zabawy logiczne
Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Rodzic tworzy,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Logika w rolkach czyli Dziecko na Warsztat

Dziecko na Warsztat to cykl 10 warsztatów tematycznych na blogach. Każdego miesiąca blogerki biorące udział w projekcie publikują swoje pomysły na dany temat. To już 6 Nasze takie ‚spotkanie”. Teraz pod lupę wzięliśmy logiczne myślenie. Szerokie pole do popisu, ale czy udało Nam się rozwinąć temat? Mam kilka pomysłów. Może ktoś znajdzie coś dla siebie.
W szufladzie mieliśmy kilkanaście rurek po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych. Długo myślałam jak je wykorzystać i wpadłam na dwa pomysły. Pierwszy z nich to labirynt z rolek, a drugim pomysłem jest tunel na szklaki.

Jak zrobić labirynt z rurek?

 
Przygotować sobie trzeba:
– rolki
– taśma klejąca
– nożyczki
– ołówek
Najpierw układamy jak mają być złączone rurki.
Nożyczkami wycięłam ostrożnie otwór wielkości rurki. Sprawdziłam czy rolka się zmieści. Następnie trzeba tak dociąć by kulka swobodnie mogła przelecieć do drugiej rolki. Tu wymagane jest logiczne myślenie.
Można to robić razem z dzieckiem. Ja robiłam sama bo to miała być niespodzianka dla Adasia.
Nie źle się natrudziłam żeby wszystko grało. Przyklejamy porządnie taśmą klejącą. Możemy teraz dołączać kolejną rurkę winnym miejscu, pod innym kątem.

zabawy logiczne

zabawy logiczne

zabawy logiczne

zabawy logiczne

zabawy logiczne

zabawy logiczne

Zachęćcie dziecko do pomocy. Niech pomyśli, jak zrobić, gdzie przyczepić. Świetna zabawa gwarantowana.
Trzeba pamiętać by zostawić na koniec 2 rurki nie zamknięte. Pozostałe zaklejamy.
Część mamy taśmą a część woreczkiem foliowym by było coś tam widać. Tak samo wycięłam 2 dwóch miejscach otwory, które zaklejone woreczkiem tworzą okienka do podglądania kulki.
Czasem tak kuleczka poleci, że nie wiadomo gdzie się znajduje i trzeba pomyśleć i posłuchać.
Na koniec obkleiliśmy kolorowymi taśmami. Znaczy ja to zrobiłam a Adaś poszedł po szklaka i rozpoczął zabawę. Raz kuleczka wyleci szybko, raz się zagubi.

zabawy logiczne

zabawy logiczne

Tunel z rolek

 
Taki tunel miał powstać już dawno, zwlekałam do teraz i okazał się super.
Na pionowej płaskiej powierzchni przymocowuje się rurki w taki sposób by kuleczka spadała na dół kaskadowo.
Potrzebne są:
– rolki
– taśma klejąca
– nożyczki
– pomysł
– kulka
Na początek ustalić trzeba na jakiej wysokości ma być najwyższa rolka by dziecko bez problemu mogło ją dosięgnąć. Następnie za pomocą taśmy przykleiłam rolkę. Kolejną musiałam dopasać tak, by kulka spadła od razu do niej. Można wyciąć otwór z rurce, przyciąć.
Trzeba pomyśleć poustawiać jak ma być, bo inaczej kulka Nam ucieknie. Nam się zdarza czasem często 🙂 Prędkość kulki wyrzuca ją po prostu w toru i leci gdzieś pod fotel.
Adaś obserwuje co dzieje się z kulką, gdzie leci, czy wpadnie do woreczka czy ucieknie. A jeśli ucieknie to gdzie i dlaczego. Która kulka jest do tego lepsza? Mała czy duża, lekka czy ciężka.
Ma tu pole do popisu. Niby prosta zabawa, a wymaga pomyślenia, pokombinowania spostrzegawczości.

zabawy logiczne

 

Kolejną zabawą jest gra Ułóż wzór. 

 
Nawet maluchy mogą próbować. Na kartce rysujemy wzór. Np z kolorowych kółek, kwadratów i prosimy dziecko by ułożyło taki sam wzór. Młodsze dzieci mogą układać na kartce, starsze spoglądając na nią.
Można użyć nakrętek od butelek różnych kolorów i wielkości. Mogą to być drewniane klocki czy też wycięte z tektury kształty i pomalowane lub obklejone kolorowym papierem.
A może tak zamienić się rolami i to dziecko niech przygotuje to co mamy ułożyć?
Fajne do tego są również Patyczaki od Granny lub zwykłe liczmany. My sobie poszliśmy na łatwiznę i użyliśmy do zabawy klocuszki z przybijanki.
zabawy logiczne
zabawy logiczne
zabawy logiczne
W ostatnim czasie również powstało kilka fajnych zabaw logicznych jakimi są labirynty oraz sudoku dla dzieci. Możecie je znaleźć np tu:
Labirynt dla dzieciA co powiecie na puzzle? Tam również trzeba logicznie pomyśleć 😉 O puzzlach wpisy znajdziecie tu: puzzle

Również logiczne zagadki oferuje Wam Akademia Umysłu w grach dla dzieci i dla dorosłych.

W planach były również inne zabawy, ale nie doszło do skutku. Nic straconego 😉 A za miesiąc… MATEMATYKA!

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.