"O krasnoludkach i o sierotce Marysi". M. Konopnicka. Pomoc szkolna do wydrukowania i wykorzystania podczas lektury w klasie 3. Dziecko na warsztat - papier.
Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Książki,  Książki dla dzieci,  Pobierz w PDF,  Projekty,  Rodzic tworzy,  Strefa Rodzica

O krasnoludkach i o sierotce Marysi – lektura na wesoło

Dawno, dawno temu żyły na świecie krasnoludki. Były to małe ludziki, które pomagały ludziom. A potem Maria Konopnicka, spisała ich losy w książce dla dzieci. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” należy obecnie do kanonu lektur.

By same czytanie nudne nie było, zrobiliśmy sobie teatrzyk z krasnoludkami i poznaliśmy w wesoły sposób urywek z lektury. Zapraszamy Was do świata papieru, bajek, książek i małych ludzi!A to wszystko za sprawą kolejnej edycji projektu Dziecko na Warsztat. Tym razem idziemy w twórczą stronę. Taki powiew świeżości i zabawy, chodź tematy wydają się proste, ich realizacja wcale już taka nie jest. Bo tyle fajnych rzeczy można zrobić, ale co tu wybrać!

Dla osób nie biorących udział w projekcie mamy konkurs! O jego szczegółach przeczytacie na Fan Page projektu.

Wrzesień to temat papieru i tektury. Pierwszy pomysł był zupełnie inny, a wyszło zupełnie inaczej! Skupiliśmy się na szkolnej lekturze jaką jest „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. 3 klasa ma ją w spisie lektur więc obraliśmy na nią kierunek.

„O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Wypis 2, część 1

Na początek wprowadzimy Was w pierwszą część, a dokładniej wypis 2, część I.Panowała zima. Krasnoludki skrywały się w lodowym pałacu pod ziemią. Król Błystek, odziany w królewską szatę bardzo marzł. Strój jego cienki jak płatek makowego kwiatu, podziurwiony przez czas. Berło trzęsą mu sie dłoni. na brodzie i brwiach sople lodowe wisiały.

Inne krasnoludki odziane w mchowe ubrania i z innych darów lasu również miały problem z rozgrzaniem. Aż pewnego dnia król prosił krasnoludków, by wyjrzały na górę czy wiosna nie idzie. Jednak żadnego z nich nie chciało się wyjść na te zimno! Ani Żagiewko, ani Sikorek ani Biedronek! Każdy miał jakąś wymówkę.

Minął tydzień, drugi. Zaczęła się odwilż. Krasnoludki kataru dostały, aż na ziemi chłop myślał że to wiosna burza. Król mądrym władcą był i zarządzenie wydał że nadworny Kronikarz Koszałek-Opałek wyjdzie na ziemię i sprawdzi czy wiosna idzie. Chórem zgodnie uznali że to świetny pomysł i tak oto Koszałek-Opałek rozpoczął przygotowania do podróży.

O tym właśnie przeczytacie w książce. A niżej obejrzycie animację poklatkową o tej właśnie historii! Mam nadzieję że Wam się spodoba. Nie wykluczone że powstanie kolejna część.

Pacynki, tło, twórcze tworzenie!

Aby zrobić taki teatrzyk poklatkowy, najpierw narysowałam kilka krasnoludków. Inspiracją była książka z lekturami dla klasy 3 W. Greg. Powstało kilka postaci, które wycięłam, pokolorowaliśmy a następnie zostały naklejone na tektury.

Krasnoludki do pobrania na końcu posta!

Gotowe pacynki, zostały umocowane na patyczkach od szaszłyków za pomocą taśmy. Po tym przyszedł czas na przygotowanie tła. Na brystolu narysowałam tło. Podziemny pałac, ziemię, a na niej drzewa, domy, hulający wiatr. Całość pomalowana  akwarelami.
Jeszcze zostały do zrobienia dymki z tekstami krasnoludków. Wydrukowane. Więc można zacząć zabawę!

Zabawa była przednia! Informacje uzyskane  w ten sposób szybko zapadają w pamięć, bo taka nauka to czysta zabawa. Już na samym początku, gdy tworzymy rysunki, malujemy je już jest świetna zabawa.
Mając takie zaplecze papierowo-tekturowe można bawić się na różne sposoby lub stworzyć inne i bawić się dalej. A czy może być fajniejszy początek roku szkolnego z lekturą? Nie sądzę! 😀
Nie zostawiam Was z pustymi rękami i sami możecie stworzyć taki teatrzyk ( albo i jeszcze fajniejszy) i do tych celów przekazuję pliki do druku. Bierzcie  i bawcie się!
ps to nie są materiały genialnej jakości, bo grafikiem nie jestem, ale za to zrobione z serca.

POBIERZ

Krasnoludki

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.