Dziecko na warsztat,  Edukacja,  Edukacja wczesnoszkolna,  Gry i zabawy,  Gry i zabawy w domu,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Mały Przyrodnik,  Pobierz w PDF,  Projekty,  Rozwój dziecka,  Strefa Rodzica

Dzień Pingwina – pomysł na ciekawe zajęcia szkolne

20 stycznia obchodziliśmy Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Przygotowałam na tę okoliczność specjalnie kilka rzeczy, które posłużyły mi na zajęciach w Szkole Podstawowej w Nowogrodzie. Przenieście się z Nami na Antarktydę poznać bliżej życie pingwina cesarskiego! Dzień Pingwina – pomysł na ciekawe zajęcia szkolne ze scenariuszem do pobrania.

Ostatni poniedziałek miesiąc to również relacja z projektu Dziecko na warsztat. Styczniowy temat dotyczył folii. A co wspólnego ma folia z pingwinami? Pokażemy Wam, że całkiem sporo!

Skąd w ogóle pomysł by połączyć pingwiny z folią?

Wraz z początkiem roku wystartował projekt Mały Przyrodnik. Temat specjalny tego miesiąca to Dzień Wiedzy o Pingwinach. A pomysł na folię miałam już dawno – praca plastyczna z użyciem folii aluminiowej! Tak, tego nie było u Nas! A więc do dzieła! A jakie folie zostały użyte? Magnetyczna, do laminowania oraz aluminiowa! Rozpoczęliśmy swoje działania od puzzli.

Puzzle z pingwinami DIY z folii magnetycznej

Wygrzebałam z czeluści resztki folii magnetycznej. Świetna sprawa do tworzenia domowych magnesów lub puzzli na lodówkę. Zrobienie jest banalnie proste!

  1. Wydrukowałam odpowiednie zdjęcie.
  2. Przykleiłam je za pomocą taśmy dwustronnej do folii magnetycznej.
  3. Całość pocięłam na spore kawałki.

Puzzle okazały się trudne, gdyż obrazek jest dość stonowany, ale praktyka czyni mistrza!

dzień pingwina

dzień pingwina

dzień pingwina

Lista rzeczy, z których korzystaliśmy na zajęciach.

Również krok po kroku dowiecie się jak powstały poszczególne pomoce. Mam również bonusy dla Was w postaci plików PDF i linków, z których korzystałam i są do pobrania na dole wpisu.
  1. Podstawowe informacje o pingwinach znalazłam na super stronie EKOKALENDARZ – znajdziecie tu gotowy pakiet z pomocami do zajęć z dziećmi, wiedzę i zabawę! Wybrałam co było mi potrzebne.
  2. Ilustracja z cyklem rozrodczym pingwina posłużyła mi do stworzenia koła z cyklem. O tym jak ono wygląda kilka linijek niżej. Możecie również pobrać każdy element koła i po wydrukowaniu zrobić swoje własne.
  3. Kolejne części miałam przygotowane wcześniej w domu. Należą do nich karty o pingwinach, które również możecie pobrać z mojego dysku.
  4. Szary papier – wielki arkusz posłużył jako tło do narysowania realnej(!) wielkości pingwina cesarskiego.
  5. Woreczki z grochem – wykorzystaliśmy je do zajęć ruchowych na lekcji.
  6. Folia aluminiowa – posłużyła nam do wykonania wyjątkowej pracy plastycznej!
Pora krok po kroku wyjaśnić działania, jakie wykonałam. Zacznę od wykonania koła z cyklem rozrodczym pingwina. Wykonanie pierwowzoru nie zajęło mi dużo czasu. Problem zrobił się w momencie, gdy chciałam podzielić się szablonem. Okazało się bowiem, że szablon nie mieści się w drukarce. Znalazłam inny pomysł.
Każdy trójkąt jest osobno – a po wycięciu ich i naklejeniu na przygotowane wcześniej koło, otrzymacie podobny efekt do naszego. A po zalaminowaniu będzie to trwała pomoc edukacyjna!

Jak zrobić koło z cyklem rozrodczym pingwina?

  • Na początku odrysowałam duże koło na kartce z dużego bloku technicznego. Przygotowałam 2 takie koła.
  • Jedno koło podzieliłam na 8 równych części. Ołówkiem narysowałam linie oddzielające.
  • W górnej części zrobiłam ramki na nazwy miesięcy.
  • Każdy trójkąt to inny miesiąc i inne wydarzenie z życia ptaka. Korzystając z karty z Ekokalendarza narysowałam ilustracje, a następnie je pokolorowałam kredkami akwarelowymi z użyciem wody.
  • Gdy całość wyschła koło zalaminowałam, by było trwalsze.
  • W drugim koła wycięłam otwory na obrazek i napis. Te również zalaminowałam.
  • Na koniec nakleiłam za pomocą dwustronnej taśmy koło z ilustracjami na karton.
  • Całość połączyłam za pomocą skręcanego nita.
  • Zostawiając „trzymanki” na kołach łatwiej kręcimy kołem.

