Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry dla dzieci 2-6 lat,  Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy na dworze,  Gry i zabawy w domu,  Gry planszowe,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Kreatywne zabawy dla przedszkolaków,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Drewniane pionki do gry – zrób to sama!

Gry planszowe są nieodłącznym elementem naszych zabaw. Największą frajdę sprawiaj gry i jej elementy, które robimy sami. Robiliśmy już planszę do warcabów, do gry w kółko i krzyżyk czy do chińczyka. W naszej kolekcji nie było jeszcze  własnych drewnianych pionków do gry! Uległo to zmianie i mamy 6 bajkowych postaci-pionków. Jak je zrobić, przeczytacie poniżej.

Drewno to bardzo ciekawy i łatwy w obróbce materiał. Decoupage serwetkowy, malowanie, kolorowanie pisakami, transwery.  Możliwości jest masa! Pokazywałam już zakładkę w stylu Minecraft, ozdobioną cienkopisami. 

Pora na pokazanie jak zrobiłam pionki do gry! Pierwsza myśl była taka, żeby zrobić Bolka i Tolę. Każde z nich, po 3 sztuki (mam 6 pionków-3 chłopców i 3 dziewczynki). Miały służyć do gry w kółko i krzyżyk. Jednak po burzy mózgów z przyjaciółką (isjek) zrobiłam 6 różnych postaci. Łączy je to, iż są to postacie znane z bajek i książek dla dzieci.

Gdzie kupić drewniane pionki do gry?

Moje pionki pochodzą ze sklepu Dominiki, czyli Domowe Montessori. W sklepie są pod nazwą pacynki, ponieważ tak na prawdę są to pacynki! U dołu maja otwory na palce. My je wykorzystaliśmy jako pionki do gier. Jednak to nie ich jedyne zastosowanie, ale o tym na końcu posta.

Czym ozdobić pionki-pacynki?

My pomalowaliśmy je farbami plakatowymi. Mogą być również farby typowo do drewna jak również akryle. Plakatówki dobrze trzymają się drewnianej powierzchni, a po lakierowaniu ich kolor jest intensywny i tak szybko nie blaknie.

Co jest potrzebne do zrobienia pionków?

Potrzebne będą:
 • pionki – ja mam 6 sztuk ze sklepu Domowe Montessori
 • ołówek
 • gumka do mazania
 • farby plakatowe
 • pędzelek
 • kubek z wodą
 • ręcznik papierowy
 • pomysł
 • kolorowe mazaki

Wykonanie pacynek-pionków

 
Krok 1 : Oczyszczamy z pyłów pionki i szukamy pomysłów na postać jaka ma być namalowana.
Krok 2 : Ołówkiem rysujemy kształt. Jeśli to ma być konkretna postać, rysujemy jak najwięcej szczegółów. Błędne kreski wymazujemy gumką.
Krok 3 : Dość gęstą farbą malujemy postać. Skórę zostawiłam bez koloru. Barwa drewna odpowiada odcieniowi skóry moich bohaterów.
Krok 4 : Po zakończonym malowaniu, gdy farba dobrze wyschła możemy poprawić kontury cienkim mazakiem (ja użyłam brush penów). Tak samo zrobiłam twarze. Farba za bardzo rozmazywała wszystko. Brush pen sprawdziła si super.
Krok 5 : Po całkowitym wyschnięciu lakierem do paznokci pomalowałam figurki. Nie próbowałam lakieru do drewna. Sprawdzę czy taki lakier nie rozmaże farb plakatowych.

Lakier schnie bardzo szybko i już po 2-3 minutach możemy bawić się pionkami!

Postacie na pionkach

Powstały 4 charakterystyczne postaci – Bolek, Lolek i Tola oraz Czerwony Kapturek oraz dwie do dyskusji. Są nimi Jaś i Małgosia. Tutaj można podstawić każde inne pasujące dzieci z bajek.  W praktyce tylko wyobraźnia nas ogranicza jeśli chodzi o dobór postaci.

 

Jakość pionków

Pionki świetnie trzymają farbę, są poręczne i lekkie. Ołówek zmazuje się bez problemów, więc można poprawiać wiele razy.  Średnica pionka to 2,5 cm, wysokość 9 cm. Pani i Pan mają inne kształty.  Cena pionka to 1,72 zł za sztukę.

Inne zastosowanie pionków

 • Pionki można wykorzystać jako postacie w teatrzyku, nakładane na palce świetnie się sprawdzają.
 • Jako laleczki do ubierania. Stroje z filcu, bibuły, pianek, itp. Np stroje odpowiednie dla jakiegoś kraju.
 • Jako symbol swoich uczuć. Doklejenie odpowiednich buziek może posłużyć jako okazanie swoich uczuć.
 • Jako pojedyncze pionki w grze lub w grze kółko i krzyżyk (np.dziewczynki kontra chłopcy)
 • I wiele więcej, dajcie się ponieść wyobraźni!

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.