zwierzaki Wajraka
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Książki,  Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży,  Książki dla rodziców,  Przyroda pod lupą,  Strefa Rodzica

Zwierzaki Wajraka – Przyroda pod lupą

 Zwierzęta dzikie, oswojone, ptaki, ssaki, owady i inne. No jak można tego nie zauważać, nie lubić. Dobra owadów można bo gryzą ( np komarzyce – tak one kąsają – baby wredne). Tylko czy znamy wszystkie zwierzęta, które Nas otaczają? Z pewnością nie! Jedne żerują nocą, inne szybko uciekają, a pozostałe mieszkają w całkiem gdzieś indziej.  Jednak od czego są…. książki! “Zwierzaki Wajraka” to jedna z propozycji jakie dla Was mam.

Kim jest Wajrak?

Pan Adam Wajrak blisko 20 lat temu opisywał zwierzęta do “Komiksowa”, który był dodatkiem do Gazety Wyborczej. Później Wydawnictwo Znak wydało książkę “Zwierzęta Wajraka”, które okazały się mega sukcesem! Jest dziennikarzem, przyrodnikiem i autorem/współautorem kilku książek o zwierzętach. Mieszka na co dzień w Puszczy Białowieskiej, skąd pochodzą jego korespondencje przyrodnicze.
Mało tego! Jest laureatem licznych nagród związanych z przyrodą.

O czym jest książka?

O zwierzętach. I można by na tym skończyć, ale jest to pozycja bardzo rozbudowana licząca ponad 300 stron, podzielona na 5 głównych działów. Każdy z nich dotyczy innego krajobrazu przyrody.
Znajdziecie tu :
  • Miasta, wsie, parki i ogrody czyli obok człowieka
  • Woda mała i duża, czyli jeziora, stawy, rozlewiska i rzeka oraz morza
  • Gęste lasy, leśne bagna, uroczyska na nizinach i w górach
  • Otwarte tereny, łąki, pola oraz bagna na nizinach i w górach, skraje lasów i małe zadrzewienia
  • EUROPA, czyli co u nas nie mieszka a warto zobaczyć

Podział zrobiony bardzo fajnie. W każdy z nich znajdziecie informacje o zwierzętach mieszkających tuż pod nosem i tych nieznanych. Istnieje całe mnóstwo zwierząt i ptaków na które nie zwracamy uwagi a są bardzo ciekawe i można je dostrzec jeśli tylko damy sobie i im szansę.Mamy pod nosem a właściwie w oborze jaskółki, ale bym nie pomyślała że ich tyle gatunków! Z resztą jest tam całe mnóstwo ptaków, ryb, ssaków i innych żyjątek, których nie znamy.

zwierzaki Wajrakazwierzaki Wajrakazwierzaki Wajraka

zwierzaki Wajrakazwierzaki Wajrakazwierzaki Wajraka

Co wyróżnia “Zwierzaki Wajraka”?

 
Mimo sporej wielkości i grubości, ze sztywną okładką wcale nie jest ciężka. Każde zwierzę jest opisane wraz z wspomnieniami autora o tym okazie. Ilustracje robiła p. Anna Klonowska. Są one bardzo realistyczne i dopracowane.
Ciekawym dodatkiem jest oczko z kropkami. Im więcej kropek tym trudniej zobaczyć dany okaz. Od razu widać, czy dany zwierz jest łatwy do obserwacji czy nie. Również znajdziemy informacje o wielkości i wadze. Są to dane uśrednione.
Podczas przeglądania gdy zobaczyliśmy że niby szczupak rośnie tylko do 3 kg to uznaliśmy że to jakieś głupoty. Jednak gdy przeczytałam cały artykuł o tym, wszystko stało się jasne.
Nawet Tata-Mąż się zainteresował się tą książką. Szczególnie właśnie interesowały go ryby i stwierdził że takie książki to on lubi. Adaś również!
Mogłabym rzec że to takie kompendium wiedzy dla dzieci o zwierzętach. Bardzo dużo jest o miejskich zwierzętach, ale takie wiejskie też się znajdą.

Każdy dział to inny kolor, na dole i na górze strony jest kolorowy pasek, który informuje gdzie jest dany dział. Bardzo ułatwia szukanie.

 

 

 

zwierzaki Wajrakazwierzaki Wajrakazwierzaki Wajraka

zwierzaki Wajrakazwierzaki Wajrakazwierzaki Wajraka

Jeśli szukacie ciekawej książki dla dzieci o zwierzętach z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić. A do tego idealnie Nam się wpasowała w projekt Przyroda po lupą. Teraz przed Nami sprawdzanie, które zwierzęta znamy w praktyce, a które możemy poznać, jeśli przyjrzymy się bliżej przyrodzie.
Cena książki to 39,90 zł. Nie jest to niska cena, ale ilość zwierząt tu zawarta jest imponująca!
Autora znacie, ale wydawnictwa nie. Już spieszę z odpowiedzią. Wydawnictwo Agora wydało tę publikację. Zapraszam na stronę wydawnictwa, gdzie poznacie całą ofertę. Ja już upatrzyłam kolejne książki p. Wajraka! Aż “ślinka” mi cieknie 😀
Premiera książki 22 maja 2014 r.

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Agora.

zwierzaki Wajraka

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.