mapa poziomicowa
Edukacja,  Edukacja szkolna,  Kreatywne zabawy,  Kreatywne zabawy dla dzieci,  Mały Przyrodnik

Mapa poziomicowa? Zrób model, a zobaczysz!

Jak połączyć zabawę ciastoliną i edukację tak, by całość była po prostu efektem wow? Mam na to sposób! Zobacz jak połączyć edukację przyrodniczą i zabawę ciastoliną Bubber. Zrób przestrzenny model, a zrozumiesz czym są poziomice.

Masy plastyczne świetnie wpływają na małą sensorykę u dzieci. Wyrabiają małe rączki, pomagają je rozluźnić, a dodatkowo są świetnym źródłem dobrej zabawy.

Gdy połączy się je z wiedzą przyrodniczą, to dla nas jest już bajka!

Ale do rzeczy!

Pora zapoznać się z pojęciem mapy poziomicowej

O takim rodzaju mapy jest mowa, gdy na rysunku widać krzywe łączące się w konkretne poziomy oznaczone kolejnymi wysokościami.

Zaznaczone są one na płaskim rysunku, gdzie im większa przestrzeń między wartościami, tym stok góry jest łagodniejszy.

Im wartości są bliżej siebie, tym zbocze jest bardziej strome.

Wyobrażenie sobie tego, jak taka góra wygląda w rzeczywistości może być problematyczne. Niby wiadomo, że jeden stok jest bardziej stromy, drugi mniej. Jednak stworzenie przykładowego modelu (a do tego własnoręcznie) przeniesie myśli w czyn.

Poziomice są jak budowla z klocków

Poziomice to konkretne wysokości jak w budowlach z klocków. Im wyższa jest wieża, tym jej wartości są również wyższe.

Skoro wiadomo czym są poziomice, co oznaczają pora rozruszać małe dłonie. My użyliśmy do tego masy plastycznej Bubber oraz piasku kinetycznego.

Pora ulepić górę!

Z różowej masy ulepił górę z jednym bokiem stromym oraz łagodnym. Następnie za pomocą linijki odmierzał poszczególne wysokości i oznaczał je na modelu. Z połówek wykałaczek i karteczek zrobiliśmy mini-flagi do oznaczenia wysokości.

Średnia wysokość poszczególnych pieter wynosi 1 cm, co w rzeczywistości oznacza 10 m.

Sama już próba nadania odpowiedniego kształtu pobudzała jego wyobraźnię i zapewniła masę śmiechu. Masa Bubber to piankolina, którą można kroić, jest bardzo delikatna w dotyku, a kolejne elementy nie sklejają się.

Przy krojeniu góry jej warstwy ulegały zniekształceniu, więc tylko zaznaczyliśmy poszczególne poziomy. W planach jest również góra, która będzie składała się z kolejnych części do rozłożenia.

Tymczasowo mam problem z wybraniem odpowiedniego materiału.

Góra z podziałem poziomicowym gotowa

Poniższa góra jest już po przejściach i służy jako model do dalszych zabaw i obserwacji.

Jeśli ten temat Cię interesuje zrób swój model góry. Z jakiej masy skorzystasz? A może wykorzystasz surowiec trwalszy niż zwykła ciastolina?

Jak wykonać model góry hipsometrycznej
Jak wykonać model góry hipsometrycznej
jak zrobić górę poziomicową

jak zrobić górę poziomicową

Zafiksowana na punkcie dziecięcej radości i rozwoju mama na pełen etat. Z książką pod pachą wymyśla, tworzy, pisze i czyta. Wolne chwile spędza na wyszukiwaniu inspiracji i rozmyśla co tu zmalować.