ptaki z gliny
Dziecko na warsztat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Kreatywne zabawy dla przedszkolaków,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

Ptaszki z gliny-dekoracja pokoju lub ogrodu

Glina to bardzo ciekawa masa plastyczna, która szybko wysycha i można zrobić z niej cudne rzeczy. Wystarczy ją lekko ugnieść, by stała się bardziej plastyczna i już można działać! Bardzo proste i efektywne są ptaki z gliny. Wykonanie jest proste, a efekt jest świetny! W kilku krokach zrobicie dekoracje do pokoju czy do ogrodu.

Miałam resztę gliny w opakowaniu, z którego robiliśmy różaniec. Leżał sobie spokojnie we woreczku i czekał na czerwcowy temat w projekcie Dziecko na warsztat. Prace w ogrodzie podsunęły nam pomysł na stworzenie dekoracji w formie ptaków! Pogoda się popsuła, ale spokojnie można nimi udekorować np. firanki.

Ptaki z gliny – co potrzeba?

  • Oczywiście musicie mieć glinę.
  • wałek
  • ołówek
  • nożyk
  • farbki i pędzelki
  • słomka
  • lakier do paznokci

Wykonanie krok po kroku ptaszków

Pierwszym krokiem jest przygotowanie gliny. Urywamy kawałek i ugniatamy w dłoniach, by masa stała się bardziej plastyczna.  Następnie wałkujemy ją na odpowiednią grubość. U nas było to około 5 mm.
Przy pomocy ołówka narysowałam kształt ptaszka. A potem Adaś zaczął rysować swoje, a słomką robił różne dekoracje. Słomka również posłużyła nam do zrobienia otworów do przeciągnięcia sznurka. Z innych kawałków dorobiliśmy skrzydła.

Gotowe ptaki wycięliśmy za pomocą nożyka i odłożyliśmy, by wyschły. Kolejnym krokiem było malowanie ich farbkami plakatowymi. Dość gęstą farbą pokrywaliśmy poszczególne elementy. Już po godzinie farba była zupełnie sucha i utrwalaliśmy ptaszki za pomocą lakieru do paznokci.

Na koniec dowiązaliśmy sznureczki i ptaki są gotowe do zawieszenia! Na drugiej stronie ptaszków nie doklejaliśmy skrzydeł. Zostały one po prostu namalowane i polakierowane.

Z ptaków realistycznych powstał bocian (mój twór) okaz sójka(Adasia dzieło). Pozostałe ptaszki co czysta kreatywność, artystyczne wyzwanie i piękne kolorowe małe arcydzieła!

Wróbel z gliny w formie 3D

Adaś wpadł na pomysł, by zrobić ptaszka trójwymiarowego. Szybko z folii aluminiowej ulepiłam kształt wróbla, a następnie synek okleił go gliną. Podczas suszenia, trochę popękał, jednak lakier połączył całość.
Gdy ptak wysechł, korzystając ze zdjęcia Adaś pomalował wróbla na odpowiednie kolory. Kontury zrobiłam brush penem. Teraz tylko dorobimy mu nogi lub haczyk, by również mógł sobie polatać jak pozostałe ptaki.

Teraz mamy chrapkę na kolejne ptaki tym sposobem! Masa możliwości, pomysłów i ciekawych rzeczy do ulepienia. Pomysł na wygląd ptaków podpatrzyliśmy na Pinterest. Zapraszam również na nasze tablice – coraz więcej inspiracji.

Dodatkowo podczas takich zabaw dziecko ćwiczy małą motorykę, rozwija kreatywność, artystyczną duszę, koncentrację i pomysłowość.

Klikając w logo, znajdziecie się na fan page Dziecka na warsztat a tam masa pomysłów!

 

 

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.