Matropolia to gra karciana od Foxgames. Jej celem jest zbudowanie miasta szybciej niż przeciwnicy. Liczy się tu strategia i dobra zabawa!
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Rodzinne gry planszowe

Metropolia – wyzwanie 7 gier w 7 dni

Kto z graczy okaże się dobrym i przedsiębiorczym burmistrzem? To może okazać się nie lada wyzwaniem! Trzeba mieć pomysł, dobrą organizację i trochę pieniędzy. Takie atrakcje czekają na graczy w grze Metropolia od Foxgames.

Średniej wielkości pudełko, a w środku masa kart z wizerunkami różnych “firm”. Podzielone na różne kolory, o różnych wartościach. Każdy kolor ma również inną moc.

Np Niebieskie karty oznaczają, że każdy gracz otrzymuje pieniążek z banku jeśli ma kartę z danym numerem. Nie ważne, kto rzucał kostką.

W osobnym pudełko są również karty dodatkowe z “Plusem”, by rozgrywka była jeszcze ciekawsza.

Zawartość pudełka

  • 104 karty
  • 60 monet
  • 2 kostki
  • karty dodatkowe Plus
  • instrukcjaCel gry Metropolia

Celem gry jest zbudowanie miasta. Ale to tylko cel pośredni. Głównym celem jest zbudowanie 4 specjalnych budynków czy instytucji. By to się udało, trzeba trochę pogłówkować i inwestować.

Początek rozgrywki

Każdy gracz otrzymuje karty startowe ( oznaczone żółtym tłem z budynkami)
  • 2 karty pole ( w instrukcji pokazane jest pole farma, ale one nie mają żółtych rewersów)
  • 2 karty piekarnia
  • 4 karty “w budowie” – dworzec, wieżę radiową, centrum handlowe i park rozrywki
  • 3 monety o wartości 1

Rozgrywka!

Rozpoczyna wybrany gracz, rzucając 1 kostką. Jeśli wyrzuci 1, 2 lub 3 otrzymuje odpowiednią ilość pieniążków z banku – przegląda swoje karty i jeśli ilość oczek odpowiada numerowi karty, czyta jej znaczenie. Inni gracze również spoglądają na swoje karty, gdyż mają różne moce i mogą również otrzymać dodatkowe monety. Na koniec swojej rundy, może zainwestować pieniądze w jakiś biznes. Po zapoznaniu się z dostępnymi inwestycjami wybiera i kupuje jedną w nich.
A mając odpowiednią ilość pieniędzy buduje dworzec czy inną budowlę. Czy uzbiera je 4 wygrywa rozgrywkę.
Po kupieniu stadionu mamy możliwość rzutu 2 kostkami. Liczy się ich suma i otrzymujemy pieniądze za wyższe karty.
Należy pilnować kostki i jej oczek. Dzięki nim możemy zarobić na ruchach innych graczy. Trzeba uważnie patrzeć, by nie stracić.

Metropolia – czy warto?

Jest to gra strategiczna gdzie trzeba wykazać logicznym myśleniem, rozważnym inwestowaniem, a czasem ryzykiem. W każdej rozgrywce mamy pole do popisu, bo za każdym razem jest inaczej. Nie ma dwóch takich samych rozgrywek.
Gra przeznaczona jest dla graczy od 8 lat, ale i rezolutni 7 latkowie dadzą radę, bo gra jest prosta. Można grać od 2 do 4 graczy, a przewidywany czas gry to 30 min. Czasem w 15 minut było po a czasem po ponad godzinie Adaś nie miał dość. Rozbudowywał ponadto miasto – taka rozbudowana wersja dla 2 graczy ( jakby było nas 4 ?).
Im więcej graczy, tym jeszcze ciekawiej się robi. Do tej pory graliśmy tylko we dwójkę, ale czekam tylko na moment by zagrać we 3! Dopiero będzie się działo. Więcej możliwości zarobku, rzadziej możemy kupić czy zainwestować, co daje nam dłuższą rozgrywkę.
Więcej zabawy, więcej śmiechu, liczenia i wspólnego czasu. Uważam że gra jest warta uwagi. Jeśli lubicie gry karciane, kombinowanie, budowanie to powinna Wam się spodobać.
Poza dodatkiem “Plus” można dokupić “Remont” i chyba tak zrobimy! Będzie jeszcze ciekawiej.
Gra wyszła od Foxgames ( Metropolia). Jej cena zaczyna się już od około 40 zł.
grajmy

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.