Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Mały Przyrodnik,  Pobierz w PDF,  Projekty,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Dzień Pingwina – pomysł na ciekawe zajęcia szkolne

20 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Przygotowałam na tę okoliczność specjalnie kilka rzeczy, które posłużyły mi na zajęciach w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie. Przenieście się z Nami na Antarktydę poznać bliżej życie pingwina cesarskiego! Dzień Pingwina – pomysł na ciekawe zajęcia szkolne ze scenariuszem do pobrania.

Ostatni poniedziałek miesiąc to również relacja z projektu Dziecko na warsztat. Styczniowy temat dotyczył folii. A co wspólnego ma folia z pingwinami? Pokażemy Wam że całkiem sporo!

Skąd w ogóle pomysł by połączyć pingwiny z folią?

Wraz z początkiem roku wystartował projekt Mały Przyrodnik. Temat specjalny tego miesiąca to Dzień Wiedzy o Pingwinach. A pomysł na folię miałam już dawno – praca plastyczna z użyciem folii aluminiowej! Tak, tego nie było u Nas! A więc do dzieła!A jakie folie zostały użyte? Magnetyczna, do laminowania oraz aluminiowa! Rozpoczęliśmy swoje działania od puzzli.

Puzzle z pingwinami DIY z folii magnetycznej

Wygrzebałam z czeluści resztki folii magnetycznej. Świetna sprawa do tworzenia domowych magnesów lub puzzli na lodówkę. Zrobienie jest banalnie proste!

 1. Wydrukowałam odpowiednie zdjęcie.
 2. Przykleilam zdjęcie za pomocą taśmy dwustronnej do folii magnetycznej.
 3. Pocięłam całość na spore kawałki.

Puzzle okazały się trudne, gdyż obrazek jest dość stonowany, ale praktyka czyni mistrza!

dzień pingwina

dzień pingwina

dzień pingwina

Lista rzeczy, z których korzystaliśmy na zajęciach.

Również krok po kroku dowiecie się jak powstały poszczególne pomoce. Mam również bonusy dla Was w postaci plików PDF i linków z których korzystałam i są do pobrania na dole wpisu.
 1. Podstawowe informacje o pingwinach znalazłam na super stronie EKOKALENDARZ – znajdziecie tu gotowy pakiet z pomocami do zajęć z dziećmi, wiedzę i zabawę! Wybrałam co było mi potrzebne.
 2. Ilustracja z cyklem rozrodczym pingwina posłużyła mi do stworzenia koła z cyklem. O tym jak ono wygląda kilka linijek niżej. Możecie również pobrać każdy element koła i po wydrukowaniu zrobić swoje własne.
 3. Kolejne części miałam przygotowane wcześniej w domu. Należą do nich karty o pingwinach, które również możecie pobrać z mojego dysku.
 4. Szary papier – wielki arkusz posłużył jako tło do narysowania realnej(!) wielkości pingwina cesarskiego.
 5. Woreczki z grochem – wykorzystaliśmy je do zajęć ruchowych na lekcji.
 6. Folia aluminiowa – posłużyła nam do wykonania wyjątkowej pracy plastycznej!
A teraz pora by krok po kroku wyjaśnić działania, jakie zrobiłam. Zacznę od wykonania koła z cyklem rozrodczym pingwina. Wykonanie pierwowzoru nie zajęło mi dużo czasu. Problem zrobił się w momencie, gdy chciałam podzielić się szablonem. Okazało się bowiem, że szablon nie mieści się w drukarce. Znalazłam inny pomysł. Każdy trójkąt jest osobno – a po wycięciu ich i naklejeniu na przygotowane wcześniej koło, otrzymacie podobny efekt do naszego. A po zalaminowaniu będzie to trwała pomoc edukacyjna!

Jak zrobić koło z cyklem rozrodczym pingwina?

 • Na początku odrysowałam duże koło na kartce z dużego bloku technicznego. Przygotowałam 2 takie koła.
 • Podzieliłam jedno koło na 8 równych części. Ołówkiem narysowałam linie oddzielające.
 • W górnej części zrobiłam ramki na nazwy miesięcy.
 • Każdy trójkąt to inny miesiąc i inne wydarzenie z życia ptaka. korzystając z karty z Ekokalendarza narysowałam ilustracje. A następnie je pokolorowałam kredkami akwarelowymi z użyciem wody.
 • Gdy całość wyschła koło zalaminowałam, by było trwalsze.
 • Z drugiej kartki papieru wycięłam takie samo koło, ale z tego wycięłam otwory na obrazek i napis. Te również zalaminowałam.
 • Na koniec nakleiłam za pomocą dwustronnej taśmy koło z ilustracjami na karton.
 • Całość połączyłam za pomocą skręcanego nita.
 • Zostawiając “trzymanki” na kołach łatwiej kręcimy kołem.

