Papierowa układanka-przekładanka
Dziecko na warsztat,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Książki,  Książki dla dzieci,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Mikołaj Kopernik – znana osoba w Dziecku na Warsztat

Kim jest Mikołaj Kopernik, chyba nikomu mówić nie trzeba. To ten co Słońce wstrzymał, a Ziemię rozbujał. Obalił kilka mitów, dowiódł swoich racji, a do tego zasłynął na całym świecie. Skoro sławna to osoba, to trzeba poznać bliżej to czym się zajmowała. Wejdźcie do tego kosmicznego świata.

Zacznijmy od początku.

Kim był Mikołaj Kopernik?

Mikołaj Kopernik

Źródło: klik

19.02.1473 – 24.05.1543
Polski astronom, urodzony w 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika). W latach 1491-1495 studiował w Krakowie, a następnie we Włoszech (Bolonia, Padwa, Ferrara). W 1503 doktoryzował się z prawa kanonicznego. Po powrocie do Polski mieszkał w Lidzbarku Warmińskim, Fromborku (1510), Olsztynie (1520-1521, w czasie wojny polsko-krzyżackiej).
Opracował heliocentryczny model Układu Słonecznego, według którego Słońce znajduje się w centrum, Ziemia jest planetą i podobnie jak pozostałe planety obiega Słońce po orbicie kolistej. Jego teoria została opublikowana w 1543 r. w księdze De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich). Mimo zadedykowania dzieła ówczesnemu papieżowi, nie została przychylnie przyjęta przez Kościół, a nawet umieszczono ją w 1616 r. w indeksie ksiąg zakazanych.

Teoria Kopernika wpłynęła na sposób patrzenia na miejsce Ziemi i człowieka we Wszechświecie i stała się podstawą rozwoju nauk ścisłych. Określa się ją mianem “rewolucji kopernikańskiej”. Z idei Kopernika wywodzi się późniejsza zasada kosmologiczna, zwana także zasadą kopernikańską, według której część Wszechświata dostępna obserwacjom nie różni się od jego pozostałych części. W wersji uogólnionej przyjmuje się, że żaden punkt we Wszechświecie nie jest wyróżniony.
Kopernik był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, publikował prace o reformie monetarnej i sformułował prawo, iż “gorszy pieniądz wypiera z rynku lepszy”.
Imię Kopernika nadawano sondom kosmicznym, instytucjom i obiektom na ciałach niebieskich. Noszą je:

  • duży krater na Księżycu (107 km średnicy)
  • duży krater na Marsie (292 km średnicy)
  • planetoida nr 1322 (orbita 1.86 – 2.99 j.a., okres obiegu 3.77 lat)
  • OAO-3 Copernicus (1972-065A) – amerykański satelita do obserwacji w promieniach nadfioletowych i rentgenowskich, działał w latach 1972-1980
  • Kopernik 500 (Interkosmos 9; 1973-022A) – satelita radziecko-polski do badania promieniowania Słońca i jonosfery, działał w roku 1973
  • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk (CAMK)
  • w Toruniu znajduje się Dom Kopernika będący muzeum poświęconym astronomowi.
 
 
Papierowa układanka-przekładanka

To karta z naszej książki.

Na nasze obecne potrzeby wystarczy, a czasem pojawią się kolejne karty z dokładniejszymi informacjami. Ale o jakich kartach mowa? No jak to?
O kartkach z książki którą stworzyliśmy o Mikołaju Koperniku! To nie wiecie? No tak, bo niby skąd. To taka nasza porcja wiedzy, zdjęć, ciekawostek, zabawy, edukacji i wspólnego czasu, który spędziliśmy nad rozwiązywaniem zagadek.
Róbcie kawkę, herbatkę , kakao i co tam chcecie i poznajcie książkę o wybitnym człowieku stworzoną naszymi oczami ( i kilku innych miejsc).
No tak. Trochę faktów poznaliśmy, ubaw po pachy, gdy rozwiązywaliśmy zagadkę z kształtu Ziemi. Adaś piszczał z radości, o mało z krzesła nie spadł, tak go moje rysunki rozbawiły. Tylko ja się pytam dlaczego? Przecież całkiem fajne wyszły, idealnie obrazują sytuację 😀
Nie zabrakło również prac plastycznych. W końcu Kopernik obalił mit że to Ziemia jest w centrum wszechświata. Adaś na to zareagował dziwną miną i stwierdzeniem że przecież to nie prawda.

Teoria heliocentryczna najszybciej kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem. Kiedyś uważali inaczej. Taką “prawdę “głosiła” teoria geocentryczna.

Teoria budowy Wszechświata, której istotą jest założenie, że nieruchoma Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata, a wokół niej krążą pozostałe ciała niebieskie: Słońce, planety, Księżyc i gwiazdy. (źródło Wikipedia)

 

 Papierowa układanka-przekładanka
Źródło: Schoolphysics
Kopernik zaś udowodnił że to Słońce stoi w miejscu, a Ziemia i inne planety i gwiazdy krążą wokół niego. Jego teoria, która obowiązuje do dziś.

