Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Książki,  Książki dla dzieci,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Pomyśl – Ułóż – Sprawdź – nauka przez zabawę

Każda mam chce by jej dziecko dobrze się uczyło, potrafiło skoncentrować się na zadaniu by je szybko i sprawnie wykonać. Tak samo z czytaniem i pisaniem. Jednak każde dziecko jest inne, potrzebuje innego czasu na wykonanie zadania czy zrozumienie pewnych rzeczy. Jednak możemy im pomóc.

Klocki, zagadki, puzzle i inne tego typu zabawy są świetne. Jednak stale poszukujemy nowych rzeczy, które pomogą Adasiowi w skupieniu uwagi, polubieniu pisania i czytania i odciągnięciu do od gier komputerowych.

Z pomocą przychodzą pewne klocki i książeczki. Nie są to takie zwykłe klocki, tylko Zestaw Kontrolny PUS!

PUS czyli Pomyśl, Ułóż, Sprawdź. To są specjalnie przygotowane i przemyślane tabliczki, które maja po jednej stronie liczby od 1 do 12, a z drugiej znajdują się figury geometryczne w 3 kolorach.


By jednak móc z nich korzystać niezbędna jest co najmniej jedna książeczka z zadaniami. Do wyboru są przeróżne książeczki! Do ćwiczenia matematyki, koncentracji, nauki pisania i czytania, ćwiczenia na orientację i wiele innych.
Adaś uwielbia matematykę,zadania logiczne więc ta tematyka jest mu bardzo bliska, natomiast pisanie i czytanie to już zupełnie coś innego. Również ma problem z koncentracją, szybko się rozprasza po czym się gubi w zadaniu.

Pierwszy raz z PUSami spotkałam się w Warszawie na podsumowaniu Dziecka na Warsztat. Już wtedy spodobały mi się te zadania. Obecnie mamy w domu 9 książeczek o różnej tematyce. Każda z nich jest inna, ma bawić i uczyć w różnych aspektach.

 

Zacznę o książeczek do zabaw z matematyką.

Matematyka na wesoło – edukacja z plusami, minusami to jest to! Nauka odejmowania i dodawania do 20 jest jedną z ulubionych książek. Jedne zadania są łatwiejsze, inne ciut trudniejsze. W zależności oczywiście na jakim etapie jest dziecko.


 

Łatwe ćwiczenia do nauki mnożenia – to zbiór zadań, które w prosty sposób pokazują zasady mnożenia. Adaś na razie nie interesuje się mnożeniem, ale nic straconego. Na pewno się przyda.

 

Matematyka konkretna – różnorodne zadania z zakresy miar, wagi, pieniędzy i symetrii. W tej książce poziom zadań jest bardzo różny. Jedne są prostsze i cieszą się dużym zaangażowaniem, inne sprawiają trudność i są na razie omijane przez Adasia. Jeśli chodzi o ilustracje zawarte – bo one głównie odgrywają tu role- nie które podobają nam się bardziej inne mniej, kwestia gustu.

 


Łatwe ćwiczenia do nauki czytania – o ile Adaś nie chętnie pisze czy czyta tak z tą książką pracuje chętnie! Miód na matczyne serce. Bez napięcia, z uśmiechem na buzi sięga po tą książkę i rozwiązuje zadania. Kilka omija bo uważa trudne, ale z czasem i one staną się jednak łatwe. Układa tyle i uważa. czasem jest to 1 zadanie, innym razem 7 czy 8. Jeśli zaczyna go męczyć odkłada. Jednak bardzo fajnie z nimi pracuje i co najważniejsze skupia się , a gdy popełni błąd zaczyna od nowa bez nerwów.Ćwiczenia w orientacji –  Z boku, na dole, na górze. Określanie orientacji to ważna sprawa. Często dzieciom myli się prawa strona z lewą. Różnorodne zadania z tej książki – obrazki w pełni kolorowe lub czarno-białe z czerwonymi elementami łatwo i przyjemnie pomogą dzieciom zrozumieć i zapamiętać pojęcia – blisko, daleko, prawo, lewo, w górnym prawym rogu i inne.

Na drodze – Jak zachować się przy drodze, kto ma pierwszeństwo, itp. Z kolei te zadania świetnie się sprawdzą w nauce na kartę rowerową. Adaś również tę na razie omija. Zbyt trudne są dla niego te zadania. Chodź kilka znaków zna, takie zadania nie należą do ulubionych. Szczerze powiedziawszy nad nie którymi ja muszę się zastanowić 😀
 

To już potrafię – to zbiór różnorakich zadań z nauki czytania, pisania, liczenia. Wszystkiego po trochu. Te ćwiczenia maja na celu utrwalić i sprawdzić wiedzę i umiejętności dziecka. W tej książeczce dziecko tak szybko się nie znudzi, raz ma zadanie za matematyki a na kolejnej stronie ćwiczy głoski.
Rusz głową – zadania logiczne. To też jedna z ulubionych książek. Rozwija spostrzegawczość, koncentrację i logiczne myślenie.Na początku pisałam o Zestawie Kontrolnym. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż podczas zabawy, dziecko samo może sprawdzić czy dobrze wykonało zadanie. Naszym zadaniem jest tylko wytłumaczenie działania tabliczek. Po chwili tabliczki i zadania wciągają i ten element wyczekiwania czy wszystko zostało dobrze rozwiązane i ułożone.
Ten błysk w oku, kiedy zadanie jest wykonanie poprawienie, mimo że nie należy ono do ulubionych!
Świetna zabawa, edukacja, bez musu, gdzie nie potrzeba zazwyczaj pomocy rodzica. Dzięki ciekawej formie i różnorodnym książeczkom możemy rozwijać różne aspekty dziecięcej ciekawości. Jeśli tak jak Adaś, Wasze dzieci też nie mogą się skoncentrować na zadaniu, zadania z PUSami mogą okazać się ciekawą formą. Co ważne można dopasować książeczki do wieku dziecka. Już nawet 4 latki znajdą dla siebie ciekawe zadania.
A zabawa wygląda o tak.
Jak widać bardzo dobre wykonanie, ciekawe pomysły, różnorodne książeczki z zagadkami odpowiednie do wieku i umiejętności mogą być świetną pomocą w nauce i zabawie. Bo najlepsza jest nauka przez zabawę prawda?
Jedyną uwagę jaka mam dotyczy tabliczek. Przy krótkich paznokciach czasem ciężko wyjąć tabliczkę w formy. Pomagamy sobie jednak wywróceniem pudełeczka i zbieramy ze stołu tabliczki i zabawa trwa dalej najlepsze!
A PUSy to pomysł Wydawnictwa Epideixis. Mamy również LABIrynt z tego wydawnictwa, który uwielbiamy! W swojej ofercie mają mnóstwo świetnych gier, koniecznie zajrzyjcie!
Aha! Jeden Zestaw Kontrolny wystarczy! Ado tego ponad 100 książeczek, więc jest w czym wybierać!
Cena Zestawu Kontrolnego to 34,90 zł
Książeczki około 13 zł za sztukę
Dziękuję Wydawnictwu za Zestaw  Startowy wraz z książeczkami. Posłużą na długi czas, a kolekcja książek na pewno się powiększy!

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.