mikroskop ze słoika i folii
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci

Mikroskop ze słoika i folii? Tak! To możliwe!

Własnoręcznie zrobione pomoce nie są doskonałe, wiadomo. Jednak sam proces twórczy jest niesamowitym doświadczeniem. Gdy taka pomoc zadziała taka jak oczekujemy, dzieje się magia. Proste rzeczy ukazują działanie tych profesjonalnych i złożonych mechanizmów. Sprawdź to, podsuwając mikroskop ze słoika i folii. 

Kilka lat temu robiliśmy lornetkę z rolek i folii, ale była to czysta zabawa. Mikroskop ze słoika i folii daję nam możliwość nie tylko zabawy, ale również sprawdzenia czym jest soczewka płasko-wypukła i obserwacja wakacyjnych znalezisk i nie tylko.

Zrób mikroskop!

Wykonanie takiej pomocy jest banalnie proste. Potrzebne rzeczy znajdziesz we własnym domu, a dziecko zobaczy, że nie wiele trzeba by zrobić coś fajnego.

Przygotuj:

 • słoik
 • gumka recepturka
 • folia spożywcza
 • woda
 • strzykawka/łyżka/pipeta do pobrania wody
 • przedmiot do obserwacji
 1. Słoik umyj i wytrzyj do sucha.
 2. Do środka włóż przedmiot, który chcesz obserwować.
 3. Kawałek folii spożywczej naciągnij na wierzch słoika, by nie było zagięć.
 4. Gumkę recepturkę załóż na słoik, naciągać przy tym folię.
 5. Nalej wody na folię. Niech stworzy jedną “kulkę”.
 6. Możesz obserwować w powiększeniu wybrany przedmiot.

Warto zaznaczyć, że słoik musi stać prosto, by woda nie uciekała w niepożądanym kierunku.

Soczewka płasko-wypukła w mikroskopie

Na początku pisałam o tym rodzaju soczewki. W standardowych mikroskopach to ona odpowiada za to, że przedmiot jest widziany w powiększeniu. Im mocniejsza soczewka, tym większe przybliżenie.

Na domowym sprzęcie właśnie zrobionym powiększenie jest małe, ale dzięki wodzie, która utrzymuje się na napiętej folii widać jak wygląda taka soczewka. Z jednej strony płaska, a z drugiej tworzy kopułę.

Jest to ciekawe doświadczenie, które dzieci mogą wykonać praktycznie sami. Adaś był w szoku, że takim prostym sposobem można zrobić mikroskop.

Samo nalewanie wody i zakładanie foli wymaga od dziecka skupienia i cierpliwości. Gdy wody poleje za dużo, poleci ona za słoik. W sytuacji, gdzie folia będzie słabo naciągnięta obraz będzie wykrzywiony.

To wszystko wpływa na dokładną obserwację i wyciąganie późniejszych wniosków. A to otwiera furtkę do dalszych poszukiwań!

mikroskop ze słoika i folii

mikroskop ze słoika i folii
mikroskop ze słoika i folii
mikroskop ze słoika i folii

Łyżka jako soczewka?

Przy okazji doświadczenia z mikroskopem przyszła mi na myśl stołowa łyżka! Jej wypukła strona również przypomina wypukłą soczewkę. Obraz w niej widoczny jest taki, jaki widać w lustrze. Zaś jeśli spojrzysz od jej wewnętrznej strony widziany obraz zostanie odwrócony!

Gdzie jeszcze można znaleźć soczewki?

Czy w życiu codziennym soczewki również są widoczne? Poszukajcie wspólnie takich rzeczy. W jakich sytuacjach są one wykorzystywane? Będziecie zaskoczeni ile soczewek jest wokół Was!

Zacznijcie zabawę z soczewkami od mikroskopu ze słoika i folii, a zobaczycie ile frajdy Wam to sprawi!

Szukasz większej ilości ciekawych pomysłów na zajęcia w klasie i domu?

Pomysł na mikroskop ze słoika znaleźliśmy w dwumiesięczniku Inspiracje Nauczanki. Jest to gazeta dla nauczycieli i rodziców, którzy chcą poznać ciekawe pomysły na zajęcia pasujące o danych miesięcy.

Korzystałam z numeru na miesiąc czerwiec i lipiec, ale spokojnie można większość pomysłów wykorzystać również w sierpniu i wrześniu. Kolejny numer już za kilka dni pojawi się na stronie Nauczanka, gdzie można zamówić prenumeratę w różnych wersjach.

inspiracje nauczanki, mikroskop ze słoika i folii

Zobacz również

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.