skrzynia władcy pionunów
Edukacja,  Edukacja szkolna,  Książki,  Książki dla młodzieży

Skrzynia Władcy Piorunów – lektura szkolna

Rok szkolny się kończy, ale poznać ciekawe książki dla dzieci i młodzieży, które mogą przydać się w szkole. Jedną z nich jest “Skrzynia Władcy Piorunów”, autorstwa Marcina Kozioła. Jest to książka z kanonu lektur dla klas 4-6. Adaś od września będzie uczniem klasy 4 więc pasuje idealnie. Jednak czy spodoba się ona dzieciakom?

Lektury kojarzą się z nudnymi, długimi powieściami. To jednak nie musi być prawda. Są również takie książki, które wciągają czytelnika, bohaterowie są w podobnym wieku co uczeń, a rozdziały są krótkie. Taka właśnie jest ta lektura.

Detektywi na kółkach

Tytuł serii już ciekawi. Dlaczego na kółkach? Będą jeździć na rowerach? Okazuje się, że jest trochę inaczej. Kółka, bo główna bohaterka jeździ na wózku inwalidzkim. W wyniku wypadku samochodowego straciła czucie w nogach, a jej tata zginął. Od tej pory mieszka z mamą i Biszkoptem. Jest to labrador, który jest przyjacielem Julki i jej pomocą.

Julka mimo trudności nie poddaje się i czerpie z życia ile daje radę. Skrycie również podkochuje się w koledze, który udziela jej korepetycji. Spokojny początek książki, wcale nie oznacza, że tak będzie do końca.

Głównym narratorem książki jest Spajk (Biszkopt), to z jego perspektywy poznajemy bohaterów i ich losy. Wszystko zaczyna się komplikować, gdy znika ojciec chłopca. Zostawia tylko dziwny list, który nie pasuje do niego. Wszystko staje się jasne, gdy zbiry próbują porwać Toma! Mimo że początkowo im się to udaje, Spajk ratuje ich z opresji. Jednak to dopiero początek całej historii.

Teraz dzieciaki mają pewność. Ojciec Toma został porwany, a ma coś z tym wspólnego pewna skrzynia, którą kupił na aukcji. Próbowali znaleźć jakiś trop, by dowiedzieć się prawdy. Wszystko było jednak dziwne i zagmatwane.

Wiadomość, jaką zostawił ojciec Toma była nieskładna. Kilka słów o gołębiach, których nie mieli… Jednak Tom i jego tata byli synestetykami. Widzieli kolory zamiast rzeczy czy liczb. Powoli chłopak zaczynał rozumieć wiadomość od ojca. Szyfry stawały się do rozwiązania, jednak sytuacja stawała się coraz bardziej niebezpieczna. Bandziory ich ścigają, pojawia się poprzedni właściciel skrzyni, który nie wiadomo, jakie ma zamiary.

Spryt i odwaga dzieci jednak biorą górę. Ich pomysłowość i zawzięcie posuwa ich naprzód, odkrywając kolejne fakty. Skrzynia bowiem należała do genialnego wynalazcy Nikoli Tesli. Tata Toma odkrył to i stał się przez to zagrożony i porwany. Dzieciaki również to
skrzynia władcy piorunów
skrzynia władcy piorunów
skrzynia władcy piorunów
skrzynia władcy piorunów
skrzynia władcy piorunów

Skrzynia Władcy Piorunów przeplata czasy dzisiejsze wraz z czasami Tesli. Wyjątkowe dziecko, które miało wizje. Wcielał je później w życie, stając się genialnym wynalazcą. Powoli poznajemy jego życie, jednocześnie towarzysząc dzieciakom w ich detektywistycznej sprawie.

Prosty język, krótkie rozdziały, bohaterowie w wieku czytelnika lub zbliżonym, ciekawa akcja, zwroty zdarzeń i szyfrowane wiadomości wciągają czytającego w ten świat. Ukazując jednocześnie, że przebywanie na wózku inwalidzkim wcale nie musi być taką przeszkodą. Mimo przeciwności losu Julia jest pełna energii, jest zakochana i odważna. Książka ukazuje siłę młodzieńczego umysłu pomysłowości i sprawności. Dodatkowo tematyka książki idealnie pasuje do tego wieku.

Ja jako rodzic, polecam tę książkę. Nie tylko ze względu, że to lektura, ale głównie za ciekawą treść, ukazane w niej życiowe sytuacje, które nie przeszkadzają w zdobywaniu przygód.

A sama osoba Nikoli Tesli jest warta uwagi i prawdziwa. Warto poznać ją bliżej!
Autor: Marcin Kozioł
Wydawnictwo : Prószyński i S-ka
Cena: 29,90 zł
Strona książki: Detektywi na kółkach
A dlaczego Władca Piorunów? O tym dowiecie się z książki. A to ważna jej część.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.