Projekt Grajmy, Projekty

Wybuchowa mieszanka – gra rodem z alchemii!

Wybuchowa mieszanka

Kilka łez jednorożca, łupież wróżki, ogrza flegma! Tak, to będą odpowiednie składniki do stworzenia mikstury! Spokojnie, to składniki prosto z gry Wybuchowa mieszanka. W sporym pudełku znajduje się mnóstwo menzurek , w których gracze będą czynić przeróżne eliksiry. Chcecie poczarować z nami?

Grę Adaś otrzymał pod choinkę. Była to jedna z kilku gier, które tam znalazł. Szukałam czegoś bardziej wymagającego, ciekawego, gdzie dobrze się gra w 2 osoby, ale również i w 4. Dziewczyny z projektu Grajmy! podrzuciły mi ten tytuł. Skusiłam się. czy warto wydać 100 zł na taką grę?

Zawartość gry “Wybuchowa mieszanka”

Spore pudło w którym mieści się:
 • podajnik kulek, który trzeba złożyć
 • 80 kulek ingediencji
 • 15 żetonów biegłości
 • 64 płytki eliksirów
 • 21 żetonów pomocy
 • 4 stanowiska alchemiczne
 • żeton pierwszego gracza

 

Przygotowanie gry i  jej cel

 1. By rozpocząć grę, trzeba złożyć podajnik. Instrukcja wyjaśnia krok po kroku jak to uczynić. Potem gotowy można przechowywać w pudełku. Dobry jakościowo, sporo już z nami wytrzymał.
 2. Kolejnym krokiem jest rozdzielenie płytek eliksirów. Te oznaczone gwiazdką są potrzebne podczas startu gry. Pozostałe układamy w 5 stosów ( gotowym eliksirem do dołu)
 3. Podobnie żetony układamy obok podajnika.
 4. Każdy z graczy wybiera 2 płytki oznaczone gwiazdką i kładzie ją na swoim  stanowisku alchemicznym.
 5. Kulki kładziemy do podajnika w różnej kolejności.
wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

 

Można rozpoczynać grę. Trzeba jeszcze poznać cel gry. Otóż jest on prosty. Musimy zdobyć jak najwięcej punktów! Jednak żeby je zdobyć trzeba się wykazać wiedzą alchemiczną i dobrze warzyć eliksiry.
Na każdej buteleczce mamy napisaną punktację za wykonany eliksir, który możemy potem użyć. Kolory na butelkach odpowiadają kolorom kulek (ingrediencji). Więc jeśli chcemy zrobić eliksir musimy tak dobierać kulki by pasowały nam kolorami. Jeśli okaże się że mamy ich nadmiar, 3 z nich możemy ułożyć w retorcie.

Jak wygląda tura gracza?

 1. Gracz rozpoczyna swój ruch od dokładnego przyjrzenie się podajnikowi. Bowiem biorąc jedną kulkę, może doprowadzić do eksplozji, która jest pożądana by zdobyć większą ilość składników.Jednak by mogło dojść do eksplozji, musi zostać spełniony pewien warunek.

  Co najmniej 2 kulki takiego samego koloru muszą się zderzyć. By tak się stało muszą być one po obu stronach, szklaka, którego wyciągamy.np.

  Wyciągamy kulkę, inne w tym samym kolorze zderzają się – zabieramy je. Jeśli kolejne znów się zderzą również je bierzemy na rękę.
  Takim sposobem możemy zebrać w jednego toru nawet wszystkie kulki. Nadmiar jednak musimy odrzucić. Maksymalnie 3 możemy przechowywać w retorcie. Pozostałe wrzuca do podajnika.
 2. Jeśli udało mu się zrobić cały eliksir, zdejmuje go ze stanowiska, kulki oddaje, a buteleczkę odkłada na bok, a dobiera koleją. Zawsze muszą być 2, chyba że nie ma już wolnych płytek
 3. Eliksiry można używać podczas swojej tury. Przed lub po zebraniu kulek. Uwaga! Każdy z nich ma inną moc, która czasem może nawet zaszkodzić. Ale ile zabawy z ich używaniem!
wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka
 Żeton doświadczenia zdobywamy gdy zbierzemy 3 takie same eliksiry lub 5 różnych. Gdy bierzemy ich odpowiednią ilość, gra się kończy.
wybuchowa mieszanka

 

wybuchowa mieszanka

Kiedy rozgrywka Wybuchowej mieszanki się kończy?

Gra toczy się do momentu, aż któryś z graczy zbierze odpowiednią ilość eliksirów. Podliczamy punkty i wygrywa osoba, która zdobędzie ich najwięcej.Trzeba czasem nieźle pomyśleć co lepiej nam się opłaca. Czy użyć eliksir, czy może zwinać innemu graczowi sprzed nosa potrzebne kulki?

Zasady gry są banalnie proste! Choć na początku może wydać się to trochę zagmatwane. Adaś bardzo szybko załapał jak się gra i jak do tej pory jest mistrzem zbierania kulek! Potrafi zebrać za jedną turą wszystkie kulki z toru.

Cała rozgrywka trwa około 45 min. A czasem dużo dłużej gdy Adaś “konsumuje” eliksiry, obmyśla strategię i myśli… 😉

Ta gra jest nie tylko dla dzieci! Nawet dorośli będą się fajnie bawić obmyślając kolejne działania. Wybuchowa mieszanka przeznaczona jest dla dzieci od 8 roku życia i też najmłodsze dzieci u nas tyle miały.

Przy tej grze trzeba myśleć, przewidywać, być spostrzegawczym i dobrze się przy okazji bawić.

Cena gry waha się od 90 zł do 130 zł w zależności od sklepu. Moją kupiłam za 99 zł. Wydawcą  gry jest Rebel. Autorem zaś Lorenzo Silvia, Andrea Crespi i Stefano Castelli. Ilustracjami zajęła się Gulia Ghigini.

Polecam Wam gorąco tę grę! Jedna z lepszych gier jakie mamy.

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • To musi być na prawdę rewelacyjna gra! Aż się za nią rozejrzę 🙂

 • To musi być na prawdę rewelacyjna gra! Aż się za nią rozejrzę 🙂