wielki post przygotowanie do wielkanocy z dzieckiem
Gościnna Sobota,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Kreatywne zabawy dla przedszkolaków,  Strefa Rodzica

Wielki Post. Przygotowanie do Wielkanocy z dzieckiem

Jak przygotować się w czasie Wielkiego Postu z dziećmi do Wielkanocy? To trudny temat, ale warto działać z dzieckiem na ten  temacie. Poznajcie co myślą o tym inne mamy-blogerki.

Mimo że Wielki Post to trudny temat, działać już można z maluchami. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, jak do tego temu podejść.  Poniżej jak spędzają ten czas inne mamy i jakie mają na to pomysły.


Joanna Gliniecka – Latorośle

Wielki Post dzieckiem…

O rany, to już Wielki Post! Czas zasuwa, zwłaszcza że obowiązków nie ubywa, wręcz odwrotnie. Po tym tygodniu w szkole przeszłam załamanie. Dziecię wróciło z masą laurek z okazji walentynek, w Środę Popielcową ubrani na czerwono robili serduszka z masy solnej, do kościoła chciało ze mną iść na walentynki… Co prawda okazuje się, że kochana Pani Sabinka (wszystkie dzieciaki lubią tę katechetkę, więc ukłony dla Pani) rozdała obrazki do kolorowania z księdzem posypującym głowę popiołem wiernym, ale dziecko zapamiętało z tego, co chciało. Matko, przez rok zapomniała, ile tu naszej pracy w poprzednich latach było? Czy to po prostu zafascynowanie szkołą?

Martwi mnie to mocno, wcześniej mocny nacisk kładłam na przeżywanie Wielkiego Postu, dziś widzę, że nie dam rady mocniej katechizować dzieci ponad to, co robię (po części dlatego, że sama w okresie luty-marzec odmawiam Nowennę Pompejańską, do tego dzidzia czasami mocniej daje się we znaki zwłaszcza w nocy, a do tego jeszcze życie codzienne). Biję się w pierś i muszę wziąć się w garść.

 Postanowiłam, że zrobię w Wielkim Poście z dzieciakami dwie większe prace katechizacyjne. Jedna już wzbudziła zachwyt córki, więc gromadzę materiały do makiety 🙂

Pójdę z latoroślami na rekolekcje dla dzieci i na pewno będziemy na Drodze Krzyżowej. Mam taki zamysł, że skoro moje maluchy tak lubią oglądać zdjęcia, to poprzypominam im zdjęcia z wielu dróg krzyżowych, które mamy na zdjęciach i Kalwarii (np. Wielewskiej Odkryj Kalwarię Wielewską i tej w Fatimie). Będziemy też podróżować palcem po mapie, bo przygotowujemy znów rodzinną pielgrzymkę. Ale życie to sinusoida, akurat jestem w dołku.

Dla tych, którzy mają większe możliwości, polecam i zachęcam:

  1. Wielki Post – tematy 1 Jak przeżywać z dziećmi Wielki Post?
  2. Wielki Post – tematy 2 30 zadań wielkopostnych dla dzieci
  3. Wielki Post – tematy 3 Co zrobić z dzieckiem w Wielkim Poście?
  4. Pusty grób –  Pusty grób
  5. Lapbook o Wielkim Tygodniu- Jak rozmawiać z dzieckiem o Wielkim Tygodniu?

w naszej bajceKarolina Zalewska – W naszej bajce

Czas Wielkiego Postu jest dla naszej rodziny niezwykle ważnym momentem, podczas którego skupiamy się na skromności i wyciszeniu przed Zmartwychwstaniem Pańskim.

Uczęszczamy wraz z dziećmi na drogę krzyżową i czytamy wspólnie wiele książek o tematyce tego ważnego okresu. W tym roku naszym największym odkryciem jest przepięknie wydana książka „Idziemy za Tobą” od Wydawnictwa Sykomora. Dodatkową ogromną atrakcją i pomocą w zrozumieniu wędrówki przez Wielki Post jest dołączony do książki zeszyt i plakat, który możemy zawiesić na ścianie.

