Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Rodzinne gry planszowe

Monopoly Disney Classic- kto zostanie milionerem?

Kto z Nas nie zna gry Monopoly? Kultowa gra z mojego dzieciństwa. Nie miałam swojej własnej, bo jej cena była bardzo wysoka. Teraz odkrywam tę grę na nowo razem z dzieckiem. Na rynek wyszła nowość, Monopoly Disney! Czym się różni? Czy jest warta uwagi?

Pamiętacie te emocje, gdy przeciwnik trafił na pole które potrzebujecie do kompletu?! Kupi czy nie?! A może uda Ci się odkupić pole i postawić domek, drugi, trzeci, a w końcu wymarzony hotel!
Tylko by to zdobyć trzeba wykazać się sprytem, dobrym kalkulowaniem i przebiegłością lisa. Tylko łatwo też jest popsuć zabawę, gdy chcemy za wszelką cenę zwyciężyć. A czy jakies wartości edukacyjne ta gra wnosi?
O tym później. Na początek przedstawię Wam nową wersję, stworzoną dla fanów bajek Disneya. Bajki uwielbiamy. A jak jest z grą?

Zawartość pudełka Monopoly Disney

– Duża plansza z układem pól jak na innych planszach tego typu gier.
– Papierowe pieniądze – o wartości 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200
– Karty własności
– Karty Porady Niedźwiedzia Baloo
– Karty bibidi Bobbidi Boo
– Pionki zamków  (hoteli) oraz domki
– Kostka do gry
– Matolowe pionki np lampa Alladyna, cyrk, nadgryzione jabłko
– Instrukcja

Plansza

Duża, kolorowa, gdzie zamiast miast czy ulic sa postaci z bajek. To właśnie je się kupuje. Nie braknie również kart specjalnych. Niedźwiedź Baloo i Matka Chrzestna Kopciuszka pomagają, a czasem psocą. Jest również pole “Idź do więzenia” czy pola złych bohaterów, którym trzeba płacić ( pieniądze idą do banku).
Znani bohaterowie bajek, przykuwają uwagę dzieci. Mam tylko jendą uwagę jeśli chodzi o planszę. A mianowicie jej środkowa część. Mozaika różnych bajek bardzo rozprasza. Dużo lepiej by było, gdyby było tam bardziej stonowane tło. Patrząc na planszę można się lekko zgubić, gdzie jest nasze pole.

Na środkowej częśći jest miejsce na karty dodatkowe. Ich miejsca są bardzo słabo widoczne.

 

Pionki

Specjalnie do tej gry stworzono pionki z symbolami bajek. Znajdziecie tu lampę Alladyna, poduszeczkę z pantofelkiem, statek, filiżanki. Są one metalowe, dość ciężkie.

Gra w Monopoly Disney

Zasady sa takie same jak w innych grach Monopoly. Dla tych, którzy nie pamiętają kilka słów przypomnienia.
Celem gry jest oczywiście bycie milionerem i doprowadzenie do bankructwa przeciwników. Grę rozpoczyna gracz, który wyrzucił więcej oczek na 2 kostach, a następnie idziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Na samym początku każdy z graczy, otrzymuje ustaloną ilość banknotów.
Po rzuceniu kostkami, gracz idzie do przodu o tyle oczek, ile pokazują kostki. Gracz przesuwa swój pionek i zapoznaje się polem na którym stoi. Jeśli to pole własnosciowe może je kupić. Jeśli rezygnuje, bankier rozpoczyna licytację.
Gracz musi dążyć do tego, by zdobyć wszystkie karty ze swojego koloru. Tylko w takim przypadku będzie mógł postawić na nich domki czy zamki.
Po wyrzuceniu pary oczek na kostkach, gracz rzuca kolejny raz, ale jeśli trzeci raz trafi się para idzie do wiezienia na 2 kolejki.
Przy każdym przejściu przez start, gracz otrzymuje banknot 200 M.
Im więcej mamy wykupionych pól, tym więcej zarabiamy. Za każdy zamek również dostajemy więcej pieniędzy.
Możliwe są równiez interesy między graczami! Odkupowanie pól, zamiana a wszystko ustalane między sobą.
Uwaga na kredyty i hipoteki. Łatwo wtedy popaść w  bankructwo! Ale najważniejsze to świetna zabawa, która wymaga logicznego myślenia, umiejetności dodawania/odejmowania, spostrzegawczości i koncentracji. Chwila nie uwagi i możemy przegapić należny czynsz.

Monopoly Disney i my

Adaś uwielbia wszylakie gry tego typu. W domu mamy również inne, podobne gry, w które chętnie gra. Ta równie trafiła  w jego gust, nie przeszkadza mu bardzo kolorowy środek planszy, a zmyślnie oblicza ile pieniędzy musze mu zapłacić za czynsz czy starczy mu na kolejne pola.
Czasem musimy sie zastawić, by móc zakupić kolejne pole, wtedy też przydają się zdolność matematyczne. A ćwiczy czytanie, odczytując polecenia z kart specjalnych.
Hitem jest jednak stawianie domków i zamków! To uwielbia najbardziej z całej rozgrywki. Gdy zaczynaliśmy tego typu rozgrywki szybko się denerwował, gdy coś mu nie szło. Teraz jest duża zmiana i zamiast złości, obmyśla plan na kolejne inwestycje i pola do zakupu.
Co mi przeszkadza, moje dziecko nie zwraca na to uwagi. A cena gry rozpoczyna się od ok. 150zł.
Gra przeznaczona dla graczy powyżej 8 lat.
grajmy

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.