karta pracy z okazji dnia jeża
E-book,  Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Książki,  Książki dla dzieci,  Mały Przyrodnik,  Pobierz w PDF,  Rodzic tworzy,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Karta pracy z okazji Dnia Jeża

10 listopada obchodzony jest Dzień Jeża. Jest to dzień, w którym przyglądamy się bliżej tym małym ssakom, które żyją tuż obok nas. Dla podsumowania przygotowałam kartę pracy dla dzieci. Do dzieła!

W Polsce żyją tylko 2 gatunki jeży – wschodni i zachodni. Oba gatunki częściowo dzielą się terytorium. Od 2014 roku jeże są objęte częściową ochroną gatunkową, a od 1984 roku były pod ścisłą ochroną. Warto przyjrzeć się z bliska tym maluchom przy okazji ich święta. Na końcu znajduje się karta pracy dla dzieci do pobrania!

Kolczasty pancerz

Tych zwierząt nie da się pomylić z żadnymi innymi. Kolce pokrywające ciało jeża chronią go przed drapieżnikami. Istnieją jednak takie zwierzęta, które są dla nich szczególnym zagrożeniem. Należą do nich lisy, borsuki oraz sowy.

Dużym zagrożeniem dla tych wszystkożernych ssaków są również ludzie! Wypalanie traw, samochody czy kosiarki to tylko kilka z zagrożeń, jakie fundujemy tym zwierzakom. Kolce przed tym jeża nie uchronią. Mamy jednak wpływ na to, co się będzie z nimi działo. Możemy tego dokonać poprzez edukowanie siebie oraz dzieci w tym temacie.

Ciekawostką, którą warto wiedzieć o kolcach jeża jest to, że są one puste! Podobnie jak u niedźwiedzia polarnego -włosy w jego sierści również są puste.

Małe, gołe, ślepe czyli rodzą się młode

Po 40-58 dniach od spotkania z samcem, samica rodzi kilkoro jeżątek. Początkowo nie mają kolców i są ślepe. Co ciekawe, już po dobie spod ich skóry wychodzą miękkie, jasne kolce. Z każdym dniem stają się mocniejsze i bardziej osadzone w ciele. Po miesiącu są gotowe, by zacząć żywić się samodzielnie.

Jeż bez kolców?

Do rodziny jeżowatych należą również takie zwierzęta, które nie mają kolców. Dziwne? A jednak. Przedstawicielem tej grupy jest gołuszek. Jak on wygląda poszukajcie w książkach lub Internecie.

Prawda czy fałsz

Ostatnim zadaniem w karcie pracy na Dzień Jeża przygotowałam quiz w formie pytań i odpowiedzi – prawda – fałsz. Jest to podsumowanie działań i wiedzy, którą zdobędziecie korzystając z przygotowanych materiałów.

Tworząc tę workbook, który składa się razem z 20 stron A4 (spokojnie, zadań jest mniej ;)) korzystałam z wiedzy własnej, Wikipedii, książeczki „Przyjaciele z lasu” oraz z bloga Bez Ogródek (stąd pochodzi grafika śladów jeża).

Znajdziecie tam różnorodne zadania i pomoce dla różnych grup wiekowych. Jest coś na spostrzegawczość, koncentrację, ale również na rozwijanie sprawności manualnej.

Jak pobrać kartę pracy z okazji dnia Jeża?

By pobrać cały pakiet wystarczy kliknąć w poniższy link, a następnie wydrukować i rozpocząć zabawę! Jeśli zauważycie jakiś błąd dajcie znać.

Jeśli karta Wam się podoba również mi o tym napiszcie. W końcu tworzę to również z myślą o Was.

POBIERZ KARTĘ PRACY NA DZIEŃ JEŻA

Zasady znajdziecie poniżej, klikając w baner projektu Mały Przyrodnik. Dobrej zabawy!

karta pracy z okazji dnia jeża
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.