Maria Terlikowska i jej twórczość – Przygody z książką
To kolejny tydzień z „Przygodami z książką”. Staram się w każdym takim poście pokazać książkę z różnych perspektyw. Były zabawy inspirowane książką, recenzja, pokazałam również książkę Adasia, a teraz chciałabym przybliżyć postać autorki książek dla dzieci, jaką jest Maria Terlikowska.
Pani Maria urodziła się 1 kwietnia 1920 roku. Pisała również pod pseudonimem jako Marcin Terebesz. A zmarła 1 marca 1990 roku w Warszawie. Na swoim koncie ma świetne książki, które napisała specjalnie dla dzieci, tworzyła również „Świerszczyka”, tworzyła piosenki dla dzieci, ale nie zabrakło również utworów dla dorosłych. Pisała również scenariusze do animacji dla dzieci.
- Awantura o lemura (1956)
- Chodzi mucha po globusie (1963) – właśnie wznowiło tę książkę W. Muza
- Czarodziejskie trójkąty (1964; dydaktyczna, o geometrii)
- Cześć, Balbina (1973)
- Drzewo do samego nieba (1975)
- Dwa koty i pies trzeci (1978; także serial dobranockowy w 1975 roku)
- Dzień Agatki
- Fajka kapitana Pykpyka (1962)
- Kolorowe koła (1964; dydaktyczna, o geometrii)
- Kuchnia pełna cudów (1977; książka kucharska dla najmłodszych)
- Kuchnia z niespodzianką (1980; książka kucharska dla najmłodszych)
- Malowana awantura (1968)
- Nikt się nie trzęsie (1980)
- O przygodzie w Krzywogrodzie (1962)
- Pan Zefirek szuka słońca (1968; dydaktyczna, o meteorologii i geografii)
- Przygody kropli wody (1965)- właśnie wznowiło tę książkę W. Muza
- Sami ogrodnicy (1981)
- Ten z piegami i tamten z nosem (1974)
- Trzy po trzy z petitem (1979; o tajnikach poligrafii)
- W pogoni za kwadratem (1970; dydaktyczna, o geometrii)
Książka pisana rymem, od razu trafia w ucho młodego czytelnika. Specyficzne ilustracje wykonane w starym stylu świetnie współgra w treścią książek.”Chodzi mucha po globusie” to prosta ale świetna lekcja geografii. W prosty sposób dzieci poznają bieguny, pojęcie równika, kontynentów i czym się charakteryzują. Już przy drugim czytaniu Adaś część tekstu zapamiętał na pamięć. Treść jest ponadczasowa! Geografia się nie zmieniła mimo upływu 50 lat.
„Przygody kropli wody” to równie zabawna, wesoła i pisana wierszem historyjka. Jak upływa „życie” kropli wody? Ile przygód ją spotka? Co ważne ukazany jest obieg wody w przyrodzie. Ukazane są różne stany skupienia tej cieczy jak i ich skutków. Nawet przedszkolaki będą w stanie zrozumieć właściwości wody przy użyciu tej książki. A jeśli wyda im się to nadal abstrakcyjne to mamy świetny wstęp to zabaw wodą!
Adaś bardzo lubi obie książki i chętnie do nich powraca. Widać że nie tylko nowe książki wydane w ostatnim czasie mogą budzić tak pozytywne emocje. A może pamiętacie te książki ze swojego dzieciństwa? A może znacie jakieś inne informacje o tej pisarce, które mogłabym dopisać?
Inne książki, innych autorów poznacie czytając wpisy innych, którzy biorą udział w projekcie Przygody z książką.