Dziecko na warsztat, Edukacja, Edukacja przedszkolna, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Gry i zabawy, Gry i zabawy na dworze, Gry i zabawy w domu, Kreatywne tworzenie przez dorosłych, Kreatywne zabawy, Projekty, Strefa dziecka, Strefa Rodzica

Geoboard matematyczny.Zrób go sama! – Dziecko na warsztat

geoboard matematyczny

Uwielbiam zabawki czy pomoce naukowe, które rozwijają dziecięcą wyobraźnią, uczą i dają ogromne możliwości zabawy. Tak właśnie jest w geoboard matematyczny (geoplan w wersji polskiej). Są to dostępne na rynku pomoce, jednak ja wolałam zrobić to sama. To wcale nie jest takie trudne!

Geoplan widziałam już kilka razy na innych blogach. Jednak nie skojarzyłam tego z pomocą, którą zobaczyłam na Aliexpressie. Te, co widziałam na polskich stronach były z gwoździkami. W chińskim “centrum handlowym” wyglądało to inaczej. W deseczce przymocowane były drewniane kołki, a na planszach były ukazane wzory do odwzorowania. Cena takiej pomocy (16x16cm) wynosiła ponad 40 zł!
Ja wydałam na nasz geoboard 4 zł. Tyle kosztowały kołki drewniane, których nie miałam w domu.

Co jest potrzebne do stworzenia goeplanu?

 • deseczka
 • wiertarka na prąd lub na akumulator
 • drewniane kołki
 • linijka i pisak
 • gumki (np. recepturki)
 • papier ścierny
To lista potrzebnych rzeczy, których użyłam.
 1. Deseczkę mam z recyklingu. Znalazłam starą półkę i przy pomocy piły ręcznej odcięłam potrzebny kwadrat.
 2. Pisakiem zaznaczyłam miejsca, gdzie będą znajdowały się kołki. Pomogła mi przy tym również linijka, by w miarę prosto to wszystko wyszło.
 3. Zrobiłam 8×8 otworów.
 4. Na wiertło przykleiłam tasiemkę washi (taka ładna od Tesy), by wiedzieć, na jaką głębokość robić otwory.
 5. Wywierciłam otworki. Trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej grubości wiertła do grubości kołków. Tu może przydać się pomoc mężczyzny.
 6. Wszystkie zadry usunęłam papierem ściernym. Również otwory przeszlifowałam papierem.
 7. Praktycznie mamy gotową pomoc!
geoboard matematyczny

 

geoboard matematyczny

 

geoboard matematyczny

 

geoboard matematyczny

 

geoboard matematyczny

Kołki na stałe czy wyjmowane?

Jeśli chodzi o kołeczki, są dwie opcje. Można je umocować na stałe w desce lub rozstawić je ruchome. Adaś wybrał drugą opcję. Osobno ma deskę i osobno kołki, które może wkładać w te miejsca, które pasują do wykonania zadania.
Przygotowałam kilka zadań do odwzorowania na geoplanie. Takie proste wzory, które należy przenieść. Kilka kart zostawiłam pustych, które za laminuję i będziemy mogli rysować wzory mazakiem suchościeralnym wielokrotnie. Na pewno powstaną dodatkowe zadania, bardziej złożone, wymagające więcej uwagi.

Gumki recepturki czy krótkie do geoplanu?

Pierwszy plan był taki, by używać gumek recepturek. Jedna gumka na jeden wzór. Brak tych gumek jednak zmienił nam plany i będziemy na razie używać gumek do wyplatania bransoletek. Będę szukać w sklepach recepturek, gdyż dają one nowe możliwości i inaczej się z nimi pracuje.

Co daje zabawa goeboard’em?

Dziecko trenuje tu przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną. Musi odwzorować dany wzór, mają na uwadze rozkład kołków i wielkość wzoru. Rozwija również wyobraźnię, zręczność, koncentrację, jak również może służyć do nauki procentów, rozwiązywania zadań matematycznych i wielu innych! daje ogromne możliwości, które można dostosować do własnych dzieci.Ja jestem tym zachwycona! Zadania z polskiego już wpadają mi do głowy, a może zabawa w statki? Więcej pomysłów znajdziecie na moim Pinterest. Tablica będzie się zapełniać o nowe rzeczy, które moim zdaniem i Wam mogą się spodobać.

 

About Ilona Popławska

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.
 • Sama zrobiłam w Canvie.

 • A skąd wzięłaś/jak zrobiłaś te papierowe wzory? O ile zrobienie geoplanu nie wydaje mi się trudne, to te kropeczkowe "mapy" – tak. Świetna robota!

 • wiecbawmysie.blogspot.com

  my póki co na etapie wbijania pinesek w tablice korkowa jesteśmy, ale też motywujemy tatusia, żeby powiercił dziury, teraz zmotywujemy go bardziej.fajnie wyszło 🙂

 • Anna Ob

  Mego pomysł – choć pewnie jakbym powiedziała mężowy żeby mi wywiercił tyle dziurek to dałby mi 40 zł na gotowca 🙂

 • o – i takiego wpisu szukałam! wiem, że można zrobić samemu, ale nie do końca byłam pewna jak. Bardzo dziękuję za pomoc!

 • Rewelacja! Nosiłam się z pomysłem zrobienia własnego geoboardu już jakiś czas i niestety – nic z tego nie wyszło – lenistwo górą 😛 jak zobaczyłam Wasz projekt to pieje z zachwytu i ochota na tworzenie jeszcze większa…może w końcu znajdę mobilizację i przygotuję podobną wersję dla smyków (y)

 • Mega kreatywna zabawka 😀

 • Lubie takie kreatywne zabawki 🙂 Bardzo ciekawa propozycja.

 • Joanna Siwiec

  Przymierzałam się do wyprodukowania geoboardu ale jakoś nie mogłam się przekonać do tych drewnianych kołków i szukałam innego materiału. Gwoździe też do mnie nie przemawiają. Nie przyszło mi do głowy, że mogą być wyjmowane przez co będzie on wygodniejszy w użyciu. Dzięki za inspirację.

 • Buba Bajdocja

  Świetny!!! A te kołeczki (zamiast gwoździ) są the best! 🙂
  Wielkie brawa dla Ciebie! Mnie się nie chciało…

  A przy okazji:
  Ponieważ ostatnio jestem zakręcona na punkcie gier typu "Kółko i krzyżyk",
  to w Twoim geoplanie natychmiast dostrzegłam planszę 8 x 8
  (można gumkami ograniczyć ją do mniejszej).
  Wystarczy, że teraz kołeczki pomalujecie na dwa różne kolory,
  albo znajdziecie coś, co się ładnie wpasowuje w te dziurki, ale w nie nie wpada
  i można grać! Zachęcam! 🙂
  U mnie znajdziesz sporo odmian gier typu "Kółko i krzyżyk"
  i w większość z nich możecie grac na Waszej planszy.
  Daj potem znać, jak poszło 🙂

  Pozdrawiam 🙂