Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy na dworze,  Książki,  Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży,  Książki dla rodziców,  Mały Przyrodnik,  Projekty,  Przygody z książką,  Strefa Rodzica,  Zabawy w lesie

Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą

Gdy byłam dzieckiem nie potrzebowałam dużo do zabawy. Trochę patyków kamieni, roślin rosnących wkoło. To były wyjątkowe czasy! Obecnie jest mnóstwo gotowych zabawek, gier komputerowych, a mniej spędza czasu na powietrzu. A i my nie mamy pomysłu co możemy z dziećmi robić na łące czy w lesie. “Leśna szkoła” to książka, która podsunie Wam proste pomysły na zabawy na świeżym powietrzu! Z pewnością mnóstwo z nich znacie z dzieciństwa!

Gdy tylko zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że muszę ją mieć. Blisko natury, zabawa tym co, się znajdzie, a przede wszystkim bycie razem bez elektroniki. Tak, to jest książka dla nas!

Okładka “Leśnej szkoły”

Koniecznie muszę ją przybliżyć. Wykonana z szarego papieru, wypukłe elementy dzieł, które dzieci mogą wykonać na podstawie zadań z książki tworzą magiczną oprawę. Jej wnętrze jest również utrzymane w takim stylu, bliskim naturze, w odcieniach brązu i zieleni. Rysunki zamieszczone w niej są dokładne i takie naturalne. Każdym z nich się zachwycam. Mimo swojej prostoty mają przyrodniczą moc.

Jakie zagadnienia znajdziemy w książce Leśna szkoła?

Książka podzielona jest na 4 działy, w zależności od tego, czego dotyczą. Odkryjecie przyrodę, stworzycie leśne dzieła, nauczycie się radzić sobie w lesie oraz jak się tam bawić. W każdym z nich czeka porcja zabaw i zadań, które rozwijają zdolności manualne, spostrzegawczość, koncentrację, pamięć i wiele więcej!
Po przejrzystym wprowadzeniu do zabawy, mamy gotową listę rzeczy do skompletowania, został również podany wiek dziecka oraz czego się nauczymy podczas tego zadania. Bez problemu rodzic wyjaśni dzieciom co będą robić, z czego korzystać oraz dadzą mu ogromną swobodę działania.
Leśna szkoła uczy bowiem jak wskazać dziecku cel, dając mu maksimum swobody w działaniu, bez ingerowania i wyręczania. My tylko jesteśmy tu w roli opiekuna, który czuwa nad bezpieczeństwem dzieci roślin chronionych, trujących czy zwierząt. Reszta należy do uczestników zabawy. W taki luźny sposób uczą się najwięcej, wyciągają wnioski ze swoich działań i dobrze się przy tym bawią.
Z tą książką nie można się nudzić. Ona “zmusza” rodziny do wyjścia z domu i skorzystania z dobrodziejstw natury.
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą
Leśna szkoła czyli jak bawić się przyrodą

 

Moje ulubione zabawy z książki

Zabawy opisane w książce nadają się nawet dla 3-latków! Oczywiście nie wszystkie zabawy nadają się dla takich maluchów, ale każdy znajdzie coś dla siebie.
Kijek wędrowniczek – czy ze zwykłego kijka można zrobić dziennik z wyprawy? Oczywiście! To prosty sposób na zapamiętanie i przekazanie później swojej wyprawy. Przywiązuje się do niego znalezione rzeczy, które przypominają dziecku o ważnych dla niego elementach wyprawy.
Stroik na głowę – podobny do pióropuszu, ale z wykorzystaniem przyrodniczych elementów. Piórka, gałązki, liście i kwiaty! Oj piękny wianek wyjdzie.
Ramki z patyków – 4 patyki, trochę sznurka i możemy zrobić ramkę. Piękna ramka na skarby natury i zdjęcia do powieszenia np. w domku na drzewie.
Budowa schronienia – jak zbudować dobry szałas? Co jest potrzebne, jak go zrobić dowiecie się czytając o tym w książce.
To tylko kilka przykładów zabaw, a jest ich dużo więcej! Mniej i bardziej brudzące, dla pojedynczych dzieci i dla zespołów, ale wszystkie łączy miłość i chęć poznania bliżej przyrody. Mnie książka zachwyca! Jak tylko będziemy mieli odrobinę wolnego czasu będziemy korzystać z jak największej ilości zabaw przedstawionych w książce. Wakacje to będzie istna leśna szkoła!
Autor: Peter Houghton i Jane Woroll
Wydawnictwo Muza – link do sklepu – Leśna szkoła dla każdego. Zaprzyjaźnij się z przyrodą.
Cena regularna 32 zł
Stron 160

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.