geoboard matematyczny
Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja szkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy na dworze,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Geoboard matematyczny.Zrób go sama! – Dziecko na warsztat

Uwielbiam zabawki czy pomoce naukowe, które rozwijają dziecięcą wyobraźnią, uczą i dają ogromne możliwości zabawy. Tak właśnie jest w geoboard matematyczny (geoplan w wersji polskiej). Są to dostępne na rynku pomoce, jednak ja wolałam zrobić to sama. To wcale nie jest takie trudne!

Geoplan widziałam już kilka razy na innych blogach. Jednak nie skojarzyłam tego z pomocą, którą zobaczyłam na Aliexpressie. Te, co widziałam na polskich stronach były z gwoździkami. W chińskim “centrum handlowym” wyglądało to inaczej. W deseczce przymocowane były drewniane kołki, a na planszach były ukazane wzory do odwzorowania. Cena takiej pomocy (16x16cm) wynosiła ponad 40 zł!
Ja wydałam na nasz geoboard 4 zł. Tyle kosztowały kołki drewniane, których nie miałam w domu.

Co jest potrzebne do stworzenia goeplanu?

 • deseczka
 • wiertarka na prąd lub na akumulator
 • drewniane kołki
 • linijka i pisak
 • gumki (np. recepturki)
 • papier ścierny
To lista potrzebnych rzeczy, których użyłam.
 1. Deseczkę mam z recyklingu. Znalazłam starą półkę i przy pomocy piły ręcznej odcięłam potrzebny kwadrat.
 2. Pisakiem zaznaczyłam miejsca, gdzie będą znajdowały się kołki. Pomogła mi przy tym również linijka, by w miarę prosto to wszystko wyszło.
 3. Zrobiłam 8×8 otworów.
 4. Na wiertło przykleiłam tasiemkę washi (taka ładna od Tesy), by wiedzieć, na jaką głębokość robić otwory.
 5. Wywierciłam otworki. Trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniej grubości wiertła do grubości kołków. Tu może przydać się pomoc mężczyzny.
 6. Wszystkie zadry usunęłam papierem ściernym. Również otwory przeszlifowałam papierem.
 7. Praktycznie mamy gotową pomoc!

Kołki na stałe czy wyjmowane?

Jeśli chodzi o kołeczki, są dwie opcje. Można je umocować na stałe w desce lub rozstawić je ruchome. Adaś wybrał drugą opcję. Osobno ma deskę i osobno kołki, które może wkładać w te miejsca, które pasują do wykonania zadania.
Przygotowałam kilka zadań do odwzorowania na geoplanie. Takie proste wzory, które należy przenieść. Kilka kart zostawiłam pustych, które za laminuję i będziemy mogli rysować wzory mazakiem suchościeralnym wielokrotnie. Na pewno powstaną dodatkowe zadania, bardziej złożone, wymagające więcej uwagi.

Gumki recepturki czy krótkie do geoplanu?

Pierwszy plan był taki, by używać gumek recepturek. Jedna gumka na jeden wzór. Brak tych gumek jednak zmienił nam plany i będziemy na razie używać gumek do wyplatania bransoletek. Będę szukać w sklepach recepturek, gdyż dają one nowe możliwości i inaczej się z nimi pracuje.

Co daje zabawa goeboard’em?

Dziecko trenuje tu przede wszystkim wyobraźnię przestrzenną. Musi odwzorować dany wzór, mają na uwadze rozkład kołków i wielkość wzoru. Rozwija również wyobraźnię, zręczność, koncentrację, jak również może służyć do nauki procentów, rozwiązywania zadań matematycznych i wielu innych! daje ogromne możliwości, które można dostosować do własnych dzieci.Ja jestem tym zachwycona! Zadania z polskiego już wpadają mi do głowy, a może zabawa w statki? Więcej pomysłów znajdziecie na moim Pinterest. Tablica będzie się zapełniać o nowe rzeczy, które moim zdaniem i Wam mogą się spodobać.

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.