Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Jak zrobić z dzieckiem różaniec z gliny

Październik to dla rodzin katolickich miesiąc Martki Różańcowej. Modlitwa różańcowa jest inna , wyjątkowa. Dlatego też różaniec to wyjątkowy sznur koralików. Adaś przygotowuje się do I Komunii Świętej i właśnie ukończylismy nasz domowy różaniec z gliny.

Do jego wykonania użyliśmy:

– gliny
– włóczki
– farb, pędzelków
– wykałaczek
– igły

Wykonanie różańca z gliny

Modlitwa różaćowa składa się z 4 Tajemnic – Bolesnej, Chwalebnej, Świetlistej oraz Radosnej. Każda z nich składa się ze “Składu Apostolskiego”, z 5 “Ojcze Nasz…” i 50 “Zdrowaś Maryjo…” oraz z modlitw, które są zmienne w zależności od Tajemnicy, jaką akurat rozpatrujemy. Na koniec “Pod Twoją obronę…”. To tak słowem wstępu.

 

Nasz różaniec składa się z 53 małych koralików, 6 dużych, Krzyża z Panem Jezusem oraz sercem, na którym widnieje Maryja.

Najpierw z gliny ukulałam odpowiednia ilość koralików. Wykałaczkami zrobiłam dziurki, by przedziać później włóczkę. Następnie odstawiłam do wyschnięcia.W serduszku zrobiłam 2 otwory, które na dole łaczą się w jeden. W krzyżu powstał jeden otwór.

Po około 18 godzinach wszystko było suche. Można było więc zaczać malować. Wybraliśmy 5 kolorów – złoty, srebrny, fiolet, czerwony i zielony – po 10 koralików w każdym kolorze.

Kolejne 3 małe są pomarańczowe, a duże są niebieskie. Następnie ułożyliśmy je w odpowiedniej kolejności.

Gdy wszystko było gotowe przystąpilismy do związania koralików za pomocą włóczki. Złożyłam ją na 3 by była grubsza. Przywiązałam jeden koniec do otworu w krzyżu, a następnie koraliki. Każdy był przewiązany w następujący sposób. Adaś też dawał sobie z tym świetnie radę.

Na koniec pomalowaliśmy serduszko i nakleiliśmy wizerunek Matki Boskiej. Całość spryskałam lakierem do wlosów, by całosć utrwalić


 

Rady

Podczas naszej pracy kilka kulek nam pękło, tak samo serduszko. Warto zrobić kilka więcej, by mieć gotowy zapas.
Podczas suszenia glina się kurczy, a co za tym idzie również otwór. Wykałaczką więc trzeba otworek lekko poszerzyć.
A co zostanie możecie wykorzystać do stworzenia np wisiorka dla mamy, Pani w szkole czy dla koleżanki na prezent.
Mamy swój pierwszy niepowtarzalny różaniec. Takie prace sa wyjątkowe, bo stworzone z sercem!

 

Zobacz również

Z wykształcenia Technik Żywienia, z zamiłowania blogerka kreatywnego rodzicielstwa. Kocha dzieci, ich twórcze myślenie i nieszablonowe rozwiązania. Prywatnie szczęśliwa żona i mama z małej polskiej wsi.