dodaj mi skrzydeł
Książki,  Książki dla rodziców,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Dodaj mi skrzydeł czyli jak rozwijać motywację

Motywacja do działania. Narzekamy, że nie mamy motywacji, dziecko nie ma motywacji do nauki.  Co zrobić, by uległo to zmianie? Jak mądrze rozwijać to w nas samych, jak również u dzieci? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę? Od czego zacząć, by nie spalić na panewce? Poznajcie książkę, która może Wam pomóc zrozumieć, czym jest ta słynna motywacja i jak ją rozwijać. Poznajcie książkę Dodaj mi skrzydeł.

Na blogu pojawiały się już podobne książki. Każda z nich wniosła coś w moje życie, pomaga lepiej zrozumieć myślenie i rozwój dziecka, ale również działa na mnie. Co z tego, że wymagamy od dziecka, jeśli nie wymagamy od siebie?

Jaka motywacja?

Wszędzie jest głośno o motywacji. A czy zastanawialiście się kiedyś jakie są rodzaje motywacji. Która jest tą porządną? Wewnętrzna czy zewnętrzna. A może to nie ma znaczenia? W końcu na co dzień również motywujemy dzieci nagrodami. Czy to zdaje egzamin?
Dobra motywacja to taka, która wychodzi ze środka. Której nie potrzeba nagradzać czy karać. Ona tego nie potrzebuje. Motywacja wewnętrzna wymaga postawienia  się w sytuacji dziecka/zauważenie jego działań, pochwalenie widocznych postępów, podpowiedź jak zmniejszyć ryzyko porażki. Mamy być blisko dziecka, wspierać go, ale nie wyręczać, nie krytykować.
A krytykować lubimy! Często w dobrej wierze, próbujemy zmotywować do działania w ten sposób, jednak odnosimy odwrotny skutek. O tym właśnie jest pierwszy rozdział. Jak odróżnić obie motywacje, na co zwrócić uwagę.

Motywację się ma albo nie!

Motywacja nie jest stała. Mimo że bardzo byśmy tego chcieli, tak nie jest. “Wyczerpuje się”, gdy zadania np. stają się nudne, monotonne, trwają zbyt długo. Jeden dzień jest pełen naszej motywacji, a na drugi dzień te samo zadanie jest już dla nas nużące i nie mamy motywacji, by je wykonać. Tak samo jest z dziećmi.Rozdział drugi rozwieje Wasze wątpliwości odnośnie do mitów na temat motywacji. Pokaże Wam, czego unikać, by nie wpędzić się w system nagród i kar.

Efekt Michała Anioła

Pierwszy raz spotkałam się z tym pojęciem. Bardzo mnie on zaciekawił, więc postanowiłam go tutaj przybliżyć. Michał Anioł był rzeźbiarzem, który stworzył rzeźbę Dawida. Wydobył go ze skały, tak samo my mamy wydobywać samo dobro z naszych dzieci. Naszym zadaniem jest dostrzeżenie tych najlepszych rzeczy i przyczynianie się do wzrostu dzieła, czyli edukacji dziecka i jego rozwoju.By to mogło być w pełni spełnione, potrzebne są 3 warunki. A jakie to są cechy, musicie przekonać się sami. Nie są to nieznane rzeczy, ale często o nich zapominamy w codziennym życiu.

 

Nastawienie ma znaczenie

Zastanawialiście się kiedyś, na co się nastawiacie? Czy na rozwój, czy trwałość? Wiele zależy od tego, jak podchodzimy do rzeczy, które chcemy umieć. Czy liczy się bardziej trwałość, talent czy bardziej stawiacie na rozwój? Gdzie kryje się bunt przeciw odniesionej porażce? Kogo bardziej boli niepowodzenie?
Bardzo ciekawy rozdział z mnóstwem pożytecznych informacji, które rozwieją wątpliwości, na co lepiej postawić.

Czy warto kupić książkę “Dodaj mi skrzydeł”?

 
Książka pełna aktywnych ćwiczeń, które można (a wręcz należy wykonywać, jeśli chcemy wykorzystać tę wiedzę na maksa) wykonywać, ciekawostek, ważnych rzeczy/podsumowań w szarych ramkach. Na początku każdego rozdziału znajduje się informacja, o czym będzie dany rozdział, a na końcu podsumowanie działu.  Rozdziały nie są długie, więc łatwo wrócić do danej rzeczy.
Ciekawe pomysły, praktyczna wiedza przekazana w łatwy sposób. Nie tylko dla dzieci! Wszystkie rzeczy tu pokazane możemy wykorzystać również dla nas samych. Na pewno nie zaszkodzą, a możemy jedynie zyskać.
Autorka: Joanna Steinke-Kalmembska
Wydawnictwo: Samo Sedno
Cena regularna: 34,90 zł

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.