edvard munch
Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Pobierz w PDF,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Edvard Munch-artysta, który namalował Krzyk

Edvard Munch jest artystą, który zapadł mi w pamięć w postaci obrazu „Krzyk”. Jest on wyjątkowy, poruszający i z głębią. W projekcie „Bliżej sztuki” od razu wiedziałam, że to będzie pierwszy artysta, którego bliżej poznamy. 

Edvard Munch – plan działania, czyli scenariusz zajęć

Jest to malarz bliski mi od dzieciństwa. Już w podstawówce namalowałam swoją wariację na temat jego najsłynniejszego obrazu. I muszę przyznać, że nieźle mi to wyszło. Przez lata obraz się poniewieraj i został zniszczony. Może namaluje go raz jeszcze?

Wszystko zaczęło się od karteczek sklerotek i zapisania na nich wszystkich pomysłów, a następnie ułożenie z tego planu działania, a w efekcie stworzenie scenariusza zajęć. W końcu powstała lista  co będziemy robić krok po kroku, przygotowanie materiałów dla mojego dziecka i dla innych.

Na końcu jest do pobrania cały scenariusz i wykorzystania podczas zajęć z dziećmi.

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

Aktywne poznawanie artysty- oś czasu, aktywne poszukiwanie informacji i inne.

Po spisaniu wszystkiego co chciałam, by się znalazło w scenariuszu, przeszłam do działania. Pierwsza rzeczą jaką zrobiłam była oś czasu. Ponad 2 metrowy pas papieru, a nim oś z zaznaczonymi datami od urodzenia do samej śmierci Muncha. Duże podziałki co 10 lat, mniejsze podzielone na kolejne lata.

Z Wikipedii (główne źródło naszych informacji) wydrukowałam zdjęcie malarza , przedziurkowałam i włożyłam do segregatora. Kolejne karty to style malarza i nurty  w jakich tworzył. Silnie oddziaływał na tamtejsze czasy, więc tym bardziej warto poznać czym się charakteryzowały te nurty. Było ich kilka, więc jest co poznawać. Ta wiedza przyda się również później, podczas dalszych miesięcy projektu.

Kolejna kartą są główne dzieła E.Muncha. Jest kilka takich, na które Adaś zwrócił uwagę (np Niepokój) oraz takie, które warto poznać. Zadaniem dziecka, było podpisanie tych obrazów – tytuł, datę powstania oraz styl (to musimy dopisać).

Ważnym elementem całych zajęć jest wyrobienie sobie opinii o artyście. Po poznaniu jego życia, problemów z jakimi się zmagał, jak żył, kiedy tworzył. Do tego przygotowałam kartę „Moja opinia o artyście”. Znajdują się tu pytania pomocnicze.

Wszelkie informacje, które były potrzebne do wypełnienia osi czasu i innych kart szukał w Internecie i książkach, które wypożyczyliśmy z biblioteki.

Nie ma nic lepszego jak próba wczucia się z artystę! Zna paletę barw Edvarda Muncha, wie jak malował i co chciał przekazać. Wydrukowałam kolorowankę „Krzyku”, ale również dostał pustą kartę i mógł stworzyć swe dzieło inspirowane ulubionym obrazem. (Na razie nie mogę Wam pokazać efektu końcowego, ale uzupełnię)

Na koniec mini-quiz z podsumowaniem zdobytej wiedzy o tym wyjątkowym artyście.

Wszystko to zamknęłam w segregatorze. Kolejne miesiące będą również dołączane do tego co już mamy, a na koniec projektu, mam nadzieję, że będzie pokaźna liczba stron z aktywnymi naszymi działaniami.

 

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

 

W fotograficznym skrócie, czyli relacja z zajęć

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

edvard munch bliżej sztuki

Pobierz scenariusz o Edvardzie Munch

Jeśli macie ochotę pobawić się tak jak my, pobierzcie szczegółowy scenariusz, gdzie są podane linki z jakich korzystaliśmy, wszystkie materiały (prócz osi czasu) zebrane w jednym miejscu.

Pobierz scenariusz zajęć

To nie koniec naszych działań w tym temacie, a raczej początek, gdyż dużo mamy do uzupełniania i dopisania. Więcej inspiracji znajdziecie na blogu autorki projektu Gagatki Trzy. Możecie również dołączyć do projektu, wystarczy zgłosić się autorki.

 

Bibliografia:

  • Wikipedia
  • Pinterest
  • J. Białostocki „Sztuka cenniejsza niż złoto”
  • A. Sturgis „Zrozumieć malarstwo”

bliżej sztuki

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.