Tak wyglądało tworzenie koła.

dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina

Pingwin cesarski realnej wielkości

 

Kolejną pomocą był realistyczny wygląd pingwina cesarskiego. Posiłkując się skalą z pakietu z Ekokalendarza, narysowałam takiego pingwina na dużym arkuszu szarego papieru.
Film zamieszczony przez użytkownika Ilona Popławska (@kreatywnymokiem) 26 Sty, 2017 o 10:31 PST

 

A tak wygląda w pełni zrobiony pingwin. Podczas zajęć został przyklejony do ściany by dzieci mogły porównać swoją wielkość do wielkości tego ptaka.

dzień pingwina

 

Jak wyglądały zajęcia o pingwinach w szkole?

Plan zajęć w szkole , klasa 3

 1. Burza mózgów! – temat Pingwin – co się dzieciom kojarzy z tym pojęciem.- Gdy omawialiśmy kosmos również taką burzę mieliśmy i było bardzo ciekawie! Również tym razem było podobnie i 40 minut zleciało na aktywnym wytężaniu mózgu.

   

  dzień pingwina

  dzień pingwina

 2. Skupiliśmy się na pingwinie cesarskim. Omówiliśmy sobie czym się żywią, jak wyglądają, gdzie mieszkają, a także rozpoczęliśmy zabawę z kołem z rozmnażania pingwina.Koło bardzo ich zainteresowało, ale ćwiczenia praktyczne w przenoszeniu jajka (woreczek z grochem) od samicy do samca (dzieci) zrobiły ogromną furorę. Zapewniły wszystkim masę śmiechu, ale również skupienia i koncentracji.Okazało się to czasem nie lada wyzwaniem by jajko nie zamarzło na tym zamarzniętym kontynencie! A gdy tata miał stać z jajkiem 2 miesiące – przez salę przeszła salwa śmiechu.Gdy z jajka wykluł się pisklak tata-pingwin musiał oddać mamie-pingwin młode a sam oddalił się na żer.
 3. Po omówieniu życia pingwina porównywaliśmy wagę i wzrost dzieci do tego ptaka. Okazało się że wszyscy są od niego wyżsi, ale ważą tyle co średni pingwin (między 20 a 45 kg). Nie obyło się również bez zabaw z “wypychaniem” ptaka z papieru.
 4. Mając woreczki z  grochem zrobiliśmy zawody z przenoszeniu “jajka” do celu. 3 grupy po 3 osoby.W każdej rundzie brał udział 1 przedstawiciel grupy. Układały sobie woreczki na stopach i musiały dojść do celu nie upuszczając przy tym jajka. Kto pierwszy przybył otrzymał 3 pkt, druga osoba 2, trzeci zdobyła 1 punkt.Gdy jednak woreczek spadł, gracz rozpoczynał chodzenie od początku.

  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina

 5. Na ostatniej lekcji zajęliśmy się podsumowaniem naszych działań. Rozwiązały krzyżówkę (można pobrać ją również) i wykonały prace plastyczne przedstawiające pingwina. Skorzystałam z gotowego szablonu.Pogniecioną folią aluminiową wyklejały postać pingwina. Ważne by dobrze  dokleić folię, gdyż lubi się odklejać. Kolejnym krokiem było malowanie farbami naszego ptaka.Z obserwacji dzieci zauważyły że po folii dziwnie się maluję, farba nie przylega dokładnie jak do kartki i schnie o wiele dłużej. Farby akwarelowe słabo pokrywają folię, ale plakatówki super dają sobie radę. A efekt końcowy jest po prostu świetny!dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina
  dzień pingwina

Zajęcia minęły nam na super zabawie, nowej wiedzy, pomysłach i z uśmiechami.  Jedno koło zostało dla dzieci oraz plakat z pingwinem. 3 godziny lekcyjne okazały się czasem takim minimum. Obrazki z folii nie zostały wykonane do końca, ale po feriach zawisną również na gazetce w klasie.
Był to czas bardzo aktywny i wesoły. A teraz pora na Was. Pobierajcie i bawcie się z dzieciakami!

PLIKI DO POBRANIA O PINGWINACH

Wszystkie pomysły “Spoza tęczy” znajdziecie u Buby ( i WIELE więcej!).

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.