Edukacja, Edukacja szkolna, Edukacja wczesnoszkolna, Książki, Książki dla dzieci, Książki dla młodzieży, Strefa dziecka

Seria polscy bohaterowie -W.Pilecki i M.Skłodowska-Curie

seria polscy bohaterowie pileckai skłodowska-curie

W Polsce mamy całe mnóstwo wybitnych ludzi, którzy swoimi czynami pomogli ojczyźnie, wznieśli je na wyżyny, zrobili coś, z czego nasz kraj może być dumny. Znajomość takich osób jest wręcz wymagana. Oczywiście nie poznamy i nie zapamiętamy ich wszystkich. Warto jednak poznać historię Marii Skłodowskiej-Curie czy Rotmistrza Witolda Pileckiego. To wyjątkowe osoby, które poświęciły się na Polski. Tak rozpoczyna się seria Polscy bohaterowie.

O Marii Skłodowskiej-Curie słyszał każdy rodzic. Młodsze dzieci mogą jej jeszcze nie kojarzyć. Nazwisko Witolda Pileckiego poznałam dopiero dzięki książkom od Wydawnictwa RM, poświęconym polskim bohaterem. Czy udało się autorom przekazać tak ważną wiedzę prostym językiem, który trafi do uszu i głów młodych czytelników?

Rotmistrz Witold Pilecki

Tolek i Kasia to drużynowi w zastępie harcerskim, którego patronem jest Witold Pilecki. Zgłosili się na ochotnika, by przekazać zuchom historię swojego patrona. Maluchy jednak nie były zainteresowane zwykłym przekazaniem informacji. Sytuacja zmusiła ich do kolejnego, lepiej przemyślanego wystąpienia. W ich głowach zaczął klarować się pomysł na to wydarzenie.
Chłopiec zaczął gromadzić potrzebne rekwizyty, a ciekawa młodsza siostra chciała wiedzieć, co brat tak skrupulatnie zbiera. Tolek, chcąc zniechęcić siostrę do przeglądania rzeczy, powiedział pewne słowa, które stały się rzeczywistością.
Róża dostąpiła zaszczytu i mogła wysłuchać historii gwoździa o Pileckim. To był dopiero początek tej niezwykłej historii. Przedmioty zaczynają opowiadać bohaterskie czyny harcerza, a później już żołnierza, który walczył o wolną Polskę. Ukradkiem dziewczynka wchodziła do pokoju brata i słuchała niezwykłej opowieści, a na ekranie laptopa mogła oglądać tamtejsze wydarzenia.
Zrobiło to na niej ogromne wrażenie. Miłość i oddanie do ojczyzny, nauka, walka w ukryciu, oddanie się w ręce okupantów sprawiało, że Róża stała się zamyślona i nie mogła doczekać się końca historii. W międzyczasie również jak Pilecki za młodych lat miała tajemną misję, którą skrupulatnie wykonywała.
Historia Pileckiego jest wyjątkowa. Od najmłodszych lat chciał walczyć o Polskę, by ta stała się wolnym krajem. Miał ogromne poczucie obowiązku, miłości i oddania. Nie wahał się zostawić rodziny i ruszyć na kolejne walki. Wykazał się niezwykłą odwagą, również przyczyniając się do tego, by trafić do obozu śmierci w Oświęcimiu. Jednak gorsze katusze sprawili mu komuniści, które skończyły się wyrokiem śmierci. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Orła Białego.
Cała opowieść jest przekazana w prostym słowie, które łatwo trafi do dziecięcych uszu. Waleczność i odwaga tego człowieka dodatkowo przykuje uwagę czytelnika. Bajkowe elementy (mówiący gwóźdź) dodają  magii tej opowieści, a duża czcionka ułatwia samodzielne czytanie.
Jak dokładnie wygląda historia opowiedziana przez gwóźdź, jaką tajemną misję miała Róża, dowiecie się z książki. Jest to jedna z tych pozycji, które trzeba poznać.
seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

Maria Skłodowska-Curie

Wyjątkowa, mądra i pełna pasji kobieta, która otrzymała 2 Nagrody Nobla za swoje odkrycia. Jak wyglądało jej życie? Czy miała dobre warunki rozwoju?
Zosia nie lubiła, gdy Lancet budził ją w niedzielne poranki. Wolny dzień, a tu trzeba wyprowadzić psa na spacer! Ta niedziela była jednak inna. Podczas spaceru, gdy pies biegał swobodnie, dziewczynka leniuchowała na trawie. Gdy spostrzegła, że ktoś ją obserwuje, poczuła lekki strach. Ogarnął ją większy, gdy zorientowała się, że nie ma nigdzie Lanceta.
Starsza pani siedząca na ławce zagadnęła Zosię, jednak ta z dystansem podeszła do kobiety. Bił od niej jednak taki spokój, że dziewczynka jest zaufała. Imię psa przypomniało kobiecie o innym wyżle. Psa  o takim imieniu miała również Maria Skłodowska, która kobieta miała okazję spotkać jako małe dziecko. Cała jej rodzina śledziła losy Marii. Już od dziecka wykazywała ogromne zainteresowanie nauką, chemią, fizyką, matematyką. Pani Janina postawiła opowiedzieć dziewczynce o tej niezwykłej Polce. Nie trzeba było jej namawiać. Kobieta bowiem miała dar przekazywania wiedzy, w taki sposób, że słuchający miał wypieki na twarzy.
Dziewczynka umówiła się z kobietą na kolejną niedzielę. Pani Janina miała przyjść do domu dziewczynki, lecz zamiast niej pojawił się młody mężczyzna. Przyjechał po nią, aby zabrać ją do babci Janiny. Starsza pani przygotowała wycieczkę śladem Marii Skłodowskiej-Curie. Zosia zabrała ze sobą przyjaciółkę Anię. Obie dziewczynki bardzo przeżywały opowieść o tej wybitnej Polce.
Każda nowa informacja była zalewana milionem pytań. Dużo rzeczy również dziewczynki już wiedziały od rodziców i ze szkoły. Jednak to, co przekazała im starsza kobieta, było niezwykłe.

Historia życia Marii Skłodowskiej-Curie, genialnego dziecka to pełna magii opowieść o spełnianiu marzeń, własnym rozwoju, miłości do Polski i o pokonywaniu barier. Ta zdobywczyni Nobla może być dla wszystkich nas przykładem, że warto walczyć o marzenia, spełniać je i czerpać radość z każdej rzeczy.

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

seria polscy bohaterowie pilecki skłodowska-curie

 

Czy warto zainteresować się tymi książkami?

Utrzymana w podobnym stylu co poprzednia książka, kusi niezwykłą opowieścią, marzeniami, celami do zrealizowania i miłością do ojczyzny. Prosty język, ciekawe fakty z życia bohatera będą ważnymi książkami w naszej biblioteczce. Czekam teraz na kolejne pozycje! Co teraz się ukaże? Ktoś słynny się pojawi czy raczej postać jakby zapomniana?
Która książka wydaje się  Wam bliższa? Klimaty walki o Polskę czy raczej naukowa Maria? Ja szczerze mówiąc, nie mam swojego faworyta. Każda z nich jest po prostu wyjątkowa!
Autor: Małgorzata Strękowska-Zaręba
Ilustracje:  Tomasz Łaz
Link do książki – Rotmistrz Witold Pilecki Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
Ilustracje: Katarzyna Kołodziej
link do książki – Maria Skłodowska-Curie
Cena 24,90 zł

 

  • Bardzo fajne książeczki przybliżające dzieciom historyczne postacie 🙂