Światowy dzień zespołu downa
Bez kategorii

Światowy Dzień Zespołu Downa – pakiet XXL!

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale również tego dnia obchodzony jest dzień świadomości na temat Zespołu Downa. Dlaczego akurat taka data? Nie jest ona przypadkowa, ale o tym za chwilę. Jedno jest pewne. Warto dzieci uświadamiać, że takie osoby mają takie same prawa jak my i mają swoje marzenia i troski. Z tej okazji przygotowałam pakiet XXL do wykorzystania z dziećmi. A co mają do tego skarpetki?

Historia Zespołu Downa

Zespół Downa po raz pierwszy został opisany w 1866 roku przez Johna Langdona Downa, brytyjskiego lekarza. Jest to również najbardziej znana w XXI wieku anomalia chromosomalna.

Dzień świadomości tego zespołu został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku jest on pod patronatem ONZ.

A wiesz, ze kolor granatowy i czerwony to kolory Zespou Downa?

Dlaczego 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa?

Data nie jest przypadkowa, ponieważ łączy się ściśle z położeniem dodatkowego chromosomu u osób z Zespołem Downa. Osoby te mają w 3 chromosomy zamiast dwóch w 21 parze chromosomów. Jak sama wiesz, para to 2. A tu jest dodatkowy, unikatowy chromosom, który odpowiada za całe zamieszenie.

Teraz rozumiesz? 21 chromosom = 21 dzień miesiąca, 3 chromosom = marzec.

Dlaczego chromosom nie odłączył się od pary? Na razie medycyna nie znalazła jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

kolorowanka światowy dzień zespołu downa

Kogo może „otrzymać” dodatkowy chromosom?

Każdy. Nie ma tu określonej rasy, narodowości, płci. Może ona dotknąć każdego. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia Zespołu Downa występuje u rodzin, gdzie występowały samoistne poronienia, w rodzinie były osoby z ZD lub niepłodność u niektórych krewnych. Czasem rodzice są nosicielami tej anomalii. To jest po prostu ruletka.

Zamiast zdrowego o regularnych kształtach pojawia się na świecie ukochane dziecko z dodatkowym bagażem. I pojawia się pytanie: „Dlaczego my?”. Gdy o tym piszę mam ciarki na ciele i oczy pełne łez. Taka diagnoza często rozpatrywana w kategorii „wyroku”. Rodzice muszą pogodzić się z inną sytuacją, z tym, że ich życie wywróci się do góry nogami, ale to nie oznacza, że będzie gorsze!

Dlatego świadomość, tolerancja i zrozumienie rodzin i osób z Zespołem Downa jest tak ważne! Pewnie każdy z nas myśląc o osobie z dodatkowym chromosomem wyobraża sobie jej wygląd. Tak, różnią się. Ale przecież każdy człowiek wygląda inaczej, prawda?

Cechy szczególne osób z Zespołem Downa

Pierwsze co „rzuca się w oczy” to właśnie twarz osoby z ZD.

  • skośne ustawienie szpar powiekowych
  • spłaszczony profil twarzy
  • mały nos
  • mała żuchwa
  • duży język
  • krótka szyja
  • nisko osadzone małżowiny uszne
  • niski wzrost (średnio 154 cm dla mężczyzn i 142 cm dla kobiet)

To tylko niektóre z cech jakie mogą wystąpić. Poza cechami zewnętrznymi uważano, że to osoby z niepełnosprawnością umysłową. Okazuje się jednak, że zdolności intelektualne i społeczne mogą być kształtowane przez warunki środowiskowe.

Poza cechami fizycznymi te osoby cierpią z powodów chorób wewnętrznych. Więcej informacji otrzymasz na stronie Bardziej kochani, która poświęcona jest osobom z ZD oraz ich rodzin.

Dlatego tak ważna jest wczesna, specjalistyczna pomoc, świadomość możliwości i trudności jakie spotykają takie osoby. By tak sie stało musimy uwrażliwiać siebie i dzieci na potrzeby osób z Zespołem Downa.

Jednym z takich sposób jest właśnie obchodzenie Światowego Dnia Zespołu Downa!

Na tę okazję przygotowałam ŚDZD Pakiet XXL. Znajdziesz w nim:

  • kolorową girlandę
  • kolorowankę XXL (9 kartek A4)
  • grę „Wyturlaj skarpetkę” w dwóch wersjach wraz z szablonami skarpetek do stworzenia
  • dopasuj cienie skarpetek
  • połącz pasujące skarpetki w pary
  • Zabawa „Co mają wspólnego ze sobą te skarpetki?” wraz z instrukcją i zestawem skarpetek do druku
gra wyturlaj skarpetkę

Co łączy Zespół Downa ze skarpetkami?

Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem integracji z osobami z Zespołem Downa. Dwie różne, kolorowe, w kropki, paski, w plamki, stópki, a może długie. Najlepiej najbardziej kolorowe i śmieszne! Niech ten dzień będzie tryskał barwami wiosny!

Wstaw zdjęcie w kolorowych skarpetkach oznaczone hashtagami: #liniaprosta #śdzd #ZespolKolorowychSkarpetek

Ciekawe linki dotyczące ŚDZD

POBIERZ:

Podobają Ci się materiały? Jeśli tak to bardzo się cieszę. To są materiały darmowe. Będzie mi bardzo miło, jeśli postawisz mi wirtualną kawę. To będzie dla mnie wyjątkowa nagroda!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.