Tempo
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzinne gry planszowe,  Rozwój dziecka

Tempo! masz tylko 30 sekund – gra od Granny

Masz 30 sekund. Ile wymyślisz wyrazów na poszczególne litery z kategorii ubrania? Dużo? To wcale nie takie proste! Presja czasu, skojarzenia gdzieś umykają! A wydawało się tak prosto. “Tempo” to gra na szybkość, rozwijanie wyobraźni, kreatywności i wspólnej zabawy od Granny.

Granna to jedna z ulubionych moich firm od planszówek. Ich gry zawsze cechują się wysoką jakością wykonania, są przemyślane i zapewniają dobrą zabawę. Czy tak samo jest przy grze “Tempo”?

Co znajduje się w pudełku?

Jest to gra planszowa, więc jest i plansza. Nietypowa. Bowiem składa się 3 części, przypominających puzzle i gracze sami mogą ją składać jak chcą, tworząc tym samym różne kombinacje.Są również różnokolorowe pionki oraz kwadraciki w tych samych kolorach.

Głównym elementem są karty. Są 2 talie – osobna dla dzieci i osobna dla młodzieży i dorosłych. Na kartach dziecięcych kategorie są łatwiejsze, a na kartach dla dorosłych mamy do wyboru 2 kategorie – łatwa i trudna. Przed rozgrywką decydujemy, które zagadnienia będziemy brać pod uwagę.Dołączone są też karty Jokera – każdy gracz otrzymuje jedną kartę na czas rozgrywki i może ją wykorzystać w dowolnym momencie gry. Na niej są 3 możliwości jej użycia – Przeskocz literę, Pomóż drużynie czy Zmień kategorię.

W zestawie jest również klepsydra odmierzająca 30 sekund oraz parawan do jej zasłonięcia oraz instrukcja.

Dla kogo przeznaczona jest gra Tempo?

Gra według producenta jest dla dzieci od 8 roku życia. Myślę, że i 7 latki z pomocą rodzica dadzą radę. Należy pamiętać że to ma być zabawa. Gdy dziecko sobie słabo radzi, nie trudno oto by zabawa stała się udręką.

Na czym polega gra?

Celem gry jest jak najszybsze przejście całej planszy od Startu do Mety.
Gracz A bierze do ręki kartę z odpowiedniego stosu, odczytuje wyraz/wyrażenie. Drugi gracz zakrywa klepsydrę i zaczyna mierzyć czas. Gracz A  wymienia wyraz na kolejną litery z planszy i przesuwa pionek, a następnie postępuje podobnie wymieniając na kolejną literę pasujący wyraz. Robi tak, do czasu gdy zdecyduje że kończy rundę mówiąc STOP.
Ważne by wymyślony wyraz pasował do kategorii. Gdy powie słowo lub wyrażenie, które nie pasuje, musi wymyślić nowe.
Jeśli w klepsydrze będzie piasek gracz zostaje na miejscu do którego doszedł, a pod pionkiem kładzie kwadracik w swoim kolorze. Jeśli mu się nie udało i czas upłynął, cofa się na pole ze swoim kwadracikiem.
Pionkiem przesuwamy się do przodu lub na boki, jeśli mamy taką możliwość. Pamiętać trzeba jednak o czasie. Gdy jeden z graczy wymyśla nazwy i porusza się pionkiem, drugi mierzy czas za zasłoniętą klepsydrą. Nie mówi jednak że czas się skończył. To aktywny gracz sam decyduje o końcu rundy.
Kwadracik to takie bezpieczne miejsce. Nawet przy niezaliczonej rundzie cofamy się na kwadracik, nigdy dalej niż on leży.
Jak pisałam wyżej, mamy możliwość przesuwania się również na boki, jeśli sąsiadujące pole łączy się z obecnym. Gdy takiej możliwości nie ma, idziemy do przodu. Dodatkowym polem sa również zielone kreski przez wszystkie tory. Za tym polem wybieramy literę, która nam pasuje i gramy dalej.
Gracze w całej rozgrywce wykonują tyle samo ruchów ( odkrywają taką samą ilosć kart), nawet w przypadku gdy jeden z graczy dojdzie do mety, a drugi jeszcze ma możliwy ruch to go wykonuje.
Bardzo łatwo się zapomina że to zabawa. Początkowo można podpowiadać dziecku lub dawać znaki że czas się kończy. Wymyślanie wyrazów na czas wcale nie jest takie łatwe. Wymaga koncentracji, logicznego myślenia, szybkości i sprytu.

Ale również można zagrać samodzielnie. Ciekawe jak Wam pójdzie!

 Plusy i minusy gry

Młodsze dzieci mogą szybko się denerwować jeśli coś im nie idzie. Ważne jednak, by nie wywyższać się i dać mu szansę oraz zachęcić do zabawy. Wszystko w naszych rękach.

Gra “Tempo” od Granny jest świetna. Możemy grać samodzielnie możemy grać parami czy w kilka osób. Rozwija kreatywność, koncentrację, wyobraźnię, zapewnia rozrywkę na długie minuty. To świetny czas dla rodziny!

Grę otrzymaliśmy w ramach projektu Grajmy! od firmy Granna.
grajmy

 

 

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.