Edukacja wczesnoszkolna,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Książki,  Książki dla dzieci,  Lektury szkolne,  Pobierz w PDF,  Projekty,  Przygody z książką,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica,  Warsztaty szkolne

O Bogumile i królowej pszczół- PzK

Przygody z książką to projekt związany z literaturą dla dzieci. Tytułową książkę mogę chyba zamienić na legendy. W końcu to też literatura 😉 W ostatni piątek miałam przyjemność prowadzić zajęcia czytelnicze w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie. Co wzięliśmy na warsztat?

W każdy piątek w szkole prowadzone są zajęcia czytelnicze. Co tydzień omawiana jest inna legenda. Postawiłam na legendę toruńską. Przeczesałam internet w poszukiwaniu odpowiedniej. Znalazłam.

 

 

O Bogumile i królowej pszczół, która opowiada miłości czeladnika Bogumiła do córki mistrza piekarza Bartłomieja. Jednak ich miłość nie mogła być spełniona, gdyż chłopiec był biedny. Chodził za mury Torunia, zrywał kwiaty i myślał o ukochanej. Pewnego dnia, zobaczył tonącą pszczołę i uratował ją. Przyleciała do niego królowa pszczół i w zamian za uratowanie jej siostry zdradziła mu sekretny przepis na pierniki. Wykorzystał go podczas pieczenia pierników na przybycie króla z rodziną. Dodał do ciasta miodu i przypraw korzennych nikomu nic nie mówiąc.

 

Mistrz był zły na czeladnika, gdyż jego piernik wydawał mu się nie odpowiedni dla króla. Podczas pieczenia serca i obrączki złączyły się tworząc dziwny kształt. Król z kolei miał inne zdanie. Piernik miał wyśmienity smak i kształt! Tak się spodobał królowi, że w nagrodę obdarował go dukatami i poprosił by Bartłomiej zgodził się na ślub jego córki z Bogumiłem. Dostali również pozwolenia na sprzedaż pierników na cały znany wtedy świat!
A na upamiętnienie całej historii, ciastka nazwano katarzynkami.
Po omówieniu legendy próbowaliśmy narysować jak mógł początkowo wyglądać piernik ułożony przez Bogumiła.

 

“Serca ułożył naprzeciw siebie i połączył obrączkami”

Zadanie wydawało się proste, jednak wcale takie nie było! Śmiałków nie brakowało! W kolejce się ustawiali, pomyślunki czynili aż w końcu wymyślili! Tak oto wyglądały obrady.
 
Doszliśmy do wniosku że tak mógł wyglądać pierniczek.

Następnie wręczyłam przygotowane wcześniej materiały w postaci kolorowanek, krzyżówki o Toruniu oraz kółeczkowego sudoku – nie związany z legendą, ale dodatkowa atrakcja. Młodsze dzieci kolorowały, starsze rozwiązywały krzyżówkę i sudoku. Śmiech, radość, spostrzegawczość i skupienie! Tym bardziej że przedział wiekowy to 5-9 lat!

A oto co dzieci kolorowały. Największym powodzeniem cieszyła się pszczoła wyglądająca najbardziej realnie.

Kolorowanki również możecie pobrać do użytku domowego. Pamiętajcie o nie usuwaniu logo.

 

Zajęcia bardzo szybko minęły i nie było czasu na nudę. Dzieciaki super rozwiązywały zadania i  było widać że im się to podoba. Tym bardziej cieszy, że chcą takie zabawy. Zdradzę Wam że myślę już nad kolejnymi, gdyż mam zaproszenie! Zarówno od pani jak i od dzieci. A to najważniejsze!
Zajęcia idealnie się wpisały z Przygody z książką. Przyjemne z pożytecznym.
Jak Wam się podoba taka forma zajęć czytelniczych dla dzieci? Może macie sugestie i uwagi?

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.