frogi
Gry i zabawy,  Gry i zabawy na dworze,  Projekt Grajmy

Frogi czyli wyścigi żabek od Granny

W stawie żyją kolorowe, wesołe żabki, które urządzają wyścigi. Jednak trzeba uważać, ponieważ łatwo trafić na potwora z głębin! Poznajcie grę od Granny Frogi z serii GraMY. 

Staw jest pełen małych, kolorowych żabek, które nie lubią się nudzić. Urządzają wtedy wyścigi, skacząc po liściach nenufaru, ale dotrzeć do kwiatka przeciwnika.

Komu się to uda, zależy od sprytu i pomysłowości graczy. Mamy bowiem do dyspozycji kilka kafli specjalnych, które mogą nam w tym pomóc. Zacznijmy jednak od początku, czyli co znajduje się w niedużym pudełku.

Frogi to gra składająca się z kafelków. Poza nimi znajduje się instrukcja oraz kolorowe pionki-żabki. Całość liczy 90 sztuk elementów. Trochę układania i zabawy będzie.

Układ stawu

Frogi to gra dla 2-4 graczy i od tego właśnie zależy, jak ustawiamy nasz staw. Różni się od w zależności czy gramy 2, 4 czy 3 osoby. Jak można ułożyć kafle, opisane mamy na samym początku instrukcji. Nie trzeba ograniczać się tylko do takich ustawień, kombinujmy również sami.

Są jednak rzeczy, które muszą znaleźć się w tym układzie. Są to kafle specjalne oraz pola z kwiatami. Są one polami startowymi.

Kafle akcji

Każdy z graczy ma również do dyspozycji jednorazowe kafelki akcji. Jest to 8 różnych kafli, które mają różne właściwości. Np. podwójny skok, odtopienie/zatopienie liścia, hipnotyzer i inne. Możemy zyskać ruch swoją żabką albo po psocić się współgraczowi.

Z  dostępnych kafelków, gracz losuje 4 z nich. Pozostałe odkładane są do pudełka.

Przebieg tury

Wszystko gotowe, więc pora zacząć. Mamy 3 możliwości działania:

  • przenosimy żabkę na sąsiadujący kafel
  • odtapiamy kafalek
  • skorzystanie z akcji specjalnych

Gracze na zmianę wykonują swoje ruchy. Celem gry jest przeniesienie żabek na pola startowe innych graczy. W tym celu przesuwamy się żabkami na sąsiednie pola (nie może być to ruch po skosie), używamy akcji, by przyspieszyć swój ruch lub zaszkodzić przeciwnikowi, ale również przestrzegamy zasad.

Nie można łamać reguł gry. Np. nie mogą stać 2 żabki na jednym polu (z wyłączeniem kafla specjalnego), ale również nie można przesuwać pionka w miejsce, z którego właśnie przeszedł.

Akcja!

Tyle z teorii. Pora rozpocząć rozgrywkę, obmyślić plan działania lub zdać się na żywioł. Przeważnie gramy we 2 osoby, więc układ wybraliśmy właśnie taki. W tym układzie mamy przeprowadzić po 1 żabce na każdy z kwiatów startowych. Sporo kafelków mamy do dyspozycji, więc można to zrobić szybko unikając się na planszy. Nie o to jednak chodzi, co to za wyścig, gdy się unikamy!

Z ciekawych akcji, możemy przepychać pionki i w efekcie ruszamy 2 żabkami naraz. Możemy sobie pomóc lub zrobić psikusa przeciwnikowi.

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

frogi

Gra przewidziana jest dla dzieci od 7 lat. Niezbyt skomplikowane zasady, różne możliwości układu kafli, za każdym razem wywołują inne ruchy. Od nas również zależy jak wykorzystamy kafle akcji, a w każdej rozgrywce mogą się różnić. Około 20-minutowa rozgrywka zapewni trochę kombinowania i myślenia, przewidywania ruchów i dobrej zabawy. Frogi to logiczna nieduża gra, która zapewni dawkę endorfin i pobudzenia szarych komórek. A im więcej osób gra, tym więcej żabek na planszy i robi się coraz ciekawiej!  8, a nawet 12 żabek może być naraz na planszy! Niezły tłok, ale kto będzie sprytniejszy i przeskoczy na ten wymarzony kwiatek?

Skaczcie razem z nami! Ale uwaga! Ze względu na małe elementy (żabki) gra jest nieodpowiednia dla małych dzieci.

My grę bardzo lubimy, ze względu na super wykonanie, różne układy kafli i niezbyt długą rozgrywkę. Więcej recenzji gier Granny, przeczytacie tu.

Cena regularna gry wynosi 39,99 zł. Kupić ją możecie w Sklepie Granny-klik lub skorzystać z poniższego zestawu sklepów.

 granna frogi

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.