Zeszyt zawiera liczne symbole do wycinania, które naklejamy obok ścieżki z rozważaniem każdego dnia. Plansza zawiera ścieżkę prowadzącą przez pustynię, góry, pola i pastwiska do Świętego Miasta. Wędrówkę zaczynamy od narysowania śladów stóp i dorysowujemy je zawsze do tego miejsca gdzie pojawia się cyferka kolejnego dnia. Na końcu wędrówki jest Wielka Noc i niespodzianka! – sucha i jałowa dotąd pustynia,  przez którą tyle dni wędrowaliśmy – zakwita. Naklejamy zatem jezioro i mnóstwo kwiatów.

LINK do artykułu: Idziemy za Tobą. Wydawnictwo Sykomora

kreatywny bajzelIza Kostorz – Kreatywny bajzel

Wielki Post to wyjątkowy czas naszej rodzinie. To czas szczerej pokuty, nawrócenia, pogłębienia wiary. To czas pracy nad sobą oraz ofiarnością dla innych. Ważne jest dla mnie by moje dzieci również uczestniczyły w przeżywaniu Wielkiego Postu i przygotowań do Świąt Wielkanocnych.
Oboje chodzą już do szkoły oraz mają za sobą 1 Komunię Świętą, wiec temat męki, śmierci i zmartwychwstania.
Chrystusa jest im dobrze znany oraz wszystkie obrzędy z nim związane.
Ale znajdujemy kilka sposobów, aby ,,aktywniej” spędzać czas Wielkiego Postu.

POSTANOWIENIE

To chyba jedna z najczęstszych metod angażowania dzieci podczas Postu. U nas kiedyś były tradycyjne postanowienia. W tym roku jednak wpadłam na pomysł, by poszanowanie były w podobnej formie jak kalendarz adwentowy, ale każdego dnia na dziecko czeka cytat z Pisma Świętego.

BYĆ JAK ŚWIĘTY

W każdym tygodniu przybliżamy sobie inna postać świętego. Jego żywot, historie itp. Postaramy się chociaż trochę być do niego podobni. Np. przy osobie Świętego Franciszka postaramy się pomoc miejskiemu schronisku.

KRZYŻ

Każde dziecko tworzy własny krzyż w papieru. Z każdym dobrym uczynkiem krzyż ozdabiają malując serce (będzie to dla nich ,,zobrazowane” jak dużo ,,dobra” ofiarowali innym).

NIEDZIELA PALMOWA

Na Niedzielę Palmową każdy samodzielnie tworzy własną palmę.

WIELKI TYDZIEŃ

W ten ostatni tydzień trzeba zwrócić uwagę na ofiarność Chrystusa. To właśnie w tym ostatnim tygodniu razem z dziećmi chce im pokazać, że oni również mogą siebie ofiarować innym. Warto pokazać dzieciom, że mogą oddać coś swojego lub swój czas i siłę. Można pomoc komuś biedniejszemu dzieląc się z nim tym czego potrzebuje albo słabszemu pomagając mu, gdy nie daje rady. Mam nadzieje, że te kilka pomysłów przybliży dzieciom tajemnice Wielkiego Postu i pomoże im się dobrze przygotować do Zmartwychwstania.

Paulina Murczak – Myshowelove

Temat Wielkiego Postu jest tematem trudnym. Wielki Post i Wielkanoc to czas skupienia, czas poświęcony modlitwie. Myśląc o tym czasie w roku liturgicznym myśli wciąż przewijają się wokół śmierci, cierpienia, męczeństwa, zmartwychwstania i wniebowzięcia. Jakkolwiek nie próbowałoby się wytłumaczyć tych pojęć, są one dość drastyczne i mogą wzbudzić w dziecku lęk.

Jak w takim razie wytłumaczyć sens Wielkiego Postu unikając związanych z nim sformułowań? Jak wytłumaczyć „umarł za nas na krzyżu”, czy w ogóle przy dziecku używać tych słów?

Ja miałam z tym wielki problem, do tej pory nie wprowadzałam w ogóle w naszym domu pojęcia Wielki Post, Droga Krzyżowa, nie tłumaczyłam naszemu P również czym jest tak na prawdę Wielkanoc Do tej pory było tylko kolorowo, wesoło: króliczki, kurczaczki, baranki, zero wzmianki o Panu Jezusie i wydarzeń na Golgocie.

