Która godzina? gra Granna
Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty

Która godzina? – gra Granna. Patronat projektu Grajmy!

Nauka godzin nie jest łatwa! Wpół do, za pietnaście, pięć po wpół do! Oszaleć można! Jednak trudno żyje się bez znajomości godzin na zegarku analogowym. Która godzina? gra Granna wydała właśnie grę “Która godzina?”, a projekt Grajmy! objął ja patronatem. Czy ta gra pomoże dzieciom w nauce określania czasu na zegarze?

Gra chciałoby się powiedzieć że jest prosta. Wizualnie tak jest. Wszystko jest ładne, czytelne i i przykuwa wzrok dzieci i dorosłych. A co znajduje się w pudełku?

  1. 4 dwustronne plansze ( z godzinami, a druga strona sa to obrazki z 4 pór dnia/roku)
  2. zegar z ruchomymi wskazówkami
  3. 48 żetonów z godzinami – słownie i w formie zegarów,
  4. 20 żetonów punktacji
  5. instrukcja
Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 6-11 lat. Można w nią grać zarówno pojedynczo, ale również grupowo (max 4 osoby).
W instrukcji mamy opisane 4 gry – o różnym stopniu trudności i dla różnej liczby graczy.

 

Nakręć zegar

W tą grę mogą już zagrać dzieci samodzielnie. Jednak dotyczy to starszych dzieci, które dobrze znają się na zegarach. W przypadku młodszych graczy, potrzebna jest pomoc.
Wybieramy sposród 24 kafelków z godzinami pisemnymi 5 i zadaniem dziecka jest ustawienie takiej samej godziny na zegarze. Godziny są napisane w rózny sposób – są pełne (np siódma), np szósta trzydzieści, za piętnaście dwudziesta pierwsza.
Godziny są podawane w równych odstępach 15 minutowych.Nie ma tu np godziny 10:20, 15:40, 22:55.
Adaś (8 lat) potrafi odczytywać godziny z zegara.  Ma jednak problem z oznaczeniem godziny rozpoczynającej się  “za..”.  np. za piętnaście dziesiąta.
Wyjaśniłam zasady, więc czas na zabawę. Z prostymi poleceniami nie miał problemu. Dobrze ustawiał wskazówki zegara. Dzieci znające podstawowe godziny w systemie 24 godzinnym powinny dać radę. Z trudniejszymi przykładami konieczna będzie pomoc drugiej osoby.
 

A co z młodszymi dziećmi, które nie znają się na zegarach?

Dla nich można wybrać kafle z pełnymi godzinami od 1 do 12 po wyjaśnieniu zasad, niech próbują. Na trudniejsze zadania przyjdzie pora później.

Czaso-memory

 

Memory! W tego typu gry, mogą grać już 2 latki. Tu jednak wymagana jest znajomość zegara. Wybieramy po 8 kafli z każdego zestawu godzin ( muszą one mieć pary). Następnie gracze biorą po 2 kalefki do ręki i próbują znaleźć 2 takie godziny. Jeśli się uda, losuje kolejne. Jeśli nie, pora na drugiego gracza.
My poszliśmy mu na żywioł! Do zabawy włączyliśmy wszystkie 24 pary kafelków! Rozdzieliliśmy je na strony. Po jednej rozłożyliśmy kafle z pisemnymi godzinami, po drugiej z zegarami.
Zasady dalej te same. Rozgrywka była trudniejsza, gdyż ciężko było znaleźć pierwsze pary. Ale za to jaka była zabawa! Potrenował czytanie godzin napisanych pisemnie, łączenie ich w pary ( czasem chciał się wkraść chochlik) i zegar stał się jeszcze łatwiejszy.

 

Która to godzina? czyli zegarowe bingo

To 3 gra, przedstawiona w instrukcji. Do tego używamy kart z siatką godzin. Losujemy po 5 kafli i układamy je na planszy. Kto zrobi lepiej zadanie ( ułoży więcej poprawnie, a czasem nie wszystkie pasują do danej karty). Im więcej graczy tym stosujemy inna punktację. Liczy się tutaj znajomość godzin, dobra umiejętność czytania.

W przypadku mniejszych dzieci można dać więcej czasu lub przyznawać punkty na innej zasadzie.

 

Czy przedział wiekowy jest dobrze określony?

Moim zdaniem wiek 11 lat jest zbyt wysoki. W tym wieku dzieci powinny już mieć dobrze opanowane odczytywanie godzin zegarowych. Można grę wykorzystać jako powtórkę lub element obliczeń matematycznych.
Wykonanie
Tutaj nie ma się do czego przyczepić. Każda gra wychodząca spod skrzydeł Granny jest starannie zrobiona, poszczególne elementy są wykonanie ładnie i precyzyjnie. Ilustracje są miłe dla oka, wielkość poszczególnych elementów odpowiednia.
Gra należy do serii IQ, które mają rozwijać dzieciącą inteligencję i zapewniają porcję świetnej, wartościowej zabawy. Cena gry to 34,90 zł. Możecie ją kupić w sklepie Granny – Która godzina?
Grę jak najbardziej polecam! Świetna jakość, dobra cena, walory edukacyjne i super zabawa! Z tej serii dostępne również są inne gry m.in. Quiz ortograficzny, 2×2 gra w pary czy Quiz zoologiczny.

grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.