Heliocentryzm – teoria budowy Układu Słonecznego, według której w wersji historycznej Słońce znajduje się w środku Wszechświata, zaś w jego współczesnym wydaniu w centrum Układu Słonecznego jest Słońce, a wszystkie planety, łącznie z Ziemią, je obiegają. W 1616 r. Święta Kongregacja Indeksu zakazała książek o heliocentryzmie, nie potępiając go. Również nigdy nie został oficjalnie potępiony jako heretycki przez Kościół w orzeczeniu papieża i na soborze

 

Papierowa układanka-przekładanka

Wydrapywanka kosmos

Nasza książka to zbiór kart z różnych stron w internecie, które pobraliśmy i idealnie nam tu pasowały. Stworzyliśmy również swoje własne karty, obrazki do książki.
Jednym z nich była wydrapywanka kosmos, którą kilka dni temu pokazywałam. Adaś z chęcią drapał gwiazdy, rysował swoje własne na kartce czy kolorował wydrukowane. Sprawiało mu to nie lada frajdę!
wydrapywanka kosmos
Rozwiązywaliśmy zagadki o kopernikowych przyrządach. Bystre oko się tu przydało oj przydało!
Papierowa układanka-przekładanka

Papierowa układanka-przekładanka

 

No tak. Teorię mamy opanowaną. więc czas sprawdzić jak to jest w kosmosie i zrobiliśmy swój własny. Teraz mamy duży, super, fajny plakat wszechświata, taki jaki widział Kopernik swoimi oczami w XV wieku.

UKŁAD SŁONECZNY PŁASKI

Niebieski brystol, kredki, nożyczki, klej, ołówek, kolorowe kartki malowane techniką Erica Carle’a i można działać. Z pomocą przyszła nam książeczka zakupiona w Planetarium w Toruniu.
Z kolorowych kartek wycięliśmy planety, księżyc i gwiazdy. Kredką narysowałam orbity i zaczęliśmy naklejać nasze planety.
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
Na koniec Adaś napisał nazwy planet i je przykleiliśmy je obok danych obiektów. Gwiazdy miały być fluorestencyjne, ale nie dostałam ich w sklepie a fajnie by wyglądało.No nic, mamy jeszcze klej z brokatem. A całość prezentuje się tak.

układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik

Mało nam tego światka było więc jeszcze chcieliśmy sprawdzić, jak faktycznie się kosmos kręci i wiruje. Teraz już to wiemy. Ale jeszcze lepsza zabawa była, gdy krzesło było Słońcem, ja Ziemią a Adaś księżycem. Wyobraźcie sobie tę karuzelę! A no tak, karuzela! Nasz Układ Słoneczny w formie 5 D nawet. Sporo pracy, ale za to jaki efekt!

 

Układ Słoneczny karuzela


Z gazet zrobiliśmy kulki różnej wielkości. To są nasze planety, Do każdej kulki doczepiliśmy sznureczek.Później musieliśmy poprawić bo wypadły, ale ciii. Następnie każdą planetę obkleiliśmy masą papierową zrobioną z papieru toaletowego, kleju i mąki.

Oj mazał się mazało. Adaś mimo chęci, wolał zająć się czymś innym w tym czasie. Poszedł do pokoju tworzyć planety do książki….W tym czasie oblepiłam wszystkie planety i ułożyłam do wyschnięcia. Całość schła na grzejniku około 3 dni. Gdy porządnie wyschły zabraliśmy się za malowanie.

Farbami plakatowymi malowaliśmy nasze planety uważając by nie pozostawić nie pomalowanych otworków. I znów musiało wyschnąć, ale w tym czasie znaleźliśmy patyczki, włóczkę i “skręciliśmy gwiazdę” do zawieszenia naszego Układu Słonecznego.

Popełniliśmy wielką gafę! Zapomnieliśmy o Księżycu. Jednak nadrobimy to i również dołączymy go do kuli ziemskiej. Całość miała wyglądać ciut inaczej ale i ten układ nam się podoba. Teraz wisi sobie na żyrandolu i kiedy tylko chcemy podziwiamy jak planety krążą wokół słońca.

układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
układ słoneczny Mikołaj Kopernik
Również swoją wiedzę mieliśmy poszerzyć o bajkę “Gwiazda Kopernika”, ale nic straconego. Nadrobimy bo Kopernik to tak barwna postać, że dopiero go musnęliśmy. Zebraliśmy materiały, dowiedzieliśmy się trochę o Koperniku, o planetach a ile przed nami!

Mamy w domu teleskop ( tylko trzeba wszystkie części poszukać) i może gwiazdy pooglądamy?

To nie koniec! A dopiero początek naszej przygody z Kopernikiem. Mam wrażenie że malutko tu Kopernika a dużo kosmosu. Wiedzę jego na temat będziemy zgłębiać dalej i może jeszcze coś pokażemy?

 

Materiały :
Flombork
Internet

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.