pentos
Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty

Pentos – zabawa w magika

Czary mary, hokus-pokus! Pentos, megalos, mikros! Rzucamy czary i bawimy się kartami. Trefl Fabryka Kart ma w swoich zasobach przeróżne gry karciane. Pentos to gra da tych co lubią trochę po czarować i zamieszać w kotle.

Co znajduje się w pudełku?

 • 45 kart składników – są to karty z czarnym rewersem – karty od 1 do 9, w 5 różnych kolorach
 • 10 kart specjalnych – szary rewers – są to różne zaklęcia i karty Joker , która zastępuje każdą inną potrzebną kartę
 • instrukcja

 

Jak zacząć grę w Pentos?

Na początku tasujemy karty. Osobno składniki i osobno karty specjalne. Z kart składników układamy kotły – 3 kotły, a w każdym po 2 karty.
Celem gry jest rzucenie m.in. czaru Megalos ( najtrudniejszy czar – jest o 9 kart z jednego koloru – wtedy od razu gracz wygrywa całą rozgrywkę) lub uzyskanie jak najmniej poparzeń (koa). Za każdym razem gracz ma dyspozycji 1 z 3 dostępnych ruchów:
 • może dorzucić do kotła karty – do każdego kotła dokłada się 1 kartę ze stosu kart składników
  – bonus specjalny – jeśli po dodaniu do kotłów kart w jednym kotle są co najmniej 2 karty tego samego koloru lub z tą samą liczbą ( zdjęcie nr 2) gracz ma możliwość zabrania z tego kotła (zdjęcie nr 3) – ma możliwość teraz zbierania kart na jeden z 3 czarów
 • kosztowanie mikstury – gracz bierze na rękę wszystkie karty z jednego koloru lub z tą samą cyfrą z jednego kotła ( zdjęcie 4) – gracz może zabrać karty z kotła 1 (żółte) lub z 3 kotła ( zielone)
 • rzucanie czaru – gdy gracz chce odrzucić część kart, które trzyma w ręce ( im wiecej kart tym więcej może uzyskać punktów karnych – koa)

Jakie czary można rzucać?

 • Megalos – kart w jednym kolorze od 1 do 9  – przy takim czarze gracz wygrywa całą rozgrywkę
 • Pentos – 5 kart z tą samą liczbą  – czar kończy turę. Gracz, który rzucił czar nie otrzymuje koa, ale pozostali gracze tak. Wszystko zależy od kart, które trzymają w ręce.
  – każda karta w sekwencji w danym kolorze ma wartość 1 koa ( np gracz ma 3 karty niebieskie o numerach 1,5,9 – otrzymuje 3 koa, ponieważ ma sekwencje)
  – każda pojedyncza karta ma taką wartość koa, jaka widnieje na karcie
 • Mikros – to sekwencja minimum 3 kart z tym samym numerem lub kolorem. Przy tym czarze gracz ma możliwość wzięcia kart specjalnych – np Joker – zastępuje brakującą kartę lub inną dostępną i postępuje zgodnie z rysunkiem, który na niej widnieje

Kiedy gra się kończy?

 • Gra kończy się po 3 turach – wygrywa osoba, która ma najmniej koa.
 • Może oczywiście skończyć się prędzej, gdy gracz rzuci czar Megalos.
 • Zakończyć się również może w przypadku, gdy zabraknie kart na stosie z kartami składników
Gra jest przeznaczona dla dzieci powyżej 7 lat. Średni czas rozgrywki to 20 min. Początkowo gra może wydawać się zawiła, chodź poziom trudności jest niski. Gdy poznacie dobrze zasady to zabawa stanie się przyjemnością. A jej małe gabaryty, pozwolą ją zabrać na piknik czy pod namiot!

Gra uczy spostrzegawczości, obmyślania planu działania, kolorów, pojęcia sekwencji a także zapewnia świetna zabawę jeśli lubicie takie klimaty.

Dopiero zaczynamy przygodę z Pentos, ale na pewno szybko się nie zakończy!
Cena to 34,99 zł, pomysł na grę należy do Bruna Cathala. Kupić grę możecie na stronie Trefl Kraków Fabryka Kart
A jeśli szukacie innych gier karcianych polecam EduPiotrusia, Ranczo Party oraz przyrodnicze talie kart
grajmytrefl

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.