kodowanie na dywanie
Edukacja przedszkolna,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy

Zakodowane kubeczki czyli kodowanie na dywanie

Kodowanie na dywanie to metoda pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Poza świetną zabawą daje również sporo innych korzyści. Podczas kodowania rozwijamy logiczne myślenie czy zadaniowe podejście do rozwiązywanych problemów. czego potrzebujesz, by korzystać z tej metody w pracy z dziećmi?

Artykuł zawiera link do mojego sklepu oraz do innych stron.

Czym jest kodowanie na dywanie?

To metoda pracy z dziećmi, która wspiera rozwój dziecka holistycznie. Rozwija kreatywność, logiczne myślenie, umiejętność pracy zespołowej, ale również dedukcji i obserwacji. Czyli rozwija kompetencje 4K, tak ważne w XXI wieku oraz jest wprowadzeniem do programowania. Podczas kodowania na dywanie nie musimy używać żadnej elektroniki, dlatego nazywane jest również „kodowaniem offline”.

Kodowanie czyli zapisywanie informacji za pomocą kodu, który tworzysz za pomocą krążków, kubeczków czy innych elementów.

Poza wymienionymi walorami uczymy dzieci rytmów, odtwarzania wzorów, wspomaga prawidłowe wykonywanie działań od lewej do prawej.

Anna Świć – twórca metody

Twórcą metody kodowanie na dywanie jest Anna Świć, autorka licznych publikacji związanych z kodowaniem oraz robotyką, materiałów do kodowania offline, ale również kursów i webinarów, które w prosty sposób przybliżają nauczycielom i rodzicom zasady kodowania na dywanie. Materiały i pomoce Ani są dostępne m.in. w sklepie Edusene czy na Allegro.

W listopadzie 2023 roku miałam okazję być na szkoleniu z Kodowania na dywanie w Toruniu. To były 2 intensywne godziny myślenia, zabawy i nowych umiejętności. Metodę wykorzystuję również na zajęciach w przedszkolu. Dzieciaki uwielbiają zabawy na macie i szukanie odpowiedniej drogi.

Starszym przedszkolakom pokazałam wirtualną tablicę do kodowania, gdzie sami mogą tworzyć obrazki i kody lub spróbować odkodować ukryty obrazek. To już bardziej wymagają sprawa. Nawet w formie papierowej czy na macie odkodowanie oznaczeń liczbowo-literowych w dużym formacie nie jest takie proste. Powoli jednak szli do celu.

Poza szkoleniami i materiałami do kupienia Ania jest koordynatorką ogólnopolskiego programu Uczymy Dzieci Programować, do którego można dołączyć.

Uczymy Dzieci Programować – ogólnopolski program

Projekt trwa od połowy lutego do 21 czerwca. Uczestnicy realizują zadania tematyczne na dany tydzień. Po zakończeniu działań z danego tygodnia mogą sie podzielić relacją zdjęciową na dedykowanej grupie. UDP oparty jest na zapisach podstawy programowej, więc idealnie wpasowuje się do działań przedszkola i szkoły. Proponowane są również dwie ścieżki działania – podstawowa (zgodna z podstawową wersją, czyli jeden temat na tydzień) oraz jako „Zakodowany kącik”, gdzie udostępniasz dzieciom materiały i mogą z nich korzystać w każdej chwili. Szczegóły programu znajdziesz na stronie Uczymy Dzieci Programować.

Akcesoria, które używam podczas tej metody

Powoli zbieram sobie materiały, które mogę wykorzystać podczas zajęć. Obecnie korzystam z:

  • kolorowe kubeczki – kupiłam pakiet na Allegro już kilkanaście miesięcy temu i służy dalej. Kilka trafiło do kosza, ale są czasami bardzo intensywnie używane. Wieże, węże, a nawet domki z nich budują przedszkolaki;
  • kolorowe kartoniki – dostępne są gotowe zestawy, ale ja zrobiłam swój własny zestaw. Sporo pracy i czasu, ale w efekcie dużo taniej mi wyszły. Na moje potrzeby starczają w zupełności;
  • gotowe elementy ze strony UDP – jeśli temat mi pasuje pobieram darmowe materiały, wycinam i bawimy się dalej;
  • maty do kodowania – dużą matę wygrałam kiedyś u Ani na fan page, a zestaw małych mat kupiłam na stronie Edusense;
  • karty do układania wież z kubeczków – te akurat nie cieszą się dużą popularnością na razie wśród dzieci. Prym wiedzie ich fantazja i dziecięca pomysłowość. Kłębi mi się w głowie plan jako zachęcić przedszkolaki do wykorzystania tych kart.

Zakodowane kubeczki – pakiet do zakupu

Zakodowane kubeczki do kodowania na dywanie Ania Świć też ma w swojej ofercie, ale jak to ja zrobiłam swoją wersję. Obecnie dostępna jest do zakupienia za symboliczne kilka złoty w moim sklepie na platformie Złoty Nauczyciel. Pakiet zawiera aż 66 różnych wzorów o różnych stopniach trudności – Zakodowane kubeczki (widzisz je na zdjęciach powyżej).

Kodowanki w kolorze i czarno-białe

Nie masz maty, kubeczki ani kartoników? Nic nie szkodzi. Mam dla Ciebie propozycję! Przygotowałam wersję kodowanek/układanek lewopółkulowych. Dostępne są trzy wersje – w kolorze oraz czarno-białe. Nie potrzebujesz do zabawy z nimi niczego poza kartkami.

Wersja w kolorze – Układanki lewopółkulowe oraz wersja biała – sama decydujesz o kolorach, wersja kodowanek czarno-białych w romby. Każdy zestaw kosztuje tylko 6 zł.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.