Cykl życia pingwina

dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina
dzień pingwina

Pingwin cesarski realnej wielkości

Kolejną pomocą był realistyczny wygląd pingwina cesarskiego. Posiłkując się skalą z pakietu z Ekokalendarza, narysowałam takiego pingwina na dużym arkuszu szarego papieru.
Film zamieszczony przez użytkownika Ilona Popławska (@kreatywnymokiem) 26 Sty, 2017 o 10:31 PST

A tak wygląda w pełni zrobiony pingwin. Podczas zajęć został przyklejony do ściany by dzieci mogły porównać swoją wielkość do wielkości tego ptaka.

dzień pingwina

Jak wyglądały zajęcia o pingwinach w szkole?

Plan zajęć w szkole, klasa 3

  1. Burza mózgów! – temat Pingwin – co się dzieciom kojarzy z tym pojęciem. Gdy omawialiśmy na innych zajęciach kosmos również pracowaliśmy tą metodą. Podobnie jak poprzednio propozycji było wiele, a śmiechu i radości jeszcze więcej. Tym razem było podobnie i 40 minut zleciało na aktywnym wytężaniu mózgu.
    dzień pingwina

    dzień pingwina

  2. Pingwin cesarski

    Omówiliśmy sobie czym się żywią, jak wyglądają, gdzie mieszkają, a także rozpoczęliśmy zabawę z kołem z rozmnażania pingwina. Koło bardzo ich zainteresowało, ale to ćwiczenia praktyczne w przenoszeniu jajka (woreczek z grochem) od samicy do samca (dzieci) zrobiły ogromną furorę. Ćwiczenie stało się źródłem śmiechu, ale również skupienia i koncentracji. Chodzenie z „jajem” wcale nie jest takie proste. Rodzic musi pamiętać o jego bezpieczeństwie. Gdyby jajo spadło z nóg rodzica mogłoby zamarznąć na skutym lodem kontynencie.

    Niezwykłą ciekawostką stała się informacja, że to pingwini tata zajmuje się wysiadywaniem jaja i to przez całe 2 miesiące. W całej sali było słychać tylko radosny śmiech trzecioklasistów.

    Po wykluciu się młodego pingwina, mama wraca z żeru przejmując opiekę nad młodym. Teraz tata ma chwilę wytchnienia i może udać się w wody oceanu na żer.

  3. Ile waży i mierzy pingwin cesarski?

    Po zapoznaniu się z życiem pingwina cesarskiego zastanawialiśmy się nad jego wagą i wzrostem. Najlepszym sposobem na sprawdzenie jego wysokości był plakat z realnymi wymiarami pingwina.  Okazało się, że wszyscy są od niego wyżsi, ale ważą tyle co średni pingwin (między 20 a 45 kg). Nie obyło się również bez zabaw z „wypychaniem” ptaka z papieru.

  4. Uwaga! Niosę jajo!

    Do tej zabawy wykorzystaliśmy woreczki z grochem. Podzieliśmy klasę na 3 grupy po 3 osoby. Zawody w przenoszeniu jajka były niezwykle emocjonujące! W każdej rundzie brał udział 1 przedstawiciel z każdej grupy.

    Dzieci układały sobie woreczki na stopach, a następnie ich zadaniem było dojście do celu nie upuszczając przy tym jajka. Kto pierwszy przybył na linię mety otrzymał 3 pkt, druga osoba 2, trzecia zdobyła 1 punkt. Gdy jednak woreczek spadł, gracz rozpoczynał chodzenie od początku.

    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina

  5. Podsumowanie zajęć, czyli pingwin z folii aluminiowej

    Na ostatniej lekcji zajęliśmy się podsumowaniem naszych działań. Uczniowie rozwiązali krzyżówkę i wykonali pracę plastyczną przedstawiającą pingwina.
    Skorzystałam z gotowego szablonu. Pogniecioną folią aluminiową dzieci wyklejały postać pingwina. Ważne, by dobrze dokleić folię, gdyż lubi się odklejać. Kolejnym krokiem było malowanie farbami naszego ptaka.

    Z obserwacji dzieci zauważyły, że po folii dziwnie się maluję, farba nie przylega dokładnie jak do kartki i schnie o wiele dłużej. Farby akwarelowe słabo pokrywają folię, ale plakatówki super dają sobie radę. A efekt końcowy jest po prostu świetny!dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina
    dzień pingwina

Zajęcia minęły nam na super zabawie, nowo zdobytej wiedzy, pomysłach i z uśmiechami.  Jedno koło zostało dla dzieci oraz plakat z pingwinem. 3 godziny lekcyjne okazały się czasem takim minimum. Obrazki z folii nie zostały wykonane do końca, ale po feriach zawisną również na gazetce w klasie.
Był to czas bardzo aktywny i wesoły. A teraz pora na Was. Pobierajcie i bawcie się z dzieciakami!

PLIKI DO POBRANIA O PINGWINACH

Wszystkie pomysły „Spoza tęczy” znajdziecie u Buby (i WIELE więcej!).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pełna pasji do nieszablonowej edukacji studentka po 30-stce. Uwielbia inspirować, tworzyć, pomagać, dzielić się wiedzą, a przy tym dobrze się bawić.