Książki, Książki dla rodziców, Strefa Rodzica

Nie ma rodziców doskonałych – zmiany zacznij od siebie

Nie ma ludzi idealnych! Nikt z nas nie jest perfekcyjny, nieomylny. Jesteśmy po prostu ludźmi, ale możemy zmienić pewne zachowania by stać się lepszymi rodzicami. Książka “Nie ma rodziców doskonałych” Isabelle Filliozat pozwala zwrócić uwagę na pewne kwestie wychowawcze.

Mam 3 książki tej autorki i każda z nich coś wniosła do mojego życia czy myślenia. Biorąc tę książke do ręki i podczas pierwszych stron zachawałam się czy aby to nie będzie podobna pozycja do poprzednich. Bardzo podobna. Nie skreslałam jej jednak. W końcu kilka stron nie może zaważyć o całej książce.

Rodzic wobec własnego dziecka

Wiadomo, że inaczej traktujemy własne dzieci, inaczej cudze. Dla własnych jesteśmy bardziej surowi, mniej pobłażliwi, prędzej się wściekamy.
Często też podczas zdenerwowania na dziecko wychodzą z nas emocje dzieciństwa. Takie uczucia, które gdzieś były stłumione, głęboko w sercu. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, ile takich spraw tkwi w nas. A co za tym idzie, przelewamy nasze obawy na dzieci. Nasze zachowanie nie jest adekwatne do tego co zrobiło dziecko.
Zdajecie sobie z tego sprawę? Do mnie dopiero teraz to doszło. Częściej wracałam myślami do dzieciństwa, do swoich obaw, którymi potem obwiniam czasem swoje dziecko.
Tak samo jest, gdy dziecko chce mieć własne zdanie. Buntuje się, bo chce również mieć prawo głosu. Ale jak możemy na to pozwolić! Przecież nie będzie nami rządzić! A tu wcale nie oto chodzi…

 Matka na skraju wyczerpania

Brzmi obco? Nie bardzo? Każdy ma czasem gorsze dni, rutyna, znudzenie. Nie tylko kobiety na to cierpią. Potrzebujemy również czasu dla siebie, pewnej odmiany, by równowaga została zachowana. Czasem dobrze pogadać z kimś dorosłym, a nie tylko z dzieckiem albo o dziecku.

Rozdział 3. Kwestia wieku

To ważna część. Dotyczy ona arcyważnego etapu jakim jest cały okres ciąży, pierwsze chwile po porodzie jak cały okres dzieciństwa, aż do dorosłości. Bliskość, zrozumienie, empatia, miłość. Uczucia, które powinny być nam doskonale znane, ale czasem gubimy się w tym wszystkim. Ból, trauma, płacz dziecka potrafią to zachwiać. Potrzebujemy czasem pomocy i nie bójmy sie o nią prosić. A powoli wszystko się ułoży.
Pamiętajcie też, żeby rozwiązać obawy z dzieciństwa. Porozmawiajcie z dzieckiem ukrytym, gdzieś w środku Was. Pozwoli to Wam cieszyć się dobrymi relacjami z dziećmi. O tym jak to zrobić poczytacie w 4 rozdziale. Masa pomysłów, wskazówek i ćwiczeń. Ten rozdział pomoże Wam spojrzeć inaczej na swoje zachowanie, waszego dziecka i dzieciństwa.

Czy warto przeczytać “Nie ma rodziców doskonałych”?

Tak. Jeśli czujesz że chcesz coś zmienić by być lepszym rodzicem. Czujesz że coś ci ciąży, szybko się denerwujesz, twoje zachowanie jest nieadekwatne. Przeczytaj ją. Nawet jeśli uważasz, że wszystko jest ok, pozwoli ci ta książka spojrzeć z dystansu na siebie.
Nie znajdziecie tu nakazów czy moralizowania. To jak rozmowa z przyjacielem, który chce nam pomóc. Wspiera nas i uświadamia błędy, które możemy naprawić i zyskać spokój i miłość.
Książkę możecie zakupić w W. Esprit w cenie regularnej 29,90 zł.
Inne pozycje tej autorki:
Nie ma rodziców doskonałych

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.