gra interaktywna muzyczna perkusja
Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry mobilne,  Studia

Tajemnicza perkusja – muzyczna gra dla trzecioklasistów

Muzyka towarzyszy ludziom na każdym etapie życia, ale dopiero w szkole dzieci uczą się nut, czym jest melodia, rytm czy rondo muzyczne. Nauka muzyki wcale nie jest taka łatwa, jak się wydaje. Wiem, co mówię. Sama tego doświadczyłam. Jak więc w ciekawy i nieszablonowy sposób sprawdzić wiedzę uczniów?

Muzyka. Kilka nut, jakieś instrumenty, piosenki i melodia. Wielkie mi co! Przecież już przedszkolaki uczą się piosenek, więc co trudnego może być w nauce kilku podstawowych nutek?

Też tak myślałam. Zderzyłam się jednak ze ścianą podczas zajęć z muzyki na studiach. Nauka gamy C-dur czy metrum okazała się wymagająca. W końcu to na naszych barkach będzie spoczywała nauka podstaw muzyki w klasach 1-3. Warto jednak zadbać o to, by muzyka była ciekawa, twórcza, pełna pasji i zaciekawienia. W końcu to coś, co jest w nas!

Muzyka w formie zdalnej

Zajęcia z muzyki w formie zdalnej nie należały do najłatwiejszych. Mimo wszystko dałyśmy radę, a przy okazji zaliczenia ćwiczeń powstało kilka bardzo fajnych i pomysłowych gier muzycznych! Chociaż przygotowanie ich zajęło sporo czasu to efekt końcowy był na prawdę świetny.

Tajemnicza perkusja – gra sprawdzająca wiedzę

Bardzo lubię niestandardowe zadania dla dzieci, więc i tym razem stworzyłam coś w takim stylu. „Tajemnicza perkusja” to gra stworzona w Genial.ly z wykorzystaniem różnych trików, ale o tym za chwilę.

Tworząc ją skupiłam się na tym, by uczeń miał szansę poprawy odpowiedzi, a każde z zadań było inne, ciekawe i zmuszało go do zastanowienia się nad odpowiedzią. Nie ma limitu czasu, ilości dozwolonych powtórek, a na końcu czeka dla wytrwałych uczniów niespodzianka!

„Tajemnicza perkusja” składa się z 7 misji, w których ukryły się litery potrzebne do ułożenia hasła. Litery rozsypane są w różnej kolejności, więc uczeń musi albo je zapamiętać albo zapisać. Na każdym etapie może powrócić do zadania, by przypomnieć sobie dana literę.

Samo rozwiązanie hasła nie jest końcem gry, bowiem ostatnia część (dla mnie osobiście bardzo ważna) wymaga zaangażowania nauczyciela. A co to jest przeczytasz za chwilę. Na chwilę skupię się jeszcze na samej grze i zawartych w niej zagadnieniach, czyli na tym jaka wiedza będzie sprawdzana.

Zadania do wykonania

Zadań jest 7, a każde inne, każde dotyczy innego zagadnienia. Jakie tematy są poruszone w grze?

  • czym jest metrum
  • jakie są wartości nut
  • dodawanie różnych wartości nut
  • odnalezienie ukrytej nuty
  • rozwiązanie rebusu
  • co to jest rondo muzyczne
  • ułożenie słowa z rozsypanki wyrazowej

Po co tyle zachodu? czyli jaki jest cel gry

Teraz nie jedna osoba pewnie się zastanawia po co tyle zachodu? Tym bardziej, że można strzelać odpowiedziami ile razy się chce. I co, na koniec uczeń dostanie 5, bo wszystko wie? A co z osobami, które się nauczyły i rozwiązały wszystko za pierwszym razem?

Dla mnie odpowiedź jest prosta. Moim celem nie jest udowodnienie, że uczeń NIE WIE, ale to, że ma szansę poprawić swój błąd i nadrobić braki. Warto jest poświęcić czas na przygotowanie takiej gry. Samo przygotowanie jej zajmuje sporo czasu, ale ja tu widzę same korzyści.

Dla nauczyciel:

  • poznanie nowej aplikacji
  • rozwijanie własnych kompetencji i możliwości
  • inspirowanie innych do zadań twórczych
  • zaciekawienie uczniów nowymi formami nauki
  • kolejne interaktywne zadania nie będą stwarzały większych trudności.
  • innowacyjne gry jako element oceniania kształtującego.

Dla ucznia:

  • pokazanie, że nauka jest na prawdę fajna
  • że uczymy się na błędach
  • daje mu możliwość samodzielnych prób tworzenia podobnych gier
  • poznanie aplikacji, które przydadzą mu się na innych lekcjach czy projektach
  • nie każde zadanie/zaliczenie musi być nudne lub z oceną.

To tylko kilka przykładów, dlaczego warto poświęcić trochę czasu i wyjść poza schemat. Daj się ponieść wyobraźni i otwórz się na nowości. Tylko uprzedzam, że jest tam tyle możliwości, że można się zatracić!

Wyjaśniłam najważniejsze kwestie, które chciałam żebyś poznała, a teraz czas na grę. Odpowiedzi znajdziesz na drugiej stronie.

Gra stworzona na zaliczenie u dr Brzezińskiej w Kolegium Jagiellońskim w Toruniu.

Pages: 1 2

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.