Może pomnożę trening z tabliczki mnożenia
Gry dla dzieci 7-12 lat,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Gry planszowe,  Projekt Grajmy,  Projekty

Może pomnożę – trening z tabliczki mnożenia

Tabliczka mnożenia to coś co pamięta się całe życie. Najpierw trzeba się jej nauczyć i poćwiczyć, by z pamięci nie wyleciała. Nauczyłam syna mnożyć do 100 w 2 dni, potem były karty matematyczne Grabowskiego, a teraz ćwiczymy z grą Może pomnożę trening z tabliczki mnożenia. To gra dla maksymalnie 6 osób, ale trzeba wykazać się szybkością umysłu!

“Może pomnożę” to gra Wydawnictwa Alexander. To polska firma, która ma ciekawe gry, w średnich cenach. Mała plansza, 6 kwiatków z wyjmowanymi żetonami i tylko 2 pionki. Jak można grać w 6 osób, tylko 2 pionkami?

Przygotowanie do gry

Rozkładamy planszę do gry tak, by każdy gracz miał dobrą widoczność i dostęp do niej. Pionki ustawiamy w oznaczonych miejscach. Klepsydrę i kostkę kładziemy obok planszy.
Gracze biorą kwiatki-plansze, a żetony kładziemy do pudełka. Wszystko przygotowane pora grać.
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander

może pomnożę Alexander

 

Zasady gry

Pierwszy gracz, rzuca kostką 2 razy. Pierwszy rzut – przesuwa pionek czerwony o liczbę pól wskazaną przez kostkę. Drugi rzut – przesuwa pionek niebieski. Teraz jego zadaniem jest pomnożenie obu liczb, na których stoją pionki w czasie wyznaczonym przez klepsydrę.
Gdy zdąży, otrzymuje żeton i wkłada go w kwiatek. Potem następuje pora na kolejnego gracza.
Są również pola zielone i czerwone! Zielone, oznacza że przy dobrej odpowiedzi, gracz otrzymuje 2 żetony. Na czerwonym zaś, gdy odpowie błędnie traci jeden żeton.
Mnożenie obejmuje zarówno niskie wyniki, jak i te naprawdę wysokie. Najwyższy możliwy wynik to 210 (15×14). Wygrywa to osoba, która pierwsza będzie miała ułożony cały kwiatek.
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander
może pomnożę Alexander

 

Jak się Nam gra?

Przy mnożeniu do 100, Adaś nie miał problemów. Schody zaczęły się powyżej tej liczby. Nie uczył się mnożenia jeszcze do ponad 200. Wspólnymi siłami wytłumaczyłam mu jak może mnożyć takie duże liczby. Teraz idzie mu to dużo sprawniej.
Podobny problem miał przy mnożeniu np 12×8. Teraz rozdziela sobie 12 na dwie liczby – 10 i 2. Mnoży osobno każdą przez 8 i dodaje wyniki. Myśli szybko, wyniki zazwyczaj są prawidłowe i zdobywa kolejne żetony, a co za tym idzie umiejętności.
Jest to prosta graficznie i w zasadach gra, która pomoże dzieciakom w szybszym odpowiadaniu na wynik mnożenia. Dla dzieci, które dopiero się uczą mnożenia, klepsydra będzie irytująca. Wtedy polecam jej odłożenie.
Dzieciaki mogą grać w nią samodzielnie lub z dorosłymi. I tu wcale nie oznacza że dorosły wygra! Bowiem mimo poprawnych odpowiedzi, przegrałam. Adaś miał szczęście do zielonych pól, przy czym zgarniał po 2 żetony na raz.
Cała rozgrywka trwa do kilkunastu minut. Taka fajna, edukacyjna rozgrywka na rozruszanie szarych komórek. Z pewnością spełnia swoje edukacyjne zadanie!
Cena gry również nie jest wysoka, gdyż zaczyna się już od 15 zł. Więcej gier od tego wydawcy w jego sklepie – Alexander.
Ja Wam polecam jako uzupełnienie wiedzy o tabliczce mnożenia.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.