przyjaciele żyrafy
Edukacja,  Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Książki,  Książki dla dzieci,  Książki dla młodzieży,  Książki dla rodziców,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Przyjaciele żyrafy – bajki o empatii – recenzja

 Empatia. Na części ludzi te słowo nic nie znaczy, nie wiedzą czym jest. Mimo to nie można pozwolić by życie toczyło się bez empatii. Jak nauczyć empatii dziecko? Czym w ogóle jest empatia? „Przyjaciele  żyrafy – bajki o empatii” pozwolą Wam na zrozumienie czym jest empatia i jak się jej nauczyć. Nie tylko dziecko.

Co jest jest EMPATIA?

 
Empatia to zdolność odczuwania uczuć i emocji innych osób. Osoba posiadająca empatię jest wrażliwa na cierpienie i ból innych, stara się pomóc, zrozumieć i odgaduje uczucia i pozostałych ludzi. Część społeczeństwa jej nie posiada. Ważne uczucie, o które należy dbać.
W porozumieniu bez przemocy posługujemy się dwoma zwierzętami – żyrafą i szakalem.
Szakal oznacza osobę, która ma zawsze rację, nie przyjmuje krytyki, zawsze wie lepiej. Jego wypowiedzi obfitują w analizy, porównania i krytykę.
Żyrafa jest symbolem dobrego serca, empatii. Stara się zrozumieć innych, ich potrzeby, uczucia. Patrzy z szerokiej perspektywy. Jest dobra, szlachetna i chętna do pomocy.
Te pojęcia opisałam w wielkim skrócie, byście mieli pojęcie o czym mowa.

Przyjaciele Żyrafy…

 
Żyrafa z tej książki mieszka w lesie, a dokładniej w Leśnym Zakątku. Jest jedyną żyrafą w lesie. Mimo to ma wielu przyjaciół, którzy często korzystają z jej rad, pomocy i dobrego słowa.
Jednym z nich jest Szakal Zenon. Mimo że w porozumieniu bez przemocy nie cieszy się dobrą sławą, tu jest zwierzęciem, które uczy się empatii.
Mimo że żyrafa Bibi jest ostoja spokoju, pełną empatii zdarza się że również odczuwa złość, gniew czy smutek. Wtedy może liczyć na pomoc przyjaciela Zenona Szakala. Nie ocenia jej, nie krytykuje, tylko stara się odgadnąć jej uczucia, pomóc zrozumieć swoje uczucia i pozwolić się wyciszyć.
Podobnie zachowuje się żyrafa, gdy ktoś  z jej przyjaciół ma problem. Nie ocenia, nie krytykuje. Stara odgadnąć uczucia, odczuwa wtedy również smutek, współczuje i słucha z uważnym sercem o czym mówi rozmówca by zrozumieć co tak na prawdę się stało i pomaga zrozumieć.
przyjaciele żyrafyprzyjaciele-zyrafy

przyjaciele-zyrafy

przyjaciele-zyrafy

przyjaciele żyrafy

przyjaciele-zyrafy

Sztuczność czy natura

 
Zawsze gdy czytam książki o tej tematyce początkowo dialogi bohaterów wydają mi się sztuczne, takie udawane i nie prawdziwe. Po chwili dochodzę do wnioski że właśnie tak powinien wyglądać dialog!
Uważne słuchanie drugiej osoby, próba zrozumienia uczuć i emocji, jakie odczuwa druga osoba. Gdybyśmy umieli tak rozmawiać nasze kłótnie, spory i problemy straciły by na swojej wadze. A w ich miejsce zapanowało by zrozumienie, miłość, empatia i salwa uczuć.

O czym ta książka?

 
Książka składa się z przeróżnych sytuacji, scenek, które mogą dotknąć każdego z nas. To nie są jakieś wyszukane sytuacje, tylko takie codzienne.
Każdemu z nas zdarza się kłótnia, rozbić kubek czy ulubiony wazon, a może zniszczyliście tort? A może czekaliście na upragniony piknik, ale zwichnięta noga nie pozwoliła Wam tam być? Takich przykładów jest masa! Książka aż kipi od takich scenek. Wszystkie życiowe sprawy, problemy, które znajdują zawsze rozwiązanie, bo zostają wysłuchane, zrozumiane i dostrzeżone.
Do każdego rozdziału/scenki są na końcu zadania dla dziecka. To podsumowanie tego o czym właśnie przeczytaliśmy, by lepiej zrozumieć daną sytuację i uczucia. Nie tylko dzieciom przydadzą się te ćwiczenia. nie bójmy się zastanowić i pomyśleć nad nimi. W końcu to chodzi o nasze uczucia, uczucia innych.

przyjaciele-zyrafy

przyjaciele żyrafy

przyjaciele żyrafy0

Czy warto ją mieć?

 
Zdecydowanie. Ta książka to powinno być „must have” rodzica. Prosty język, piękne ilustracje, życiowe problemy i rozterki, które mają tak na prawdę proste rozwiązanie, jeśli potrafimy się otworzyć na drugiego człowieka. Nauczymy się z tą książką mówić o naszych uczuciach, nauczymy się słuchać i rozumieć. Obudzimy w sobie empatię, na której brak cierpimy.
A dla nie zdecydowanych jeszcze kilka kadrów z książki.

przyjaciele żyrafy

przyjaciele żyrafy

Można książki kupić w pakiecie z „Dogadać się z dzieckiem” lub osobno na stronie Wydawnictwa Co Ja Na To. Cena książki to 45 zł
Autorki : Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska
Ilustracje:Aleksandra Gołębiewska – Słowik
Za książkę dziękuję Wydawnictwu.

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.