dębie ile masz lat? obliczanie wieku drzewa
Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Mały Przyrodnik,  Projekty,  Zabawy w lesie

Dębie, ile masz lat?

Podczas czytania książek często dowiadujemy się nowych ciekawych rzeczy, które można sprawdzić w praktyce. Tak było tym razem. Czytaliśmy serię „Przyjaciele z lasu” część o drzewach i znalazła się tam informacja, jak określić wiek drzewa, po jego obwodzie! Nie czekaliśmy długo by to sprawdzić. Oto co nam wyszło. Dębie, ile masz lat?

Wyposażeni w odpowiedni sprzęt, czyli miarka, notes, długopis, aparat. To mój ekwipunek. Adaś miał swój. 2 linijki, ekierka. Mierzył również.

Poszukaliśmy w lesie dębów. Na wysokości 1,30 m mierzyliśmy jego obwód. Zdarzyło się że na tej wysokości był zniekształcony, więc ciut niżej ustawiliśmy miarkę. Nasz pierwszy okaz miał 1,30 m.
Dąb rośnie średnio 2,5 cm na rok. Więc musieliśmy podzielić nasz obwód przez 2,5. Wyszło że ten dąb może mieć 52 lata! Z tym że skala błędu wynosi aż 20 lat.

W zależności o gleby i warunków w jakich rośnie, drzewo może być grubsze/chudsze niż wskazuje potencjalny wiek.
Inny miał 47 cm w obwodzie. Rósł blisko świerków i jest zniekształcony. Jego obwód to 47 cm czyli około 19 lat. Mało nam było, bo dębów nie za wiele. Za to świerków mamy dużo. Ale jak ich wiek obliczyć? Znalazłam o taką tabelkę. Będziemy sprawdzać inne drzewa i zapisywać nasze pomiary. W przypadku innych drzew obwód mnożymy przez 0,4 cm. Więc jest znaczna różnica, między przyrostem rocznym dębów a innych drzew.
źródło : Poradopedia
Na stronie Dziecięca Fizyka znalazłam inny sposób obliczenia ile drzewo ma lat. Oto on.

Taśmą krawiecką obliczamy obwód pnia drzewa na wysokości ok. 1 metra. Następnie obwód dzielimy przez 5, a wynik mnożymy razy 2. Ostateczny wynik wskazuje liczbę lat. Dla przykładu obwód drzewa wyniósł 60 cm. 60 : 5 = 12, 12 x 2= 24. Oznacza to, że drzewo ma 24 lata.

Przykłady do samodzielnego sprawdzenia: (kolejno: 126 cm, 54 cm, 113 cm)
Ten sposób zgadza się ze sposobem obliczania wieku dębu z książki. Wynik jest taki sam.
Według tabelki, dąb powinien mieć około 20 lat. Bardzo duża rozbieżność. Trzeba sprawdzić za rok, ile zwiększył się obwód na zmierzonych drzewach.
Duże wahania co do wieku drzew nie dają nam 100% pewności, ale obraz, ile lat musi rosnąć drzewo by było takich rozmiarów jakie ma teraz. Ilu lat na to potrzeba.
Post powstał w ramach projektu.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.