niezłe ziółka granna
Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Projekt Grajmy,  Projekty,  Rodzinne gry planszowe,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Niezłe ziółka czyli gra karciana o ziołach

Zioła są zdrowe, pyszne i można je hodować w domu lub ogrodzie. A co jeśli szaro za oknem, a chcemy poczuć zapach ziół? Poznajcie prostą grę “Niezłe ziółka” od Granny. Szybka rodzinna gra karciana.

Granna słynie z gier, które są porządnie wykonane, pomysłowe i niebanalne. Taka właśnie jest ich nowa gra o ziołach. Małe, niepozorne pudełko, które kryje w sobie instrukcję i całą masę kart do gry.

 

Gra pełna smaków

W małym kartoniku kryje się ponad 100 kart z różnymi ziołami, naczyniami i pomocami. W instrukcji mamy opisane kilka wariantów gry, bowiem można grać samodzielnie, w kilka osób, drużynowo oraz w formie eksperckiej!

Taka mała gra, a tyle możliwości!

W zależności w ile osób gramy, bierzemy odpowiednią ilość kart ziół. Skupię się na rozgrywce w 2 osoby oraz solo.

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

 

Niezłe ziółka dla 2 graczy

 1. Każdy z graczy otrzymuje karty naczyń w wybranym kolorze oraz kartę pomocy.
 2. Karta ciastka leży na środku stołu, obok talii kart ziół.
 3. W rozgrywce na 2 osoby odrzucamy 24 karty ziół po uprzednim potasowaniu.
 4. Gracze będą tworzyć prywatne ogródki oraz jeden wspólny na środku stołu.
 5. Obowiązkową akcją jest sianie ziół-gracz bierze kartę ze stosu i wybiera, w którym ogródku ją posieje, a następnie pobiera kolejną i kładzie ją w drugim ogrodzie.
 6. Opcjonalnym ruchem jest zbieranie plonu, czyli pobieranie odpowiedniej ilości kart ziół z ogródków i układa je pod odpowiednimi kartami naczyń.
 7. Gra kończy się w momencie, gdy gracze mają pełne naczynia lub żaden z nich nie może wykonać ruchu.
 8. Gra kończy się podliczeniem punków zdobytych za zebrane zioła.

Musimy obserwować ogródek przeciwnika i wspólny, by nie przegapić okazji do dobrego zbioru. Ważne są również zioła specjalne, które rządzą się własnymi prawami, a dzięki nim otrzymujemy dodatkowe punkty.

Gra trwa około 20 minut. W sam raz na rozruszanie komórek, poćwiczenie spostrzegawczości, przewidywania kolejnych ruchów. Tu nie ma miejsca na nie przemyślane dokładanie kart, gdyż możemy w ten sposób pomóc przeciwnikowi.

Rozgrywka jednoosobowa

Mamy bardzo mało gier jednoosobowych. Przykładem takiej gry są Dinozaury od Granny. Świetna układanka logiczna dla wszystkich.

Gdy sami chcemy pograć tu mamy tę możliwość. Zasady są jednak inne. Nie mamy przeciwnika, więc powstaje stos kart odrzuconych.

 1. Gramy połową kart z ziołami, czyli używamy 36 kart.
 2. 1 karta z tali będzie tworzyć stos kart odrzuconych.
 3. Kolejne 2 układa w miejscu wspólnego ogródka.
 4. 3 następne bierze do swojego ogrodu.
 5. Sianie ziół-gracz bierze 3 karty i kładzie ją w jednym z 3 dostępnych miejsc (ogród prywatny lub wspólny lub stos odrzuconych kart). Tak samo robi z pozostałymi.
 6. Jeśli we wspólnym ogrodzie znajdzie się 5 kart, wszystkie zostają odłożone na stos odrzuconych.
 7. W międzyczasie gracz pobiera karty ziół do naczyń.
 8. Gdy nie może wykonać ruchu lub naczynia są pełne, gra się kończy i następuje podliczenie punktów.

W odróżnieniu od gry w kilka osób, tutaj poza innymi zasadami, jesteśmy zmuszeni do kombinowania, jak uniknąć większej ilości kart na stosie odrzuconym. Im więcej tam znajdzie się kart, tym mniej mamy do dyspozycji w ogrodach, a co za ty idzie, również w naczyniach.

Wyzwaniem jest zagranie 2 partii po 36 kart i uzyskanie ponad 114 punktów.

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

niezłe ziółka granna

“Niezłe ziółka” to gra, która pozwoli na obmyślenie strategii, logicznego myślenia, spostrzegawczości, a w zależności od ilości graczy zapewnia większą rotację kart. Im więcej graczy, tym szansa na zabranie pożądanych kart maleje, więc tym bardziej musimy myśleć strategicznie i przewidywać ruchy.

Plusem jest szybka rozgrywka, małe pudełko, różne możliwości gry i uniwersalność wieku graczy. Równie dobrze będą bawić się starsze dzieci, dorośli czy też cała rodzina. Za każdym razem gra jest inna, układ kart losowy i zmuszający nas do myślenia.

Czuję, że ta gra stanie się u nas hitem. Uwielbiamy logiczne gry, również te karciane. Ja jestem nią zachwycona!

O grze przeczytacie również na stronie Granny-klik.

Kupić ja możecie również w innych sklepach. Korzystając z poniższych linków, wspieracie moją skarbonkę, a wy macie podgląd na tańsze gry.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.