Książki, Książki dla młodzieży, Projekty, Przygody z książką, Rozwój dziecka

Gorzka czekolada o wartościach w prosty sposób

gorzka czekolada książka o wartościach

Co dla Was jest ważne w życiu? Czego chcecie nauczyć swoje dzieci? Miłość, szacunek, uprzejmość, a może że świat jest taki niesprawiedliwy i trzeba dbać tylko o siebie? Gorzka czekolada książka o wartościach nie tylko dla dzieci, o wartościach jakie w życiu powinniśmy cenić najbardziej. Czy można być szczęśliwym bez szacunku, życzliwości czy uczciwości?

Dajamy dzieciom dobre zachowania, które uczą nas jak być dobrym człowiekiem. W życiu różnie jednak bywa. Nowe towarzystwo, problemy. Gdzieś po drodze gubimy to co ważne.

W tej książce znajdziecie najważniejsze pojęcia i historie dzieci z życia wzięte o ważnych sprawach.

Jakie ważne sprawy są poruszone w książce “Gorzka czekolada”

Znalazło się tu 15 różnych opowiadań. Każde z nich dotyczy innego zagadnienia. Szacunek, życzliwość, pokojowość, odpowiedzialność, odwaga, przyjaźń , piękno, mądrość i inne.
Na początku opowiadania wyjaśnione jest pojęcie o którym będzie mowa. A potem już zostaje tylko czytać. Takie codzienne sprawy, widziane okiem dziecka. Pojawiają się w nim różne emocje, które opisuje, trudności, które napotyka na swojej drodze, znajduje w sobie siłę by zachowywać się jak dobry i pełen szacunku człowiek.

Każdy rozdział/opowiadanie to kilkanaście stron historii. Każde z nich opowiada inny młody człowiek. Pisane prostym językiem, który czyta się z  łatwością i z równą łatwością trafia prosto do serca czytelnika.

gorzka czekolada książka o wartościach

 

gorzka czekolada książka o wartościach

 

gorzka czekolada książka o wartościach

 

gorzka czekolada książka o wartościach

 

gorzka czekolada książka o wartościach

 

“Uczciwość”

Paweł, Julia, mama i babcia mieszkają razem. Pensji mamy ledwo starcza. Dlatego też Paweł zarabia pieniądze pomagając sąsiadce, wyprowadzając jej psa. Czasem chodzi z nim jego siostra. Pewnego dnia jadą ze starszą kobietą i jej wnuczką na działkę. Wnuczka pani Zofii, jest bogatsza, ma markowe ubrania i piękne kredki, których zazdrości Julka.
Po powrocie okazuje się że niebieska kredka Ilony zniknęła. Paweł znajduje ją w rzeczach Julki. Wie że nie stać ich nawet na kredki, kradnie  ją. Brat staje na wysokości zadania i tłumaczy siostrze że to nie jest uczciwe. Dziewczynka oddaje kredkę i przeprasza za całe zamieszanie.
W tej historii również Paweł nie rozumiał na początku uczciwości kolegi z basenu. Gdy doszło do tragedii, dopiero zrozumiał co chciał przekazać mu drugi chłopiec. A co takiego to było? Przekonacie się czytając całe opowiadanie.
gorzka czekolada książka o wartościach

 

Każda kolejna historia otwiera nam oczy i serca na różne sprawy. Jako dorośli często sprawy postrzegamy inaczej. Ta perspektywa dziecka czasem zaskakuje, wzbudza empatię i szacunek. Na 300 stronach książki być może znajdziecie podobne zachowania ze swojego środowiska. Wspólne czytanie z dzieckiem tej książki, na pewno wniesie wiele rozmów, przemyśleń i być może zmian zachowania?
To taka pozycja, którą po prostu trzeba przeczytać, przemyśleć i pamiętać. Jest to zbiorowa pozycja, wydana przez W. Prószyński (kup “Gorzka czekolada“). Cena książki to 32 zł.
Przedział wiekowy książki to 11-15 lat. Jednak młodsze dzieci, jak i dorośli wiele z niej skorzystają.

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
  • ja cenię przyjaźń, zaczynam też coraz bardziej doceniać pojedyncze momenty w życiu, piękno chwili.

  • Super dzieciaczki

    Bardzo ważne kwestie porusza ta książka 🙂

  • Bardzo fajna propozycja. Na pewno kiedyś podsunę ją mojej córce, a wcześniej może też i innym, trochę starszym dzieciakom.

  • "Dlatego też Paweł zarabia pieniądze pomagając sąsiadce, wyprowadzając jej psa." – w związku z czym popełnia przestępstwo. Po pierwsze, wg prawa polskiego dzieciom nie wolno pracować. Po drugie, nawet jeśli miałby odpowiedni wiek, wykonuje usługę, od której należy odprowadzać podatek. Prawo więc łamie również sąsiadka. 🙂