ślimak winniczek
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Mały Przyrodnik,  Projekty,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Ślimak, ślimak pokaż rogi – Ślimak Winniczek

Na łące aż roi się od małych żyjątek, motyli, ptaków a także… ślimaków! Nas samym rowem, gdzie płynie woda, rosną olszyny swoją siedzibę mają ślimaki winniczki. Czy warto się przy nich zatrzymać na chwilę i je poobserwować? We Francji są przysmakiem, bogatym źródłem białka, a u nas?

 Ślimaki mimo że uważane są za bardzo powolne stworzenia, ruszają się nawet szybko. Zwinnie im idzie wychodzenie ze skorupki, która jest ich domem. Warto też zatrzymać się blisko nich by przejrzeć się im bliżej, bo są fascynujące!

Wiecie że te ślimaki maja narządy żeńskie i męskie?

Tak! Mają takie i takie narządy rozrodcze, ale potrzeba dwóch osobników by mogły wykluć się małe ślimaczki. I znów nowość! Ślimaki wykluwają się z jaj!
Żeby mogły zjeść jajka, potrzeba dwóch osobników. Złączają się one nogami jak najmocniej i wapiennym pręcikiem godzi drugiego, wtedy dochodzi do zapłodnienia. Ślimak składa 40-60 jaj i po 3-5 tygodniach wylęgają się młode.
Ich muszę przypominają kule. Maja kolor ciemnobrązowy z prążkami. Średnica skorupki wynosi około 5 cm, czyli jest dosyć dużym mięczakiem.
Lubi ciepło i wilgotno, wtedy najlepiej mu się żyje. Dlatego widzieliśmy go nad rowem z wodą. Często też wchodzą na olszyny.
Ciekawą częścią winniczka jest jego warga, która ochrania nogę i zamyka wejście do muszli. Fajne są również jego oczy. To te maleńki czarne punkty na końcu czułek.

Jak zaczęliśmy z Adasiem obserwację ślimaków, tata się wkurzył i poszedł 😀 Chyba za długo mu się wydawało, że na nie patrzymy. A prawda była taka, że trudno się od nich oderwać!Warto wiedzieć również że jest pod częściowa ochroną. Można je zbierać przez łącznie 30 dni od 20 kwietnia do 31 maja. A skorupka musi być większa niż 30 mm.

Zapraszam na krótki filmik, gdzie możecie zobaczyć jak zachowuje się ten mięczak.

A co Adaś się dowiedział o nich?

  •  że lubią ciepło i wilgotno
  • mieszkają w skorupach, które noszą na nodze
  • wydzielają śluz, który pomaga im w chodzeniu/ślizganiu
  • ludzie je jadają
  • wykluwają się z jaj
  • oczy maja na końcu czułek
  • mają łaskotki – delikatnie trawką muskane prężą się lub chowają – są silnie unerwione
  • żywią się roślinami
 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.