Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Książki,  Książki dla dzieci,  Rozwój dziecka

Jak to możliwe? – książka dla ciekawskich dzieci

Dzieci z natury są ciekawe świata. Ich pytania czasem nas zaskakują! Nie znamy odpowiedzi, nie wiemy co odpowiedzieć. Z drugiej strony jesteśmy ciekawi dlaczego tak jest, a nie inaczej! “Jak to możliwe?” – możliwe że to książka właśnie dla Was!

Świat, który nas otacza jest piękny i fascynujący. Gdy się zastanowimy to okazuje się że bardzo dużo jest takich pojęć, których nie potrafimy wyjaśnić. Sami przyznajcie, że nowa wiedzy cieszy, prawda? A gdy może pochwalić się tą wiedzą z innymi, to już  w ogóle szał.
No tak, wiedza, książka. Przecież na rynku jest trochę takich książek. Czy ta się czymś różni? Czy wniesie coś nowego do naszego umysłu i umysłu dziecka?
Z pewnością kilka rzeczy się powtórzy z innych książek. Jednak jest cała masa takich wiadomości o których nawet nie pomyślałam.

Jak to możliwe?

Na 400(!!) stronach znajdziecie całą masę zjawisk z życia codziennego, które są wyjaśnione w prosty i przystępny dla dzieci sposób. Inaczej być nie może – to w końcu książka dla nich.
O ile treść wyjaśnia fajnie każde przytoczone zjawisko, to ilustracje do nich są wręcz fenomenalne. Ich hit polega na przedstawieniu “problemu” w bardzo śmieszny i zabawny sposób. Czytając treść ma się przed oczami “suche fakty” – jasno wyjaśnione ale to treść.
Przy ilustracjach jest większa zabawa. Śmieszne historyjki, które nadają całości radosny odzew.
Dodatkowo książka podzielona jest na rozdziały:
  • sztuczki ze światłem i dźwiękiem
  • niewidzialne siły, niewidoczne cząstki
  • wielki kosmos
  • nasza planeta
  • jaka jest pogoda
  • świat zwierząt i roślin
  • wszystko o mnie i o tobie
A w nich całe mnóstwo zagadnień. Spis treści na prawdę robi wrażenie, a kolejne strony tym bardziej. Na końcu jeszcze mamy do dyspozycji indeks z zagadnieniami, o których mowa w książce.
Jeśli zaintrygował Was spis treści, to znak, że koniecznie musicie przyjrzeć się jej bliżej.
 


Dlaczego czasami widzimy halo wokół księżyca?

Halo to obwódka, która pojawia się wokół Naszego satelity. Nie zawsze ją widać. A gdy ją widzimy to znak, że w chmurach jest obecny lód. Światło przenika przez nie (lodowy pryzmat) i powstaje biała lub tęczowa obwódka.
Takie halo widać również na Słońcu. W prosty sposób wyjaśnione, a ilustracje rozśmiejszają młodego czytelnika.

Dlaczego Mars jest czerwony?

Mars jest nazywany czerwoną planetą. Ale skąd właśnie taki kolor? Czy to od odbicia Słońca? Prawda jest inna. Okazuje się że Mars jest po prostu…. zardzewiały! A jak się to stało o tym poczytacie w książce.

 

Czy to prawda, że na południe i na północ od równika spływająca z wanny woda kręci się w przeciwnych kierunkach?

Myślano że tak. Prawda okazuje się inna! Natomiast huragany i cyklony właśnie tak mają. Oto efekt Coriolisa. Tutaj wszystko zależy od położenia względem równika. Wierzono, że tak samo się to ma do spuszczanej wody. Taka woda również tworzy mały wir.
Duży wir (huragan) i mały ( woda z wanny) – podobne więc tu powinien być ten sam efekt. Okazuje się że to nie prawda. Efekt Coriolisa ma zastosowanie tylko jeśli chodzi o prądy powietrzne, a nie wodne.  I tu również nie mogło zabraknąć ciekawej ilustracji.

 

Nas na książka zachwyca. Pobudza do myślenia, a może nawet do zobrazowania sobie tych zagadnień za pomocą eksperymentów czy prac plastycznych. Kosmos, zwierzęta, pogoda! To wszystko fascynuje jeszcze bardziej z każdą kolejna stroną. Wiedza przekazana w bardzo prosty, ciekawy sposób, który rozbudza do działania.
W cenie regularnej – 42 zł otrzymujecie ogromną dawkę wiedzy, zabawy, pomysłów. Ponad 400 stron ciekawostek. Jest szał! Polecam!
Kupić ją można w Wydawnictwie Prószyński – Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci.
Miękka oprawa, kwadratowy format.
Autorka : Kathy Wollard
Ilustracje : Debra Salomon

Tłumaczenie : Joanna i Adam Skalscy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.