Tajemniczy ogród
Książki,  Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży

Tajemniczy ogród i Powrót do tajemniczego ogrodu

Uwielbiam mój ogród! A jego majową odsłonę jeszcze bardziej. Nie jest tajemniczy jak ten z książki, ale podobnie jak Mary jest to mój azyl. “Tajemniczy ogród” – piękna książka o przyjaźni, cudownych miejscach i tajemnicach. Mało tego! A wiecie, że Holly Webb napisała drugą część tej książki? Czy jest równie dobra jak oryginał?

“Tajemniczy ogród” ukazał się w nowej oprawie. W pięknej, twardej oprawie. Treść a sama, wzruszająca o dziecięcej przyjaźni, bólu po stracie rodziców i chorobie.

Kilka słów przypomnienia, dla tych którzy nie mieli okazji czytać te książki.Mary to dziewczynka mieszkająca wraz z rodzicami w Indiach. Zamiast miłości rodziców miała służących, których zastraszała by ją obsługiwali. Nie znała pojęcia empatia, miłość, radość. Jej życie było przesiąknięte bólem, strachem i beznadziejnością sytuacji.

Pewnego dnia choroba dociera i do nich. W ogromnym domu tylko ona zostaje. Na ratunek przybywają ludzie jej wuja, który mieszka w Anglii. Zabierają tam dziewczynkę, do wielkiej posiadłości Misselthwaite Manor. Droga do niego prowadziła przez wrzosowiska, które nocą wyglądały strasznie, ale za to latem…

Mary przyzwyczajona do służby, która ją ubierała, we wszystkim ją wyręczała doznaje szoku, gdy służąca nie chce jej ubrać, a w dodatku jest opryskliwa i pyskata. Dopiero tutaj poznaje smak prawdziwego dzieciństwa, radość i szczęście. Na wszystko jednak potrzeba czasu.

Powoli odkrywa ogrody i warzywniki. Nabiera zdrowych barw, przytyła, wygląda zdrowiej. Jednak dom kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest chłopiec. Jej kuzyn, którego istnienie odkrywa przypadkiem. A tuż prędzej znajduje furtkę do tajemniczego ogrodu, który od 10 lat stał zamknięty po wielkiej tragedii.

Co się tam działo, czy Colin stanął na nogi t musicie przeczytać sami ( a kto czytał to może pamiętać).

“Powrót do tajemniczego ogrodu”

Holly Webb postanowiła powrócić do Misselthwaite Manor i przedstawić dalsze losy ogrodu. Minęło 30 lat. Do posiadłości trafiają dzieci z sierocińca, który należał do rodziny Cravenów. Dzieję się tak dlatego że wybucha wojna. By sieroty mogły być bezpieczne, ich nowy dom będzie od teraz w posiadłości.
Emmie, mała buntowniczka, bardzo podobna do Mary Lennox również daje się we znaki opiekunom. Podobnie jak w przypadku poprzedniej dziewczynki, Emmie odkrywa warzywniki, ogrody, stawy. Powoli ten świat staje się jej domem i radością. Odkrywa również tajemniczy ogród, który okazuje się że nie jest już taka tajemnicą. Mimo to, te miejsce staje się jej azylem. Odkrywa że i ogrodnik tam chodzi i pani Craven. Ale inne dzieci nie wiedzą o tym! Nikt jej nie przeszkadza w pielęgnowaniu ogrodu, obserwowaniu rudzika.
Pewnego dnia odkrywa ukryte i zapomniane pamiętniki Mary Lennox! Dziewczynka zatraca się w nich, czuje się podobnie jak mała Mary. Poznaje historię Colina, Dicka i Mary. Jest nimi zafascynowana. Okazuje się że w domu mieszka jeszcze jeden chłopiec. Syn państwa Cravenów, równie arogancki, opryskliwy jak Emmie.
Czy Jack i Emmie się zaprzyjaźnią? Czy ogród ich połączy? Kim tak na prawdę jest pani Craven? Czy wojna bardzo da im się we znaki? Mnóstwo pytań, na które odpowiedzi znajdziecie na kartkach powieści.
Jest ona równie wzruszająca, pięknie napisana i z ogromnym przesłaniem jak “Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett. Tworzą wspólną całość. Do tego w pięknej oprawie.

Obie książki, możecie kupić w Wydawnictwie Znak, którego nakładem się ukazały. Cena regularna każdej z nich to 32,90 zł.

Tajemniczy ogród autorstwa” Frances Hodgson Burnett
Powrót do tajemniczego ogrodu” Holly Webb. Książki tej autorki, które się ukazały na blogu to “Przyjaciele Holly Webb” oraz  “Emilka Piórko

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.