Księga dżungli. Kto z nas nie zna tego tytułu, ale jaką wersję znacie? Tę z książek dla maluchów czy w formie szkolnej lektury? Zaczarowaliśmy tę książkę obrazem! Tak! Jesteśmy z niego dumni!

Dziecko rośnie, zainteresowania się zmieniają , coraz mniej tworzymy razem. Braknie mi tego wspólnego czasu, oj braknie! Dlatego bierzemy udział w nowych projektach blogowych – Bliżej sztuki oraz Czarowanie przez czytanie. Mimo, że tworzymy obraz, to ten artykuł poświęcony jest Czarowaniu przez czytanie.

 

Księga dżungli. Mały szok

Tę książkę znam z wersji dla małych dzieci. Ludzkie dziecko trafia do dżungli, wychowują je wilki, wszelkiej wiedzy uczy je niedźwiedź Baloo. Jest śmiech, zabawa, hasanie po dżungli. Sielanka.

Przeżyłam szok, gdy poznałam pełną wersję w formie lektury szkolnej. Książeczkę czytałam sama sobie, a także Adasiowi. By nie pogubić się sklerotkami zaznaczałam miejsca zakończenia czytania. Skończyłam czytać książkę sama. Z dzieckiem szło dłużej.

Gdzie ten szok?

Tygrys Shere Khan, pogromca dżungli, żabojad, porywacz niemowląt z wiejskich osad. Właśnie Mowgli stał się jego łupem. Ludzkie szczenię, uratowane zostało przez gromadę wilków. Tygrys nie mógł tego wytrzymać i obiecał mu zemstę, czyli prędzej czy później dziecko trafi do jego paszczy.

Przez kilka lat chłopiec rósł, Baloo go uczył Praw Dżungli, Baghera (pantera) czuwała nad swoim maleństwem ( zapłaciła za niego wkupne), a gromada wilków bardzo go kochała. Wpajali mu jednak, że przyjdzie pora, by zabić tygrysa. Jeśli on tego nie zrobi, to Shere Khan rozprawi się z nim. Chłopiec nie robił sobie  z tego nic. Dopóki żył i rządził szef wilków Akela, inne wilki mu nie groziły.

Sytuacja się zmieniła, gdy Akela osłabł, a przeciwne Mowgliemu wilki dołączyły do tygrysa. Musiał opuścić dżunglę i zamieszkać wśród ludzi, gdzie również czuł się obco.

Minął pewien czas, aż przyszła pora zemsty. Shere Khan zaplanował napaść na chłopca i zabicie go. Wilcza rodzina uprzedziła ludzkie szczenię i zrobili na tygrysa zasadzkę. Przy pomocy bydła, którym Mowgli się opiekował zabił tygrysa, a następnie obdarł go ze skóry, którą zaniósł na Skałę Narady.

Scena obdzierania tygrysa ze skóry bardzo mnie zaskoczyła. Nie pamiętam takiej sceny ani z bajek ani z innych książek. Zawsze kojarzyła mi się ta książka właśnie z beztroską i wspólnym życiem wśród zwierząt. Tutaj natomiast opis zabicia upitego (!) Shere Khana i jak garbuje skórę nieżywego zwierza mnie zszokował. Takie sceny w książce dla dzieci?

Jednak dżungla ma swoje prawa…

Ta scena poruszyła nas i postanowiliśmy uwiecznić ją na obrazie. A dokładniej pościg Mowgliego na byku za tygrysem.

Księga dżungli – obraz inspirowany książką

Pomyślałam, że zrobimy obraz techniką Erica Carle’a. Kilka kartek pomalowaliśmy farbami, tworząc różne wzory. Gdy farba wyschła, pocięłam kartki na różne elementy. Na czarnej kartce narysowałam chłopca, na żółtej byka, a na pomarańczowej Shere Khana. Adaś dorysował tygrysowi pasy.

Pora, by wszystkie luźne elementy złączyły się w całość tworząc dżunglę, wąwóz, kamienie i inne części. Z pozoru nic nie mówiące kształty, zaczęły zmieniać się bardzo inspirujący i rozwijające wyobraźnię obraz. Z każdym kolejnym kawałkiem kartki, zachwycał się coraz bardziej i bardziej!

Wymyślał własne historyjki do tego, poruszał wyciętymi zwierzętami, tworzył własne scenki i historię. To był bardzo fajny i bardzo ekscytujący czas. Teraz podchodzi co chwilę do obrazu i podziwia, że wyszedł pięknie. Nie myślał, że takim sposobem można tworzyć takie cuda!

ksiega-dzungli-1

ksiega-dzungli-2

ksiega-dzungli-3

ksiega-dzungli-4

ksiega-dzungli-5

ksiega-dzungli

ksiega-dzungli-7

ksiega-dzungli-8

ksiega-dzungli-9

ksiega-dzungli-6

 

Małgosiu, dziękuję ci za ten projekt! W listopadzie będziemy czarowaniem razem z “Lassie, wróć!” Koniecznie zajrzyjcie na fan page projektu oraz na blogu Małgosi Czytoczary, a jak macie chęć to dołączcie do nas!

Zobacz również