Gry planszowe, Gry planszowe dla dzieci, Projekt Grajmy, Projekty

Złoty pociąg – odszukaj ukryty skarb!

złoty pociąg gra Alexander

Złoty Pociąg gra Alexander – podobno z ogromem złota, znajduje się gdzieś w Wałbrzychu. Czy to prawda? Nie wiem. Wiem jednak, że jest taka gra, która pozwoli wcielić się graczom w poszukiwaczy legendarnego pociągu! Poznajcie grę “Złoty Pociąg” od Wydawnictwa Alexander.

Alexander to polska firma wydająca gry ze średniej półki cenowej. Mają spory wybór gier dla różnych grup wiekowych. Lubię ich bardzo właśnie ze względu na niewygórowane ceny. Również jakość staje coraz lepsza.

“Złoty pociąg” to nowa gra, która wymaga od graczy szczęścia, a także skupienia, koncentracji i delikatności.

Zawartość pudełka gry “Złoty pociąg”

 • nieduża plansza do gry
 • “talerz” z otworami
 • pionki
 • kulki
 • kostka do gry
 • katapulta
 • klepsydra
 • żetony i karty

Przygotowanie gry do rozgrywki

By rozpocząć grę, trzeba wykonać kilka czynności:
 1. Rozkładamy planszę.
 2. Gracze wybierają pionki, którymi będą grać i ustawiają je na polach startowych.
 3. Na “talerz” wkładamy 2 kulki (kolor bez znaczenia).
 4. Na planszy układamy żetony rewersem do góry na polach zewnętrznych tam, gdzie nie ma cyfry i litery K.
 5. Karty rozkładamy na poszczególne stosy – po 4 karty – sprzęt, pieniądze, mapa oraz zezwolenie. Pozostałe, układamy w kolejny stos.
 6. Pozostałe rzeczy układamy obok planszy.
złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

Cel gry i zasady

Celem gry jest zdobycie skarbu w jak najszybszym czasie. Zadanie nie jest łatwe, ponieważ trzeba najpierw zdobyć 4 karty – sprzęt, pieniądze, mapa oraz zezwolenie. Te karty możemy zdobyć krążąc po zewnętrznych polach na planszy. Gdy je zdobędziemy, musimy dostać się do środka planszy, bo tam ukryty jest pociąg ze skarbem. By się tam dostać, musimy stanąć na 1 z dwóch pól-wejść. Gdy się tam dostaniemy, musimy wykonać zadanie, w czasie określonym przez klepsydrę. Dopiero wtedy wygramy rozgrywkę!
 1. Rusza gracz, który jest najmłodszy. Rzuca kostką i rusza do przodu. Może trafić na jedno z takich pól.

  Pole z cyfrą

  Gdy mamy wybrane pionki, ustawiamy je w wyznaczonych polach. Poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Gdy staniemy na polu z cyfrą, bierzemy do ręki talerz z dwoma kulkami. Drugi gracz pilnuje czasu, a pierwszy usiłuje umieścić kulkę w wyznaczonym otworze. A druga kulka musi znaleźć się w innym, dowolnym (bez numeru) otworze. Jeśli czasu nam wystarczy i uda się to zrobić, gracz bierze jedną z 4 kart (np. mapę).
  Jeśli graczowi się nie powiedzie. W kolejnej turze musi podjąć kolejną próbę. Robi tak do skutku.Pole z literą K

  Bierze kartę ze stosu kart z szarym rewersem. Rozpatruje jej znaczenie i odkłada ją pod spód stosu. Może tu zyskać np. jedną kartę z ekwipunku lub zaszkodzić przeciwnikowi.

   

  Pole z żetonem

   

  Na polach są żetony o różnych “mocach”. Możemy go odkryć i wykonać zadanie, a następnie położyć w innym miejscu lub nie odkrywać go.

   

  2 pionki na jednym polu

   

  Gdy okaże się, że polu stoi inny pionek a my do niego dołączamy, możemy próbować go “usunąć”. Przy pomocy katapulty strzelamy do niego kulką. Gdy uda się go przewrócić – gracz wraca na start. W przypadku nietrafienia pozostaje bez zmian.

   

 2. Po wykonaniu działania, ruch należy do kolejnego gracza. W międzyczasie możemy utracić zdobyte karty.
 3. Udało się zebrać 4 karty!Gracz zebrał potrzebne karty i dąży do tego, by wejść do środka planszy. Są tylko 2 pola, by to zrobić. Po wejściu do środka rzuca kostką i idzie tyle pól do przodu. Jeśli trafi na pole z cyfrą. Bierze do ręki talerz, z 3 kulkami i próbuje jedną z nich umieścić w odpowiednim otworze, a dwie kolejne w dowolnych polach bez numeru. Ma na to czas 2 klepsydr.Gdy mu się uda, wygrywa. Jeśli nie, w kolejnej turze, ponownie rzuca kostką i gdy trafi na pole z cyfrą, powtarza ruch z talerzem.
 4. Wygrywa osoba, która pierwsza ułoży 3 kulki w odpowiednich polach w talerzu.
złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

złoty pociąg gra Alexander

 

Wrażenie z gry

Proste zasady, ładna graficznie gra z małą ilością elementów. Jakość poszczególnych elementów jest również dobra. Jednak co muszę przyznać, że nie ma tu ochów i achów.
Chodzimy sobie w kółko, trafiamy na pole z cyfrą i mimo usilnej koncentracji, bardzo ciężko trafić dziecku kulkami w otwory. Adaś bardzo się frustrował przy próbach wtoczenia kulki. Gdy mi się udało za 2 razem, a od po kolejnej 6-7 próbie nadal stał w miejscu, złość powoli nabierała na sile. W końcu mu się udało i atmosfera stała się lżejsza.
Z jego obserwacji wiem, że łatwiej mu działać z 3 kulkami na raz. Łatwiej trafić na poszczególne pola. By szybciej umieścić kulki, obraliśmy pewną technikę i tym sposobem jest trochę łatwiej. Pisząc na początku o delikatności, miałam właśnie na myśli te ruchy talerzem.
Gra przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia. Zasady na pewno będą łatwe. Jednak jeśli chodzi o manewrowanie talerzem, może być problem.
Ogólnie spodziewałam się czegoś innego, bardziej rozbudowanego po tym tytule. Mimo wszystko nie jest tak źle. Nie mieliśmy okazji jeszcze zagrać we troje. Może się okaże, że im więcej, tym lepiej się gra? Wszystko do sprawdzenia!
Cena gry zaczyna się od 40 zł. Na stronie Wydawnictwa Alexander znajdziecie również masę innych, ciekawych gier.

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.