Życie w ciągłym stresie, strachu, pędzie pozbawia nas energii do życia i genialnych pomysłów. Jak można wykazać się twórczością, będąc pod presją. Koniecznie potrzebna jest równowaga umysłu i ciała. Jeśli czujecie się przytłoczeni, szukacie pomysłu na odzyskanie uważności i pokładów twórczych myśli czytajcie dalej o “Mindfulness. Droga do kreatywności”.

“Mindfulness. Droga do kreatywności” to książka dla tych, którzy szukają sposobu na odzyskanie równowagi, odcięcia się od przytłaczających spraw, spojrzenia na nie “z boku” i odzyskania mocy twórczej.
Sięgając po tę książkę, spodziewałam się ćwiczeń, bazowych pomysłów jak rozbudzić kreatywność. Na pewno nie spodziewałam się, że znajdę tu… medytację! Bo co ma medytacja do twórczych działań?! Teraz wiem, że ma ona ogromne znaczenie. A dlaczego?

Z czym kojarzy wam się medytacja?

Siad skrzyżny, ręce luźno na kolanach, plecy proste, głębokie wdechy i spokój. Znamy te sceny z filmów. Okazuje się jednak, że to wygląda zupełnie inaczej. Na pewno nie jest to siad skrzyżny. Jest o niewygodny, mięśnie się spinają, a ciało ma być rozluźnione.
Tak, spokój ciała się zgadza. Próbujemy skupić się na oddechu, bez szukania na siłę spokoju. Wszystko wymaga praktyki, a początki są bardzo trudne. Jeśli damy sobie czas, zauważymy różnicę.

Uważność

Tak często o niej zapominamy. Pędzimy, by żyć lepiej, by pozwolić sobie na więcej. Przez co tracimy cenne chwile, które przelatują nam przez palce. A przyjrzyjcie się dzieciom. Jak przedszkolaki odkrywają świat. Z jaką uwagą śledzą idące mrówki, jak wpatrują się w kwiaty. Nie spieszą się, delektują się nowym doznaniem, nową wiedzą. Są uważne. To takie naturalne. Życie nam to weryfikuje i często gubimy tę ważną umiejętność.

Medytacja rozwija uważność

Czuję się często wypalona, bez nowych pomysłów, z niską samooceną. Jest mi po prostu z tym źle. Dawniej, gdy moje dziecko było małe, ta uważność była bardziej obecna. Teraz jest coraz starszy, interesują go inne rzeczy, nowe obowiązki i wspólny czas na tworzeniu zanika. A wiem, że mogę to zmienić! Wiem, że mogę podjąć takie działania, które na nowo staną się nam bliskie, uważność powróci a razem z nią świeżość, kreatywność i radość z drobnych rzeczy.
By tak się stało, muszę podjąć kroki. Jednym z nich jest właśnie ta książka. Czuję, że medytacja przedstawiona w książce (plus nagrania na płycie CD!) mogą mi w tym pomóc. Nie jest to czysta teoria. W książce znajdziecie masę przykładów ludzi, którzy zaczęli medytację, ich rozterki, a w końcu pokładu uważności.
Takie życiowe przykłady, bardzo motywują do spróbowania tych działań. Przecież znajdę te kilka minut wolnego czasu w ciągu dnia, by zrobić sesję. Kilka chwil, a ile korzyści mogę z tego mieć? O wiele więcej!
Nim rozpocznę świadomą medytację, książkę przeczytać raz jeszcze. Za pierwszym razem umknęły mi na pewno ważne słowa. Podczas czytania, bardziej skupiłam się na tym, co czytam, jakie dźwięki mnie otaczają, czułam, że to jest właśnie to, czego potrzebuję.

Jeśli jesteście w podobnej sytuacji co ja. Szukacie uważności, większej koncentracji, pomysłów, kreatywności to sprawdźcie tę książkę. Być może i wam ona pomoże.

Mindfulness. Droga do kreatywności

Cena: 29,90 zł
Autor: Dr. Danny Penman
Kupić ją można w Wydawnictwie Samo Sedno

O rozwijaniu kreatywności opisywałam jeszcze jedną książkę-Trening kreatywności.

Zobacz również