Rancho party
Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty

Ranczo Party – karciana gra z balonikiem

Urodziny bez balonów? Nie możliwe! A kura i koń o tym zapomnieli. Czy reszta gości była przygotowana na urodziny psa Pikusia? Poznajcie grę Rancho Party i wpadajcie do nas na partyjkę urodzinowej gry w karty!

“Ranczo Party” to gra karciana dla dzieci w wieku 8+ wydana spod skrzydeł Trefl Kraków. Tak jak napisałam na początku to istna impreza urodzinowa.

Pies Pikuś organizuje imprezę z okazji swoich urodzin. Zaprosił przyjaciół – kurę, gęś, kozę, owcę, świnkę, krowę i konia. Jednak kura i koń nie maja balonów. Ale nic się nie stało, ich obecność tez się liczy.

Co jest w zestawie?

49 kart z wizerunkiem 7 różnych zwierząt – kura, gęś, koza, owca, świnia, krowa, koń- każde zwierzę  jest na 7 kartach. Każde ma inny numer – od 1 do 7. Wszystkie zwierzaki, oprócz kury (numer 1) i konia (numer 7) mają na jednej karcie baloniki. Są one dodatkowo punktowane.
Instrukcja oraz 40 żetonów-punktów.

Jak się gra?

Każdy z graczy dostaje po 7 kart uprzednio dobrze potasowanych. Osoba zaczynająca grę dobiera ze stosu pozostałych kart jedną kartę i razem ma ich 8. Wybiera jedną z nich i kładzie na stole. Kolejna osoba dopiero też ósmą kartę ze stosu i kładzie ją obok, nad lub pod kartą wyłożoną przez pierwszego gracza.

Np Gdy gracz nr 1 położył położył kartę kartę z krową. Drugi gracz może położyć z lewej strony kartę ze świnką (karta z numerem 5) lub z prawej strony kartę z koniem (karta z numerem 7) albo nad/pod krową położyć kartę z krową.

Kolejna osoba znów dobiera kartę ze stosu i wybiera kartę pasują cą do tych, które leżą. Muszą się katy stykać co najmniej  jednym bokiem z kartą leżącą kartą/kartami.
Jeśli się zdarzy, że żadna z kart nam nie pasuje, wybieramy jedną i odkładamy na na spód stosu.
W efekcie możemy ułożyć 7 wierszy i 7 kolumn.

Gramy do tego momentu, aż w rękach graczy zostanie po 1 karcie.

 

Punktacja

Za każdą ułożoną kolumnę i wiersz gracz otrzymuje żeton zwycięstwa. Żeton otrzymuje gracz, który ukończył kolumnę lub/i wiersz. A jeśli znajduje się w nim karty z balonami otrzymuje dodatkowe , za każdy dodatkowy żeton. żetony otrzymujemy zaraz po ułożeniu pełnej kolumny/wiersza.
Może się zdarzyć, że ukończy jednocześnie kolumnę i żeton. W takim przypadku liczy się punkty z kolumny, a następnie z wiersza. Gdy znajdują się w tych liniach karty z balonikami to za każdy z nich otrzymuje gracz dodatkowe żetony.
Wygrywa osoba, która zdobędzie więcej żetonów. Gdy rozgrywka wydaje się za krótka, możemy rozegrać kolejne partie, aż skończą się nam wolne żetony.
Gra rozwija spostrzegawczość, logiczne myślenie i uczy co to są szeregi. Jednym słowem zabawa przednia! Ubaw po pachy, zasady proste ( mimo wszystko) i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. A że pudełko jest małe z łatwością zmieści się w damskiej torebce czy małym plecaczku. Można zabrać je na piknik, na łąkę czy tam gdzie będziemy mieli miejsce na grę.

Jeśli nie do końca wiecie o co chodzi, wyjaśniam również w filmie zasady gry.

Polecam!
Cena gry Ranczo Party to 35 zł. Możecie ja kupić w sklepie internetowym Trefl -Fabryka Kart Kraków.
 trefl

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.