dlaczego gwiazdy migocą
Edukacja,  Książki,  Książki dla dzieci

Dlaczego gwiazdy migocą? i inne ważne pytania dla ciekawskich dzieci

Czy dziecko zadało ci kiedyś pytanie dlaczego gwiazdy migocą? A może dlaczego język jest szorstki i  unikalny? Jeśli masz ciekawego świata małego człowieka w domu, to pytania krążą nim niczym bumerang. Kto jak kto, ale rodzic musi wykazać się mądrością i sprytem. Ta książka może Ci w tym bardzo pomóc!

Młody czytelnik to fajna istota. Chłonny jak gąbka, ciekawy świata, zadający milion pytań. Z czasem to mija, zanika powoli. Po części jesteśmy temu winni my, rodzice. Nudzą nas ciągłe pytania, brak czasu.

Zatracamy możliwość zaspokojenia ciekawości dzieci. A to ogromna strata! Myślę, że zgodzisz ze mną w tej kwestii. To może jednak warto poszukać odpowiedzi, wyposażyć się w odpowiednią pomoc książkową, by sprostać zadaniu? Jeśli tak uważasz, zobacz jaką lekturę mam w rękach.

dlaczego gwiazdy migocą

Dlaczego gwiazdy migocą?

Spokojnie. To nie jest książka wyłącznie o gwiazdach. To one jednak rozświetlają wszystkie zagadnienia, które są w niej poruszone. Rzucają nowe światło na trudne pytania. W ten sposób powstała pozycja, która będzie miała szczególne miejsce na półce oraz w umysłach młodych czytelników.

Adaś, gdy zobaczył tytuł prychnął i stwierdził, że przecież gwiazdy nie migocą. 😀 Nie da się ukryć, ale książka potwierdza to co wie o gwiazdach.

Jakie jeszcze nurtujące pytania przeczytasz?  Jest ich całkiem sporo. Warto jednak zwrócić uwagę na spis treści. Podzielony jest na kilkanaście rozdziałów, a w każdym kolejne kilkanaście pytań czeka z prostymi odpowiedziami. Ja Ci pokażę moje i Adasia ulubione, te które zrobiły na nas największe wrażenie. Gotowa?

dlaczego gwiazdy migocą

Czy hobbici istnieją?

Hobbici zawsze kojarzyli mi się z Harry Potterem i innymi magicznymi filmami i książkami. Okazuje się jednak, że w południowo-wschodniej Azji żyli ludzie o wysokości 1 metra! Był to inny gatunek człowieka nazwany przez naukowców Homo Floressiensis, czyli Hobbit z Flores.

Widziałaś o tym? Dla mnie to było niemałym zaskoczeniem!

Jak się robi lekarstwa?

Dorośli nie raz słyszeli o penicylinie i jej twórcy, Flemingu. Ale czy wiesz, jak powstała? Po powrocie z wakacji w 1928 roku zastał zaniedbane laboratorium z gronkowcem złocistym. Na nim jednak wytworzyła się pleśń, która zahamowała rozwój gronkowca. Na jej podstawie powstał pierwszy antybiotyk.

Czyli pleśń nie jest taka całkiem zła.

Dlaczego kapelusznik bywa szalony?

Kapelusznika kojarzę z Alicji w krainie czarów. Nie przyszło mi jednak do głowy, że istnieje taka choroba! A to wszystko za sprawą zatrucia rtęcią. Okazało się, że twórcy kapeluszy używali rtęci do przygotowania filcu na kapelusze. W przypadku zatrucia tym ciężkim metalem taka osoba cierpi na obłęd.

Stąd również nazwa „choroba szalonych kapeluszników”.

Czy można mieszkać na Marsie?

Pierwsze co mi przychodzi na myśl brzmi NIE. Czerwona planeta nie jest jeszcze na tyle zbadana, by takie wnioski wysnuwać. Czy mam rację?

NASA chce wysłać astronautów na Marsa w 2030 roku, a prywatna firma 6 lat prędzej. Dolecieć to jedno, a osiedlić tam ludzi to inna sprawa. Brak tlenu, bardzo niska temperatura i brak wody są poważnymi przeszkodami.

Z drugiej strony Marsa pokrywa skorupa regolitu, z której można robić beton. Czy to się uda? Zobaczymy czy te spekulacje się spełnią.

Okładka inna niż wszystkie

Biorąc tę książkę do ręki zwróć uwagę na jej okładkę. W dotychczasowych książkach nie spotkałam takiej jak tu. Gruba, z prostymi rogami, ale bez ozdobników na kantach. Prosta forma, która chroni cenną zawartość kart ze środka. Okładka to połowa grubości książki, ale mimo to jest nadal przepełniona wartościowymi ciekawostkami.

dlaczego gwiazdy migocą

Jeszcze kilka słów o kartach

Dlaczego gwiazdy migocą jest przepełniona ilustracjami, obrazami, scenami z filmów czy zdjęć spod mikroskopów. Wiedza podana w krótkiej formie nie przemęcza czytelnika, jest treściwa i prosta.

Książka spodoba się ciekawym młodym czytelnikom, którzy poszukują poważniejszych, niesłodkich ilustracji i treści dla starszych dzieci. Polecam są dla dzieci 8+.

dlaczego gwiazdy migocą
dlaczego gwiazdy migocą
dlaczego gwiazdy migocą

Podsumowanie:

Autorem książki jest James Doyle.

Wydawnictwo PWN. Link do książki: Księgarnia PWN-Dlaczego gwiazdy migocą?

Cena regularna książki to 49 zł.

dlaczego gwiazdy migocą

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.