W moim rodzinnym domu, był to bardzo ważny czas, obchodzony z należytym poszanowaniem. Zawsze pościliśmy w piątki, a w Środę Popielcową i w Wielki Piątek staraliśmy się zachować post ścisły. Jako dziecko uczestniczyłam w każdej Drodze Krzyżowej i nie czułam, żeby to był nieprzyjemny obowiązek. Wiedziałam, że muszę, że chce i koniec. Gdy byłam już nastolatką chodzenie pięć dni pod rząd do kościoła przestało być już frajdą ( Wielki Tydzień), ale zawsze, choć czasami z muchami w nosie, uczestniczyłam we wszystkich Nabożeństwach Triduum Paschalnego.

Z moim starszakiem (3,5 latkiem) w tym roku zaczęliśmy od stworzenia „zeszytu do religii/ lapbooka” i wpisaliśmy do niego definicję  POST, czyli czas, podczas którego nie robimy tego, a co mamy ochotę, np. odmawiamy sobie jedzenia słodyczy, jedzenia mięsa w piątek. Niektórzy nawet przez ten czas żyją tylko o chlebie i wodzie.
Możemy zrobić na ten czas POSTANOWIENIA WIELKOPOSTNE, czyli obiecać, że zrezygnujemy z czegoś, co bardzo lubimy lub to, że ograniczymy niedobre nawyki.

Pojawiły się nasze tegoroczne postanowienia.

W naszym domu powstał również Kalendarz Wielkopostny oraz Drzewo Dobrych Uczynków (o których więcej na blogu). W zanadrzu mam jeszcze kilku pomysłów, jak w prosty sposób  oswoić dziecko z Wielkim Postem i Wielkanocą, ale o tym wszystkim wkrótce 🙂

O Wielkim Poście wg nas Wielki Post z dzieckiem
O kalendarzu Wielkopostnym Kalendarz wielkopostny. Odliczamy dni do Wielkanocy
O Drzewie Dobrych Uczynków Drzewo dobrych uczynków. Odliczamy dni do Wielkanocy

blog kreatywnym okiemIlona Popławska – Kreatywnym Okiem

Wielki Post dla mnie był czasem bez zabaw, tańców, ze ścisłym postem. W sumie to tyle. Sytuacja się zmieniła wraz z pierwszą komunią Adasia. Przygotowanie do tego wydarzenia sprawiło, że zaczęłam przywiązywać większą do tego wagę. By przybliżyć ten temat synkowi, zrobiliśmy lapbook wielkopostny, gdzie na każdy dzień była osobna karteczka, zadania do wykonania. Okazał się wyzwaniem i zbyt duży. W tym roku powstał drugi. W nowej formie, ze zdrapkami na każdy dzień. W nim jest dużo modlitwy, myślenia o bliskich, spotkań z Bogiem.

W końcu Wielki Post to czas modlitwy, jałmużny i postu. Każda z tych części jest tak samo ważna i przybliża nas do najważniejszego wydarzenia w roku katolickim, czyli Wielką nocą. Chciałabym, aby ten czas przygotowania był inny niż wszystkie dni. By nie był trudnym, nudnym czasem, ale pełnym skupienia, uwagi i ciekawych pomysłów na pomoc innym w tym czasie. Czy to nam się udaje? Bywa różnie.

Linki do lapbooków:

A czym Was jest Wielki Post? Przestrzegacie postów czy luźniej do tego podchodzicie? Jeśli jesteście ciekawi dokładniej co się kryje pod linkami dziewczyn, koniecznie do nich zajrzyjcie.

Dziewczyny, gorąco Wam dziękuję za poświęcony czas, a wiem, że bywa z nim ciężko. Tym bardziej jestem dumna i szczęśliwa i życzę Wam by okres Wielkiego Postu przyniósł Wam spokój, pełne przeżywanie w głębi ducha i w końcu radość ze Zmartwychwstania Jezusa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.