Edukacja,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Pobierz w PDF

Ułamki na pisankach czyli Matematyka na święta

Jak połączyć Wielkanoc i ułamki? Czy to się w ogóle uda? Tak! Przecież pisanki również można podzielić na części. Zobacz jak my bawimy się matematyką i kolorowymi jajkami. Ułamki na pisankach czyli Matematyka na święta. Jeśli macie ochotę, na końcu tego posta czeka plik PDF z pisankami do druku. 

Czy 1/2 to tyle samo co 1/4 i 1/4? Ile to 3/4? Dla dorosłych takie proste ułamki są proste, ale dla dzieci, które dopiero uczą się może stwarzać problemy. Pokażmy dzieciom, że matematyka jest fajna i w prosty sposób można się nią bawić i uczyć przy okazji.

Ile to 1/4 jajka?

Dlaczego ułamki? Z prostej przyczyny. Właśnie przerabiamy ułamki, ich skracanie, rozszerzanie, liczenie i sprawdzanie czy różne ułamki dają taki sam wynik. Wielkanoc za pasem, więc kolorowa matematyka zaprasza.

Przygotowałam kilka arkuszy kolorowych pisanek w programie graficznym, wydrukowałam, wycięłam a część podpisałam i podzieliłam na proste ułamki.

Kolejne pisanki zostały puste, bez żadnych napisów, które wykorzystać można do kolejnych podziałów czy działań.

Podział pisanek na mniejsze części

Kilka jajek podzieliłam na 1/2, 1/4, 3/4, 1/6 i 1/8. Teraz należy je pociąć na części.

  • Wybieramy np 1/2 pisanki i zadaniem dziecka jest dopasowanie innych, mniejszych części tak, by powstała połówka jajka. Ile cząstek 1/4 będzie potrzebne, a ile cząstek 1/8 dziecko wykorzysta?
  • Który ułamek jest większy? 3/4 czy 5/8? A może 6/8 jest większe od 5/6? Porównajcie te wyniki.
  • Dajemy duże jajko dziecku, ołówek i linijkę. Niech dzieli je na różne części, ale inne ułamki zaznacza innymi kolorami.
  • Działania na ułamkach i szukanie wspólnego mianownika. Do tego przyda się kartka i długopis. Wybierzcie całe pisanki i ułamkowe, niech dziecko próbuje dodać je, lub jeśli mają inne mianowniki, niech szuka wspólnej liczby dla niego.

Łatwiej jak na kołach lub kwadratach. Równe kształty ułatwiają naukę, ale pisanki też fajnie spełniają swoją rolę.To dopiero początek zabaw z kolorowymi pisankami i matematyką. Jeśli macie młodsze dzieci takie pisanki możecie wykorzystać w inny sposób, również matematyczny.

  • rysowanie po śladach na pisankach
  • rysowanie odpowiedniej liczby kółek na jajkach
  • liczenie poszczególnych elementów
  • proste dodawanie i odejmowanie

Pamiętajcie, że to ma być również zabawa. Zmuszanie tylko zniechęci do nauki.

POBIERZ SZABLON PISANEK

Jakie macie pomysły na naukę ułamków?

Więcej pomysłów jak połączyć matematykę i Wielkanoc znajdziecie na blogu Buby -> Bajdocja, gdzie trwa projekt “Matematyka na święta“.

matematyka na święta ułamki na pisankach

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.