Szalona misja
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzinne gry planszowe

Szalona misja – zawalcz o tron!

Gra planszowa inspirowana przygodówką z komputera? Czy to może się udać? “Szalona misja” to właśnie taka gra. Kilkanaście plansz, które różnią się poziomem trudności, grafiką tworzą niezłą przygodę.

Opis gry na stronie Rebel bardzo mi się spodobał. Do tego wiek 8+, można grać już we dwójkę. Kilkanaście plansz, dobrze jest! Jednak sprawa się skomplikowała. gdy miało dojść do pierwszej rozgrywki.

No jak te plansze układać! Tyle tych elementów, jakieś podkładki, pisaki suchościeralne. Już po kilku minutach okazało się że bardzo się myliłam! Gra wcale nie jest trudna mimo dużej ilości elementów. Gdy zapoznaliśmy się z zasadami, przenieśliśmy się w szaloną misję! Na początek jednak co znaleźliśmy w pudełku.

Zawartość pudełka:

 • różne kafelki pomocnicze/przeszkadzające innym graczom
 • pisaki suchościeralne z gumkami
 • ekrany do rysowania pisakami
 • kilkanaście plansz
 • sztywne podkładki
 • patyczki-pionki
 • klepsydra
 • główna plansza do układania na niej plansz
 • instrukcja
Zasady i cel gry

 

Jak sama nazwa wskazuje czeka nas szalona zawiła misja. Każda plansza to nowy teren do pokonania. Musimy jednak uważać na bomby oraz Bziki. Cała akcja toczy się w krainie o nazwie Arkadia. Król Fedor szuka godnego następcy tronu. Ten z graczy, który przejdzie wszystkie 7 światów, zdobędzie najwięcej punktów otrzyma nagrodę główną.

Przygotowanie do gry

Na sam początek warto przeczytać uważnie instrukcję. Nie będę jej przytaczać, ale powiem wam w skrócie jak wygląda początek gry.
 • Gracz wybiera żeton bohatera i dobiera do niego patyczek punktacji. Patyczki gracz układają w stos – od góry jest patyczek gra najmłodszego.
 • Na pudełku układamy podkładkę oraz pierwszą planszę ( World 1, level 1)
 • Obok ustawiamy klepsydrę i ustawiamy w stosy kafelki Nagród i Kar osobno.
 • Każdy z graczy otrzymuje ekran, podkładkę i pisak

Rozgrywka

 

Na każdej planszy mamy objaśniania co mamy zrobić.
 • jaką linie mamy wykonać
 • jaką trasę mamy wykonać
 • co musimy zdobyć , by zyskać dodatkowe punkty
 • czego unikać
Każdy z graczy przypatruje się zadaniu, a gdy wszyscy są gotowi, odwracamy klepsydrę i mamy 30 sek na wykonanie rysunku na ekranie, który leży przed graczem.
Trasa przebiega przez wyznaczone elementy na planszy. Ale rysujemy patrząc na planszę! Nie możemy położyć ekranu na planszy. Gdy czas minie odkładamy pisaki. Zaczynamy sprawdzanie od najmłodszego gracza.
Układa on swój ekran na planszy i sprawdza trasę. Jeśli dotyka nagród lub pieniążków dostaje za to dodatkowe punkty lub kafelki. Gdy dotknie Bzika lub elementu zakazanego, punkty są odejmowane.
Znacznik punktacji przesuwamy o odpowiednią ilość punktów. Jeśli jeden gracz stoi na danym polu, drugi gracz musi go przeskoczyć mimo, że o mniejszą ilość pól miał się przesunąć.
Następnie kolejny gracz sprawdza swój ekran i postępuje podobnie.
Teraz jest ważny element! Po zakończeniu sprawdzania ekranów, odwracamy planszę na drugą stronę, a następnie obracamy ją o 90 stopni! Każdy gracz rysuje trasę tak jak on widzi planszę. I zaczyna się kolejna runda.
Gramy aż skończą się plansze lub przejdziemy całą planszę punktacji.
Czy plansze są zawsze łatwe?

Nie zawsze jest tak łatwo! Im wyższy level, tym mamy trudniejsze zadania do wykonania. A czasem nawet musimy rysować z pamięci, a gdy przeciwnik zagra nam kafelek Kary może okazać się że będzie jeszcze trudniej, śmieszniej i ciekawiej!

Kafelki zagrywamy zaraz na początku rozgrywki. Rozpoczyna gracz, który ma najwięcej punktów.Czy Szalona misja  jest warta uwagi?

Szalona misja jest na prawdę szalona. By dobrze wykonać misję trzeba wykazać się koordynacją ręka oko, szybkością i spostrzegawczością. Nie zawsze się uda narysować odpowiednią trasę. Czasu jest mało, a czasem kilka różnych tras do narysowania.
Początkowo Adaś się denerwował bo ciężko było mu rysować coś, patrząc na rysunek. Dużo razy jego linie wchodziły na cegły i inne elementy. Z czasem jednak zaczęło się to zmieniać. Linie stały się bardziej trafne, rzucane komary i banany utrudniające mi rysowanie przysporzyły nam obu salwy śmiechu.
Wspólne sprawdzanie tras, zadań do wykonania stało się super zabawą, mimo że nie jest to gra kooperacyjna, jednak warta jest uwagi. A jeśli gramy w większą ilość osób w różnym wieku dopiero robi się szalona zabawa!
Ogromnym plusem są ekrany na których się rysuje. Po wytarciu znów są do użycia. Rysują się, jednak to nie przeszkadza w grze.
Gumki od pisaków po kilku zmzywaniach ulegają “krzaczeniu”. Jednak to nie jest jakiś wielki problem, można użyć nawet ściereczki czy chusteczki do wycierania ekranów.
Gra do kupienia m in. w sklepie Rebel. Cena regularna to około 65 zł, jednak można ją kupić już od 40 zł, wystarczy poszperać w sieci.
grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.