Omnibus
Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty

Omnibus.Granna – czy wiesz wszystko?

Omnibus to osoba z ogromna wiedzą. Z różnych dziedzin może pochwalić się swoimi umiejetnościami. Omnibus to również gra od Granny. Czy zawartość pudełka odpowiada nazwie? Zobaczcie do skrywa niepozronie pudełko i czy to gra dla dzieci, a może również dla dorosłych?

Nie za duże pudełeczko, Profesor na okładce i tytuł Omnibus, seria gry podróżne. Skoro to gra podróżna nie może zajmować wiele miejsca. Pudełko pasuje, zawartość tym bardziej.

Zestaw

W pudełku znajdują się 45 dwustronne karty. Każda karta to jedna dziedzina.

Np literatura obca-powieść, osiągnięcia nauki i techniki, zabytki, potrawy, polska literatura dla dzieci i młodzieży, rośliny jadalne historia polski i wiele więcej.

Są również krążki punktacji. Małe krążki to punkty, które zdobywają gracze. Duże to “odpowiedzi”, które gracze zagrywają podczas odpowiadzi.

Ostatnim elementem jest krótka instrukcja z 2 pomysłami na grę.

Przygotowanie do gry

Kładziemy na środku wszystkie duże krążki, małe na osobny stosik. Możemy grać już we 2 osoby, ale również w 5( w klasie możemy podzielić się na drużyny).
Żetony odpowiedzi, leżą tak by każdy miał do nich swobodny dostęp. Wybieramy rodzaj rozgrywki – podstawowy lub klasyczny.
Losujemy karty, wybieramy 12 z nich (lub 10 jeśli gramy w 5 osób/drużyn). Teraz pora wybrać numery pytań. Np decydujemy, że czytamy pytania numer 3. Gracze również otrzymują po 3 punkty nagrody na dobry początek.
Prowadzący czyta pytanie. A następnie gracze odpowiadają żetonami. – czerwony oznacza “nie”, niebieski “tak”. Jednak na największych są 2 cyfry! – “3” i “-2” lub “2” i “-1” – oznacza to że jeśli odpowiemy dobrze otrzymujemy daną liczbę punktów. A gdy odpowiedź jest błędna zabierane są punkty ( np -1, -2).
Jeśli gracz ma 0 punktów, nie stosuje się punktów ujemnych.

Raz, dwa, trzy… gramy!

Wszystko gotowe! Można zaczynać! Czytamy pytanie nr 3 z pierwszej wylosowanej karty. Gracze odpowowiadają żetonami. Sami decydują o ile punktów grają. Ale kto pierwszy ten lepszy! Nie ma dwóch takich samych dużych żetonów.
Po udzieleniu odpowiedzi, liczymy punkty i dajemy odpowiednią ilość małych krążków graczom. Gra toczy się do momentu przeczytania wszystkich 12 pytań. Kto zbierze ich najwięcej wygrywa! 

Klasa 6 sprawdza swoją wiedzę z Omnibusem!

Jako że w domu mam 8 latka, a gra jest preferowana od 12 roku życia zaniosłam grę na testy do naszej Szkoły Podstawowej. Pod czujnym okiem pani Iwonki młodzież testowała grę. Ciekawi jesteście jak to wyglądało i jaka jest ich ocena?

Dzieci z klasy szóstej grały w quiz
przez całe 45 minut. Zasady były dla nich proste i zrozumiałe.
Stwierdziły, że dobrze się bawiły. Co im się nie spodobało to,
że było zbyt mało żetonów do przyznawania punktów, szybko z
nich zrezygnowały i zaczęły zapisywać punkty na tablicy. Jeśli
chodzi o poziom trudności, to ich zdaniem pytania były albo bardzo
proste, nawet banalne, albo tak trudne, że nie mogły sobie z nimi
poradzić. W szczególności te dotyczące zagadnień geograficznych
i historycznych sprawiły im największe trudności (nie rozumieli
niektórych pojęć, nigdy o nich nie słyszeli) Nie poleciliby tej
gry młodszym, ale swoim rówieśnikom i trochę starszym dzieciom
jak najbardziej. – Iwona Wołucka

Gorąco dziękuję za opinię i przetestowanie gry. Czytając pytania w domu na część znałam odpowiedź, a padały jednak takie, na które nie znałam odpowiedzi. Mogę śmiało stwierdzić że nawet dorośli mogą w tę grę sprawdzić. Pytania są na różnym poziomie i na pewno znajdą się takie, które będą wymagać od nich odrobiny pomyślenia.
Podsumowując, jest to fajna gra towarzysyka nie tylko dla młodzieży. Małe gabryty można zmieścić do plecaka czy torebki. Różnorodne pytania oraz rodzaj trudności pozwala na pogłębianie wiedzy, jak również jej sprawdzenie.
Cena gry również nie jest wysoka. Wynosi ona 19,99 zł. Za taka porcję wiedzy i przesłanie jest świetna. Kupić ją można w sklepie Granny – Omnibus.
grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.