Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica,  Warsztaty szkolne

Andrzejki po afrykańsku- Dziecko na warsztat

Długo wyczekiwany warsztat. Wzbudzał we mnie pokłady entuzjazmu, ciekawości i mnóstwa pracy ( nie tylko mojej). Afryka to temat rzeka, mnóstwo ciekawostek, inspiracji, sztuki ludowej,muzyki, tańców… Co ja będę mówić! Zobaczcie nasz warsztat afrykański pod tytułem „Andrzejki po afrykańsku”!

Ten warsztat trwał praktycznie cały miesiąc. Część powstała w domu, a część w szkole. Tematem przewodnim było rękodzieło/sztuka. My trochę polecieliśmy z temat poznając Afrykę z różnych stron.

Miałam przeprowadzić w klasie lekcję o Afryce więc trzeba było przygotować materiały, zebrać zdjęcia, opisy i ułożyć wszystko tak, by dzieci się nie nudziły.
Afrykańskie plemiona zazwyczaj same przygotowują sobie dużo rzeczy : instrumenty, miski, narzędzie itp. Poszłam tym krokiem i zrobiłam grzechotkę oraz piasek pustyni. Mogliście poczytać o nich już prędzej.  A kto nie widział, klik w zdjęcie.

instrumenty afrykańskie

Również dla Afrykanów ważne są maski. Każda z nich dla innego plemiona ma inną wartość. Tak samo jeśli chodzi o kolory. Nie są przypadkowe, a są wręcz dla nich świętością. Aby móc przybliżyć dzieciakom maski, zrobiłam dla nich takie  z masy papierowej. Jak je wykonałam poczytacie tu-maska z masy papierowej.

Instrumenty gotowe, maski również, zdjęcia,wszystko opisane, więc można ruszać!Lekcja minęła bardzo szybko, bardzo ciekawie i inspirująco nie tylko dla mnie. Dzieci z chęcią uczestniczyły w zajęciach i na koniec  świetnie sobie poradziły w quzie przygotowanym przeze mnie. Wyglądało to mniej więcej tak…

Oczywiście nie wszystko zostało zawarte w filmie, ale sporo o afrykańskich plemionach się dowiedzieliśmy. Na koniec same pomalowały maski, zachowując 2 podstawowe kolory – biały i czerwony. Były maski wojowników ale również błaznów!

Jako że Afryka nami zawładnęła szkolne Andrzejki były właśnie pod jej tytułem. Muzykę posłuchaliśmy, tańców dzieci się nauczyły, ale co założyć?!

Nic prostszego! Szeroka guma i bibuła.

Gumę dopasowałam do szerokości Adasia w pasie, zszyłam a z cienkim pasków bibuły zrobiłam tutu.

Każda klasa przygotowała swój taniec, muzykę więc czas na widowisko!!

Nie wiem jak Wy, ale ja gdy oglądam to za każdym razem buzia sama się śmieje Takie kochane, chętne dzieciaki mamy w szkole. A potem już szaleństwo podczas zabaw andrzejkowych. Wróżby z butami, lanie wosku, kości…Dzieciaki były zachwycone!!Mam nadzieję że podobają się Wam nasze warsztaty. Dziękuję również Szkole Podstawowej w  Nowogrodzie , za takie zaangażowanie i serce! Coś pięknego!

A tuż przed świętami Bożego Narodzenia pokażemy jak spędza się święta w Ameryce Południowej. To już 22  grudnia!

Więcej inspiracji, pomysłów, szukajcie na pozostałych blogach. Sporo o Afryce znajdziecie też na stronie Fundacji Międzykulturowej.

 dziecko na warsztat

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.